Prognozējama invaliditāte

Prognozējama invaliditāte


Saskaņā ar Invaliditātes likumu prognozējama invaliditāte ir slimības vai traumas radīti funkcionēšanas ierobežojumi, kas gadījumā, ja netiek sniegti nepieciešamie ārstniecības un rehabilitācijas pakalpojumi, var būt par iemeslu invaliditātes noteikšanai.

 
Tātad prognozējama invaliditāte ir stāvoklis, kas vēl nav invaliditāte, bet liecina, ka personai ir augsts invaliditātes risks, ja netiks veikti mērķtiecīgi ārstēšanas un rehabilitācijas pasākumi.
 
Ministru kabineta 2014. gada 23. decembra noteikumos nr. 805 "Noteikumi par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību" (turpmāk MK noteikumi nr. 805) ir ietverti kritēriji prognozējamas invaliditātes noteikšanai:
Prognozējamu invaliditāti nosaka, ja apstiprinās visi šādi kritēriji:
1. Pārejoša darbnespēja un (vai) nepārtraukta ārstēšana turpinās 26 nedēļas, ko apliecina ārstējošā ārsta izsniegtie dokumenti.
2. Personai konstatēti slimības vai traumas radīti funkcionēšanas ierobežojumi, kuri vēl nav uzskatāmi par pietiekami stabiliem un nemainīgiem nākamo sešu mēnešu laikā.
3. Ārstējošais ārsts konstatējis, ka funkcionēšanas ierobežojumi gadījumā, ja netiek sniegti nepieciešamie ārstniecības un rehabilitācijas pakalpojumi, var būt par iemeslu invaliditātes noteikšanai, un izsniedzis individuālo rehabilitācijas plānu personai ar prognozējamu invaliditāti, kurā norādīti:
        3.1. veiktie ārstēšanas un rehabilitācijas pasākumi hronoloģiskā secībā;
        3.2. paredzētie ārstēšanas pasākumi;
        3.3. pamatojums turpmākās medicīniskās rehabilitācijas nepieciešamībai;
        3.4. ārstēšanas un medicīniskās rehabilitācijas laikposmi un termiņi;
        3.5. ārstēšanas un rehabilitācijas pasākumu prognozējamie rezultāti. 
 
Lai veiktu prognozējamas invaliditātes ekspertīzi, saskaņā ar MK noteikumiem nr. 805 persona iesniedz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā (turpmāk – VDEĀVK):
- iesniegumu;
- ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta sagatavotu individuālo rehabilitācijas plānu;
- darbnespējas lapu B, ja tāda ir izsniegta.
 
Ministru kabineta 2013. gada 17. decembra noteikumi nr. 1529 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība" savukārt paredz, ka:
 
Ārstniecības iestāde personai ar prognozējamu invaliditāti valsts apmaksātos plānveida veselības aprūpes pakalpojumus, kuri ir vērsti uz personas funkcionēšanas spēju saglabāšanu, uzlabošanu vai atjaunošanu, lai novērstu invaliditātes iestāšanos, un kuri ir iekļauti Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas apstiprinātajā personas ar prognozējamu invaliditāti individuālajā rehabilitācijas plānā, uzsāk šādos termiņos:
- ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus – 15 darbdienu laikā;
- plānveida ambulatorās un stacionārās medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus – 15 darbdienu laikā;
- plānveida operācijas – piecu kalendāra mēnešu laikā.
 
Lai gan prognozējamu invaliditāti VDEĀVK nosaka no 2011. gada 1. janvāra, personu skaits, kurām minētais statuss noteikts, ir neliels: 97 – 2014. gadā; 125 – 2013.; 105 – 2012.; 137 – 2011. gadā. Tai pašā laikā sniegti atzinumi par darbnespējas lapas pagarināšanu pārejošas darbnespējas periodā, kas turpinās ilgāk par 26 nedēļām, attiecīgi: 3113 – 2014. gadā; 2978 – 2013.; 3012 – 2012.; 2864 – 2011. gadā.1

Atzinumu sniegšanai ārstējošie ārsti savus pacientus uz VDEĀVK nosūta saskaņā ar Ministru kabineta 2001. gada 3. aprīļa noteikumu nr. 152 "Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība" 17.1 punktu: Ja darbnespēja turpinās ilgāk par 26 nedēļām, ārsts nosūta personu uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju. Komisija sniedz atzinumu par darbnespējas lapas pagarināšanu darbnespējas periodā, kas turpinās ilgāk par 26 nedēļām, bet ne ilgāk par 52 nedēļām (skaitot no darbnespējas pirmās dienas), ja tas nepieciešams pilnvērtīgas ārstēšanas nodrošināšanai (tai skaitā rehabilitācijas nodrošināšanai), vai nosaka invaliditāti. 
 
Ņemot vērā, ka pārejošas darbnespējas periodā, kas turpinās ilgāk par 26 nedēļām personām taču ir plānoti kādi ārstēšanas un rehabilitācijas pasākumi, būtu tikai loģiski, ja ārsti savus pacientus nosūtītu uz VDEĀVK kopā ar individuālo rehabilitācijas plānu, tātad, lai noteiktu prognozējamu invaliditāti, vienlaikus VDEĀVK sniedzot arī atzinumu darbnespējas lapas pagarināšanai pārejošas darbnespējas periodā, kas turpinās ilgāk par 26 nedēļām.

Jautājumus var uzdot ŠEIT!
 
Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu Valsts komisija
www.vdeavk.gov.lv


VDEĀVK publiskie pārskati.

Publicitātes foto 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Rehabilitācija":

Nedēļas tēma

Vientulības sajūta – sērga Latvijā, kas ir steidzami jārisina

Vientulības sajūta – sērga Latvijā, kas ir steidzami jārisina

Zinātnieki ir nonākuši pie atziņas, ka vientulība ir ne tikai sen zināmu garīgu slimību pamatā, bet kalpo par cēloni daudzām fiziskām saslimšanām. Īpaša riska grupa ir gados veci cilvēki. SIA "Mājas aprūpe" cenšas radīt pozitīvas izmaiņas vientuļo senioru ikdienā un risināt vecu cilvēku vientulības problēmu Latvijā, dažādojot ikdienas aktivitātes un veicinot viņu komunikāciju ar ārpasauli. 

Aktuālie piedāvājumi

Video

Produktu testi

Testa rezultāti: "Hypnosols Sleep Support" – iemigšanai, veselīgam miegam un diennakts ritma saglabāšanai

Testa rezultāti: "Hypnosols Sleep Support" – iemigšanai, veselīgam miegam un diennakts ritma saglabāšanai

Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "Dr. Pakalns SELECT" piedāvāja testēt produktu iemigšanai, veselīgam miegam un diennakts ritma saglabāšanai – "Hypnosols Sleep Support".

Testa rezultāti: Silvanols GoLife – unikāls vitamīnu, mikro- un makroelementu komplekss sievietēm un vīriešiem

Testa rezultāti: Silvanols GoLife – unikāls vitamīnu, mikro- un makroelementu komplekss sievietēm un vīriešiem

Maijā medicine.lv sadarbībā ar SIA "Silvanols" piedāvāja testēt unikālu vitamīnu, mikro- un makroelementu kompleksu sievietēm un vīriešiem.

Testa rezultāti: "Pharmaceris Puri-Sebostatic" – dziļi attīrošas putas sejai

Testa rezultāti: "Pharmaceris Puri-Sebostatic" – dziļi attīrošas putas sejai

Aprīlī medicine.lv sadarbībā ar "Pharmaceris" piedāvāja testēt dziļi attīrošas putas sejai "Puri-Sebostatic".

Uzņēmējs runā

Vientulības sajūta – sērga Latvijā, kas ir steidzami jārisina

majas_aprupe

Zinātnieki ir nonākuši pie atziņas, ka vientulība ir ne tikai sen zināmu garīgu slimību pamatā, bet kalpo par cēloni daudzām fiziskām saslimšanām. Īpaša riska grupa ir gados veci cilvēki. SIA "Mājas aprūpe" cenšas radīt pozitīvas izmaiņas vientuļo senioru ikdienā un risināt vecu cilvēku vientulības problēmu Latvijā, dažādojot ikdienas aktivitātes un veicinot viņu komunikāciju ar ārpasauli. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Darba laiks

 • P.900-2000
 • O.900-2000
 • T.900-2000
 • C.900-2000
 • P.900-2000
 • S.900-2000
 • Sv.900-2000

Dokumenti

Juridiskie dati

 1. 09.11.1995
 2. Rīga, Bruņinieku iela 49 k-2, LV-1011
 3. 2018
 4. 09.11.1995
 5. 10

Apraksts

Mūsu klīnikas uzdevums ir ne tikai pilnas diagnostikas realizācija pareizās diagnozes noteikšanai, bet arī tieša kontakta uzturēšana ar pacientu arī pēc ārstēšanas, sadarbība ar mūsu speciālistiem. Plašs pakalpojumu klāsts: konsultācijas, diagnostika un ārstniecība - lai palīdzētu katram klientam! Mūsdienīgas tehnoloģijas: inovatīvas diagnostikas metodes, ārstēšana un rehabilitācija. Personalizēta medicīna: mēs ticam, ka vislabākie rezultāti var būt sasniegti tikai ar personīgu attieksmi. Dienas stacionārs: iespēja atrasties ārstu uzraudzībā paātrinās dzīšanas procesu. Zinoši speciālisti: mūsu centrā pieņem radiologi, kardiologi, fizioterapeiti, onkologi, ginekologi un daudz citi. Latvijas labāko ārstu komanda mūsu klīnikā piedāvā: imunitātes stiprināšanu pēc rūpīgas organisma diagnostikas veikšanas, mūsdienīgas ārstēšanas metodes, rehabilitāciju un slimību profilaksi. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Klīnika, ārsts, veselības centrs, medicīnas centrs, diagnostikas centrs,
slimības, proktologs, hemoroīdi, aizcietējums, caureja, traumatologs,
ortopēds, ginekologs, aborts, grūtniecība, kolposkopija, hlamīdijas,
sifiliss, papilomas vīruss, dzemdes kakla vēzis, olnīcu vēzis,
ķirurgs, kardiologs, sirds mazspēja, infarkts, hipertonija, ehokardiogrāfija,
radiologs, asinsvadu USG, diagnostika, doplerogrāfija galvas asinsvadiem,
sirds, vairogdziedzeris, ultrasonogrāfija, dermatovenerologs, urologs,
nierakmeņi, hematologs, dzelzs trūkums organismā, mazasinība,
dermatologs, kašķis, kārpa, varžacis, kārpas, masāža, pilates,
fizioterapeits, teipošana, ārstnieciskā vingrošana, grūtnieču vingrošana,
rehabilitācija, imunitātes stiprināšana, laima slimība, encefalīts,
epšteina barra vīruss, alerģija, helikobaktērija, mononukleoze,
laktozes nepanesība, hepatīts, HIV, AIDS, vēzis, leikēmija, prostatas vēzis,
dzimumzīmju pārbaude, obligātā veselības pārbaude, aknu ciroze,
depresija, galvassāpes, bezmiegs, veģetatīvā distonija, psihologs,
onkologs, onkoloģijas centrs, onkoloģija, rigvir, ādas vēzis,
plaušu vēzis, kuņģa vēzis, leikocīti, eritrocīti, hemoglobīns,
glikoze, trombocīti, asins analīzes, anēmija, limfocīti, pilna asins aina,
gripa, vakcinācija, iesnas, vīruss.
Vairāk

Saistītie resursi