medicine.lv skaitļos

Lietotāji online127
Aktīvie uzņēmumi12760
Nozares raksti12030
Ekspertu atbildes21477
Profesore Indra Zeltiņa par C hepatītu: Visbiežāk cilvēks nemaz nezina, kur, kad un kā inficējies  : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Profesore Indra Zeltiņa par C hepatītu: Visbiežāk cilvēks nemaz nezina, kur, kad un kā inficējies 

Autors: Publicitātes foto

Narkotikas nelietoju un ar svešiniekiem neguļu – tādi ir biežāk dzirdētie argumenti, kamdēļ cilvēki uzskata, ka C hepatīts viņus nevar skart. Maldīgi. “Diemžēl šajā jomā Latvija ieņem gana augstu vietu starp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, un visbiežāk cilvēks nemaz nezina, kur, kad un kā inficējies,” atklāj Latvijas Infektologu un Hepatologu asociācijas prezidente, profesore Indra Zeltiņa. 

No 19. līdz 23. maijam notiek 2025. gada pavasara Eiropas Testēšanas nedēļa (European Testing Week), un profesore Indra Zeltiņa mudina izmantot šo iespēju un pārbaudīties, “jo C hepatīts ir izplatīts, bet, laikus diagnosticēts, pilnībā izārstējams”. Latvijā jaunatklāto B un C hepatīta gadījumu skaits samazinās, taču tas joprojām ir ievērojami augstāks nekā citās ES valstīs, un diemžēl pie mums visbiežāk vīrushepatītu atklāj jau hroniskā stadijā. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra 2023. gada dati rāda, ka vidējais saslimstības ar C hepatītu rādītājs ES dalībvalstīs ir 4,1 saslimušais uz 100 000 iedzīvotāju. Salīdzinājumam – Latvijā tie ir 36,2 diagnosticētie hepatīta gadījumi.  

Par vīrushepatītu C dzirdēts un lasīts daudz, un tomēr – atgādiniet, kas tas īsti ir un kā atšķiras no A un B hepatītiem? 

Jā, ir vairāki vīrushepatītu veidi un katrs no tiem ir mazliet atšķirīgs. Ar A un E hepatītu parasti inficējas no cilvēka uz cilvēku tieša kontakta ceļā un ar sadzīves priekšmetiem, dzerot ar vīrusu piesārņotu ūdeni vai lietojot uzturā produktus, kas piesārņoti ar hepatīta vīrusu pagatavošanas, uzglabāšanas vai pasniegšanas laikā. Savukārt vīrushepatīts B un C ir tā sauktie transmisīvie hepatīti. Saslimt iespējams, kontaktējoties ar inficēta cilvēka ķermeņa šķidrumiem. Biežāk tas notiek kontaktējoties ar asinīm, taču arī sperma, siekalas, vaginālais sekrēts un citi cilvēka bioloģiskie šķidrumi var saturēt B vai C hepatīta vīrusu. Izplatītākie inficēšanās veidi ir seksuālais kontakts, ja netiek lietots prezervatīvs, narkotisko vielu lietošana, kad izmantotas kopīgi priekšmeti, piemēram, adatas šļircēm, arī kosmetoloģiskas manipulācijas, ja, piemēram, netiek veikta atbilstoša instrumentu apstrāde, dzemdību laikā jaundzimušais var saslimt no inficētas mātes u.tml.  

C hepatīts no pārējiem minētajiem atšķiras ar to, ka tas visbiežāk ir patiešām nemanāms, klusais slepkava – kā to mēdz dēvēt. Visbiežāk cilvēks nemaz nezina vai neatceras, kad un kur inficējies, jo ilgstoši nav nekādu slimības pazīmju. Cilvēks par infekciju uzzina tikai tad, kad jau radušās kādas sūdzības, bet tas ir krietni par vēlu.  

Kā C hepatīts ietekmē veselību, un kādas var būt ilgtermiņa sekas, ja to neārstē?  

Banner 280x280

Neārstēts C hepatīts visbiežāk kļūst par hronisku, klātesošu slimību organismā, un tas nozīmē, ka aknu darbība ir traucēta. Šī aknu reakcija uz C hepatīta vīrusu redzama analīzēs, kad nedaudz ir paaugstināti šie rādītāji, bet kopumā aknas joprojām spēj paveikt savu uzdevumu. Tās sintezē olbaltumvielas, glikozi, taukus, vitamīnus, hormonus, arī žulti, kas nepieciešama gremošanas procesiem. Tāpat aknās tiek uzglabātas barības vielas, ko organisms izmanto tad, kad tam kaut kā sāk trūkt. Un, protams, aknas ir tās, kas organismu attīra, atindē no visa liekā.  

Tomēr zināms procents cilvēku piedzīvo smagas aknu komplikācijas. Piemēram, tā sauktās ekstrahepātiskās aknu izpausmes – tie var būt izsitumi uz ādas, 2. tipa cukura diabēts, vairogdziedzera problēmas u.tml. Izpausmes, kas saistītas ar aknām, bet cieš citi orgāni. Un aptuveni 20% gadījumu, kad ilgāku laika periodu aknas strādājušas zem papildu sloga, ko tām rada vīrushepatīta C klātbūtne, sākas aknu fibroze un tad – ciroze.  

Vai tas nozīmē, ka nepieciešama aknu transplantācija? 

Ne vienmēr tā būs palīdzoša. Aknu fibrozei ir četras stadijas, un pēdējā – ceturtā – ir aknu ciroze. Tas nozīmē, ka ilgstoša iekaisuma dēļ orgānā izveidojušies daudz saistaudu, kas neļauj aknām pildīt savas funkcijas. Jā, aknu ciroze ir neatgriezenisks process, kādu laiku cilvēks var dzīvot ar šādu diagnozi, bet rezerves izsīkst. Tad gan vienīgais risinājums ir aknu transplantācija. Tāpēc gribu uzsvērt – pat tad, ja ir aknu fibroze vai jau ciroze, C hepatīta ārstēšana ir iespējama un ļoti ieteicama. Atbrīvojot aknas no šī vīrusa, mēs varam sabremzēt šo aknu bojājumu attīstību. Jāpiebilst, ka aptuveni 5% gadījumu var attīstīties aknu vēzis, kas ir ļoti nopietna diagnoze. Bēdīgākais, ka pat tad, ja cilvēks ir izārstēts no C hepatīta vīrusa, bet diagnozes atklāšanas brīdī bijusi jau aknu cirozes stadija, var gadīties, ka aknu vēzis vienalga attīstīsies.  

Neārstēts gan C, gan B hepatīts var rezultēties ar aknu cirozi un aknu vēzi, kas jau ir ļoti nopietna saslimšana, tāpēc ir tik svarīgi katram kaut reizi veikt šo vīrushepatītu antivielu testus, lai pārliecinātos par savu veselību.  

Kādi testi ir pieejami Latvijā?

Mūsu valstī pieejami visi tie paši testi kādi ir citviet pasaulē. Pirmais tests, kuru visbiežāk veic, ja asins analīzēs aknu rādītājs ALAT signalizē, ka īsti labi kaut kas nav, vai cilvēks vēlējies kļūt par donoru, vai gaidāma kāda plānota operācija, ir anti-HCV jeb C hepatīta antivielas. Tas ir ļoti lēts izmeklējums, ģimenes ārstiem pieejams, bet ir jābūt pamatojumam, kāpēc ģimenes ārsts šim konkrētam cilvēkam nozīmē šādu analīzi. Tāpēc vienkāršākais veids, kā sekot līdzi savu aknu veselībai, ir reizi gadā nododot parastu asins analīzi un nosakot jau pieminēto ALAT līmeni. Paaugstināts tas signalizē par kādu iespējamu problēmu, un šādos gadījumos ģimenes ārsts var nozīmēt anti-HCV. Taču ikviens pats var veikt šo pārbaudi par maksu, analīze nav dārga. Savukārt Eiropas Testēšanas nedēļā, kas šogad notiek no 19. līdz 23. maijam, daudzviet Latvijā ir iespēja veikt C hepatīta eksprestestu. Ļoti ieteicams izmantot šīs iespējas katram un laiku pa laikam pārbaudīties, tas ievērojami samazinātu šo vēlīno, smago gadījumu īpatsvaru.  

Nākamā līmeņa analīzes ir vīrusa antigēnu noteikšana, lai noskaidrotu tā genotipu, jo no tā atšķiras ārstēšana. Šāds analīzes nozīmē hepatologs, un gribu uzsvērt, ka Latvijā visi nepieciešamie testi ir pieejami un analīzes iespējams veikt gana ātri, tikai problēma, ka ne katrs inficētais nokļūst mūsu redzeslokā.  

Teicāt, ka visiem laiku pa laikam ieteicams veikt C hepatīta skrīningu, vai pastāv kādas riska grupas, kurām tas ir īpaši svarīgi?  

Kā jau runājām, visbiežāk cilvēki nezina, kur, kā un kad inficējušies. Tas var notikt pie manikīra, ausu caurduršanas procedūras laikā, arī pie zobārsta – vēsturiski tas bija biežākais veids, kā inficējās sievietes. Mūsdienās higiēnas, dezinfekcijas prasības ir krietni stingrākas, un tam tiek sekots līdzi, taču šādu gadījumu tāpat ir daudz, tāpēc ikviens cilvēks ir tādā kā riska grupā. Mēs, hepatologi, domājam, ka būtu brīnišķīgi, ja standarta asinsainā iekļautu arī anti-HCV analīzes. Tas palīdzētu notestēt ievērojami plašāku cilvēku loku, agrīni atklāt infekciju un ātri izārstēt.  

Cik efektīva mūsdienās ir ārstēšana un kā tā notiek? 

Šajā jomā ir ļoti labas ziņas, jo nu jau vairākus gadus Latvijā pieejama valsts kompensēta medikamentozā terapija, kas 95–98% gadījumu ir efektīva. Tie ir tiešās iedarbības pretvīrusa līdzekļi. Atkarībā no vīrusa varianta, cilvēks katru dienu izdzer vienu vai trīs tabletes, un ārstēšanās ilgums vidēji ir 8–12 nedēļas. Tas ir tāpat kā dzertu zāles, piemēram, asinsspiediena regulācijai. Vairumā gadījumu nav nekādu blakņu, un cilvēks pat nepamana, ka ir jau vesels! Pirms apmēram desmit gadiem situācija bija skarba – terapijai bija daudz smagu blakņu, tikai apmēram pusē gadījumu tā bija efektīva, un dienā bija jāizdzer gan daudz tablešu, gan jāsaņem injekcijas. Šīs blaknes bija līdzīgas tām, kādas ir onkoloģijas pacientiem ķīmijterapijas dēļ, jo kādam pat mati izkrita.  

Vai C hepatīta izplatība Latvijā ir mainījusies laika gaitā? Un vai novērojamas kādas reģionālās atšķirības?  

Grūti izdalīt kādu reģionu, jo skaidrs, ka lielākās, blīvāk apdzīvotās vietās būs arī vairāk inficēto. Savukārt par tendencēm runājot, protams, pirms vairāk nekā desmit gadiem bija ļoti daudz jaunatklātu C hepatīta gadījumu skaits narkotiku lietotāju vidū. Kopumā šīs riska grupas ir nemainīgas – tie joprojām ir ieslodzījuma vietās esošie cilvēki, jo narkotiku lietošana arī tur diemžēl notiek, kā nākamie ir šauros kolektīvos dzīvojoši cilvēki, tostarp ilgtermiņa ārstēšanās vietās – vēlēšanās stāties dzimumkontaktos ir, bet sapratne par slimību izplatību nav. Tāpat narkotiku lietotāju vidū ir ārkārtīgi liels inficēto procents, bet otra lielā grupa ir tā sauktie parastie cilvēki vispārējā populācijā – jebkurš cilvēks mums apkārt, un bieži viņam nav ne jausmas, kā varējis inficēties. Tāda ir aina, kuru redzam savā darbā katru dienu.  

Kādi ir nākotnes izaicinājumi C hepatīta jomā Latvijā?  

Ārstēšanā lielu izaicinājumu nav, jo ārstēšanas veids ir sakārtots katram vīrusa genotipam un katrai slimības stadijai – brīvi pieejami gan dažāda veida un līmeņa testi, gan ārstēšanai nepieciešamie medikamenti. Ja tiešām nepieciešama aknu transplantācija, arī tā ir pieejama, bet izaicinājumi ir inficēto cilvēku apzināšana. Arī Pasaules Veselības organizācija (PVO) noteikusi mērķi līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai starptautiskā mērogā un katrai dalībvalstij uzdevusi atklāt pēc iespējas vairāk pacientu. Diagnostika ir salīdzinoši lēta un pieejama, taču lielais jautājums – kā panākt, lai katrs aiziet un veic šo anti-HCV testu. Ja izdotos atklāt visus inficēšanās gadījumus, tad viegli un ātri visus arī izārstētu un C hepatīta liga beigtos. Paejot vēl kādam laika nogrieznim, jauno gadījumu vairs nebūtu.  

Saprātīgs cilvēks, apmeklējot ģimenes ārstu, varētu vienoties par anti-HCV testa veikšanu, savukārt par cilvēku grupām, kur tās sapratnes nav, jādomā valstiskā līmenī, kā to risināt. Vai, piemēram, varam atļauties regulāri veikt testēšanu visās ieslodzījuma vietās.  

Teicāt, ka PVO noteikusi mērķi līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu. Skatoties uz šā brīža tempu, vai Latvijā ir reāli ko tādu paveikt, jo pēc rādītājiem esam ļoti augstā vietā. 

Ļoti grūti kaut ko teikt. Šobrīd ir 2025. gads, teorētiski rezervē ir pieci gadi, kuros varētu to sasniegt. Tā ir skaista un teorētiski iespējama vīzija – visi pacienti tiek atrasti, valsts atvēl līdzekļus gan viņu diagnostikai, gan ārstēšanai... Ja visi saņemtu uzdevumu pārbaudīt anti-HCV – tad, jā, izdosies!  

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Diagnostika":

Uzņēmumi nozarē "Diagnostika"

Aizkraukles slimnīca, SIA

Aizkraukles slimnīca, SIA

Aizkraukles Slimnīca ar vairāk kā 40 augsti kvalificētiem speciālistiem piedāvā plašu ārstniecības pakalpojumu klāstu.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Gusto" putas sejas mazgāšanai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar  SIA “Gusto" piedāvāja izmēģināt  “Gusto” putas sejas mazgāšanai.

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Universitātes aģentūra Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža (LU RMK) ir valsts akreditēta profesionālās augstākās izglītības iestāde. Koledžā pēc vidējās izglītības iegūšanas iespējams iegūt īsā cikla profesionālo augstāko izglītību.

EPSORIN sejas krēms – atsauksme no aktrises Olgas Dreģes: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

EPSORIN sejas krēms – atsauksme no aktrises Olgas Dreģes: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Spānijas uzņēmums ir uzsācis EPSORIN sejas krēma ražošanu. Dabisks skaistums, zinātniski pierādīts aktīvo izejvielu efekts un patīkama sajūta – tas viss vienā produktā!

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

  1. +371 65133899
  2. +371 65133875
  3. +371 65133870
  4. +371 65133884
  5. +371 65133880
  6. +371 65133873
  7. +371 65133878
  8. +371 65133883
  9. +371 65121527
  10. info@amc.lv
  11. P.O.T.C.P.(8.00-18.00)
  12. P.O.T.C.P.S.Sv.(00-24.00)
  13. https://amc.lv/

Juridiskie dati

  1. 40003255337
  2. LV40003255337
  3. 31.05.1995
  4. Bērzu iela 5, Aizkraukle, Aizkraukles nov., LV-5101
  5. 2024

Apraksts

Aizkraukles Slimnīca ar vairāk kā 40 augsti kvalificētiem speciālistiem piedāvā plašu ārstniecības pakalpojumu klāstu.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīniskā palīdzība ambulatorā, Dienas stacionārs, Diagnostika, Slimnīca.

Aizkraukles slimnīca, AMC, Aizkraukles medicīnas centrs, poliklīnika,
aprūpes slimnīca, psihiatrs, narkologs, dienas stacionārs, laboratorija,
ārsti, ārsts, medicīna.


Vairāk

Mājas lapa internetā