Lieto progestagēna orālo kontracepciju?
Progestagēna orālā kontracepcija (POK) satur zemu gestagēna devu - noretisterona vai levonergostrela grupas gestagēnu, tie nesatur estrogēnus. To gestogēna deva ir apmeŗam vienas piektās devas apmērā no gestagēna devas, kuru satur KOK. POK lieto katru dienu, pastāvīgi! Menstruācijas var kļūt neregulāras.
Parasti POK lieto sievietes, kurām KOK izraisa estrogēnatkarīgas blaknes (ķermeņa masas pieaugums, galvassāpes un hloasma u.c.). POK var lietot sievietes, kam anamnēzē ir trombemboliskas komplikācijas. Tā ir piemērota kontracepcijas metode arī sievietēm, kuras zīda bērnu.
Darbības veids
Gestagēni devās, kurās tiek lietoti POK, vistiešāk ietekmē dzemdes gļotu slāni, tas kļūst biezs, līdz ar to nelaiž cauri spermatozoīdus. 50% gadījumu ir ievērojams efekts uz olnīcu darbību, līdz ar to nenotiek ovulācija. Tā kā POK var dažādi ietekmēt olnīcu funkciju, ierastais cikla modelis var tikt pārtraukts: dažām sievietēm ir regulārs menstruālais cikls, citām - neregulāra asiņošana un vairāk nekā 10% gadījumu ir anovulatoriska amenoreja. Progestagēni maina dzemdes gļotādas histoloģisko arhitektoniku, tā nav piemērota grūtniecības attīstībai.
Efektivitāte
POK efektivitāte ir zemāka nekā kombinētajai orālajai kontracepcijai. PI ir no 0.5 līdz 1.0. Efektivitāte ir augsta, ja precīzi ievēro lietošanas instrukciju. Izklaidīgām, paviršām sievietēm šī metode nav piemērota.
Deva un lietošana
- Lietošana jāsāk menstruālā cikla pirmajās dienās, vēlams pirmajā dienā. Papildus kontracepcija nav nepieciešama,jo POK kontraceptīvais efekts dzemdes kakla gļotu slānīstabilizējas 48 stundu laikā.
- Pēc dzemdībām paciente var lietot POK neatkarīgi no tā, vai viņa bērnu zīda. Ja sieviete zīda bērnu, viņa var sākt lietot POK no sestās pēcdzemdību nedēļas, bet ne ātrak. Ja sievietei ir amenoreja divus mēnešu pēc dzemdībām, pirms POK lietošanas sākšanas jāizslēdz grūtniecība. Ja sieviete nezīda bērnu, viņa var sākt POK lietošanu tūlīt pēc dzemdībām vai pirmo četru pēcdzemdību nedēļu laikā. Ja sieviete vēlas sākt lietot POK vēlāk nekā četras nedēļas pēc dzemdībām, bet menstruācijas vēl nav atsākušās, jāizslēdz grūtniecība.
- Tā kā POK jālieto precīzi, pieļaujamais laiks tabletes novēlotai iedzeršanai ir stipri ierobežotas nekā KOK. POK kontraceptīvais efekts dzemdes kakla gļotu slāņa kontraceptīvais efekts atjaunojas. Ir pieņēmums, ka POK kontraceptīvais efekts olnīcās tiek atjaunots 7 dienu laikā.
- Ja paciente aizmirst iedzert vienu vai vairākas tabletes, parasti ir smērēšanās vai asiņošana. Sievietei ir jāsāk lietot tabletes, tiklīdz viņa to atceras. Ja vi;na ir aizmirsusi iedzert tableti ilgāk nekā 3 stundas, nākamās 48 stundās jāatturas no dzimumattiecībām vai jālieto cita kontracepcijas metode. Ja šo 48 stundu laikā ir dzimumattiecības bez izsargāšanās, jālieto t. s. avārijas kontracepcija.
Kontrindikācijas
- Grūtniecība.
- Neskaidras diagnozes vagināla asiņošana.
- Ļaundabīgi veidojumi dzemdes kaklā, dzemdē vai olnīcās.
- Ļaundabīgi veidojumi krūtīs.
Tā kā POK neietekmē asinsspiedienu, koagulācijas faktorus un ļoti nedaudz ietekmē ogļhidrātu un lipīdu metabolismu, nav vaskulāras trombozes riska. Arī darbība uz aknu funkcijām ir neliela. Līdz ar to vairākas KOK kontrindikācijas neattiecas uz POK.
Īpaši jāapsver POK lietošana šādos gadījumos:
1. Pacientei ir vai agrāk ir bijusi nopietna aknu slimība, ja aknu funkcionālie testi nav normalizējušies; holestatiska dzelte; anamnēzē dzelte grūtniecības vai steroīdu lietošanas laikā, kā arī herpes gestationis.
Īpaši brīdinājumi un pasākumi
- Smēķēšana paaugstina asinsvadu spazmu attīstības risku, kas palielinās līdz ar pacientu vecumu.
- Nopietnu ķirurģisku operāciju un imobilizācijas laikā ir paaugstināts dziļo vēnu trombozes risks. Ieteicams pārtraukt POK lietošanu 4 nedēļas pirms operācijas.
- Terapija jāpārtrauc, ja konstatē aknu funkcionālo testu rakstumlielumu novirzes no normas.
- Terapija jāpārtrauc, ja rodas migrēnveida vai biežas, neparasti stipras galvassāpes.
- Reizēm parādās hloasma (lokālā ādas pigmentācija), īpaši sievietēm, kurām iepriekš bijusi chloasma gravidarum. Sievietēm ar šādu predispozīciju preparāta lietošanas laikā jāizvairās no saules staru iedarbības.
Mijiedarbība ar citiem medikamentiem un mijiedarbības veidi
Medikamentu, kas mijiedarbojas ar POK, ir maz, tomēr pašlaik ieteicamiem mazu devu preparātiem iespējamā mijiedarbība var būt būtiska. Ja vienlaikus ar POK regulāri lieto barbiturātus, rifampicīnu un pretepilepsijas līdzekļus, var tikt ietekmēta kontracepcijas efektivitāte.
Grūtniecība un laktācijas periods
Grūtniecības laikā POK ir kontrindicēta.
Gestagēni neietekmē laktāciju. Gestagēna deva POK ir tik niecīga, ka daudzumss, kas nokļūst mātes pienā, ir nenozīmīgs.
Blaknes
Ar gestagēnu lietošanu var būt saistītas sekojošas nevēlamas blaknes:
- uroģenitālais trakts: neregulāra menstruāla asiņošana, amenoreja.
- krūtis: paaugstināts jūtīgums, sāpīgums.
- gastrointestinālais trakts: slikta dūša, vemšana.
- āda: hloasma, erythema nodosum, pūtītes.
- centrālā nervu sistēma: galvassāpes, migrēna, garastāvokļa maiņas.
- dažādi: ķermeņa masas paŗmaiņas.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Timothy Marsee