Probiotiķi un veselība
HiPP medicīnas pārstāve Dace Pūpola, www.hipp.lv
Probiotiķi ir dzīvo mikroorganismu kultūras, kas labvēlīgi ietekmē gremošanas traktu un organisma veselību kopumā.
Prebiotikas ir nesagremojamas balastvielas, kas labvēlīgi iedarbojas uz organismu, veicinot pozitīvo baktēriju – probiotiķu augšanu un aktivitāti zarnās.
Prebiotikas ir nesagremojamas balastvielas, kas labvēlīgi iedarbojas uz organismu, veicinot pozitīvo baktēriju – probiotiķuaugšanu un aktivitāti zarnās.
Kuņģa - zarnu trakta mikroflora
Vecāku kvēlākā vēlēšanās ir redzēt savus bērnus veselus. Lielā mērā mūsu un bērnu veselību ietekmē uzturs. Runājot par veselību ilgtermiņā, ir jāpievērš lielāka uzmanība kvalitatīvu - ekoloģisku produktu izvēlei, tiem ir jābūt pareizi sabalansētiem un jāsatur nepieciešamās uzturvielas. Zināms, ka efektīvā pārtikas pārstrādē un uzņemšanā liela nozīme ir kuņģa un zarnu trakta mikroflorai, kuras funkcionalitāti ietekmē pienskābās pozitīvās baktērijas – probiotiķi (galvenokārt laktobaktērijas, bifidobaktērijas u.c.). Normāli zarnu trakta mikrofloru veido vesela sistēma, kurā sabalansētas ir gan pozitīvās baktērijas gan negatīvās – patogēnie mikroorganismi, enterokoki, zarnu nūjiņas utt. Taču ir gadījumi, kad šis līdzsvars sistēmā tiek izjaukts, piemēram, pēc antibiotiku lietošanas, pēc caurejas. Šādas līdzsvara izmaiņas starp pozitīvajām un negatīvajām baktērijām sauc par disbakteriozi, kad tiek traucētas organisma funkcijas. Zarnu mikrofloras disbakterioze izraisa vēdera pūšanos, caureju vai aizcietējumus, sēnīšu slimību rašanos, bet ilgākā periodā var veidoties vielmaiņas, vitamīnu sintēzes un imūnās sistēmas traucējumi. Lai novērstu iepriekš minētos simptomus būtu jāievēro diēta un papildus uzturā nepieciešams lietot produktus vai preparātus ar probiotiķiem.
Probiotiķi un prebiotiķi
Svarīgi būtu ielāgot un saprast divu ļoti līdzīgu vārdu "probiotiķi"un "prebiotiķi" atšķirības.
Probiotiķi ir dzīvo mikroorganismu kultūras, kas labvēlīgi ietekmē gremošanas traktu un organisma veselību kopumā. Tulkojumā no grieķu valodas pro bios nozīmē dzīvībai. Probiotiķi sekmē zarnu trakta darbību, pārvarot kuņģī esošo skābes barjeru, attīstoties zarnu traktā un producējot pienskābi, vitamīnus un antibakteriālas vielas, kas nomāc patogēno (tādu, kas ierosina slimību) mikroorganismu veidošanos. Šo funkciju vislabāk veic Lakto (Lactobacillus) un Bifido baktērijas.
Savukārt, prebiotiķi ir nesagremojamas balastvielas, kas labvēlīgi iedarbojas uz organismu, veicinot pozitīvo baktēriju – probiotiķuaugšanu un aktivitāti zarnās. Tātad prebiotiķi ir probiotiķu barība. Prebiotiķi jeb balastvielas tiek iedalītas divās grupās: ūdenī nešķīstošās (atrodamas pilngraudu maizē, klijās, dārzeņos) un ūdenī šķīstošās (atrodamas dārzeņos, pākšaugos, miežu putraimos, rīsu un kukurūzas klijās, auzu graudos un pārslās, citrusa augļos).
Ja ir izjaukts zarnu trakta mikrofloras balanss, tad nepietiks tikai ar pārtikas balastvielu uzņemšanu, papildus vajadzētu lietot probiotiķus. Sinbioze ir vislabākā kombinācija veselīgas mikrofloras izveidei, tas ir probiotiķu un prebiotiķu kopums.
Zīdaiņu un bērnu imūnās sistēmas un vēdera darbības aktīvā aizsardzība ir atkarīga no pārtikas uzņemšanas pirmās dienas. Bērniņš parasti piedzimst ar praktiski sterilu kuņģa - zarnu traktu, tādēļ mātes piens mazulim ir vislabākais, tas pilnībā nodrošina zīdainim veselīgu attīstību: veidojas ciešs kontakts ar mazuli, visatbilstošākā maltīte, kas veicina veselīga kuņģa - zarnu trakta veidošanos un organisma imūnās sistēmas nostiprināšanos. Taču gadījumā, kad ir neieciešams uzsākt lietot mākslīgo piena maisījumu vai papildus piebarojumu, izvēle ir jāizdara rūpīgi. Pamatā ir jāizvēlas bērnu pārtika, kas maksimāli spētu nodrošināt mazuļa veselīgu attīstību un labsajūtu atbilstošajā vecumā, jo pretējā gadījumā var rasties: vēdera izejas aizcietējums, caureja, vēdera uzpūšanās, alerģijas. Tādēļ ir svarīgi vērst uzmanību uz produkta saturošajām sastāvdaļām, lai tas saturētu visus mazuļa attīstībai nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas un ieteicams – probiotiķus. Šādu uztura līdzsvaru mēs varam panākt lietojot funkcionālo pārtiku – produktu grupu ar noteiktām bioloģiski aktīvām sastāvdaļām, kas pozitīvi ietekmē cilvēka organisma funkcijas.
Dabīgi un aktīvi probiotiķi zīdaiņa un bērna uzturā
Lai atrisinātu pilnvērtīgu un kvalitatīvu barības uzņemšanu bērniem, kuriem tiek uzsākta piebarošana, Vācijas bērnu pārtikas uzņēmums HiPP ražo produktus ar lakto baktērijām (Laktobaillus Reuteri Protectis). L- Reuteri probiotiķu darbības efekts ir pierādīts vairākos pētījumos un klīniski pārbaudīts, piemēram, pielietojot Lactobacillus reuteri mazu bērnu ārstēšanas procesā pie akūtām zarnu infekcijām:
- Lactobacillus reuteri atjauno zarnu trakta mikrofloru,
- Lactobacillus reuteri viegli adaptējas un ir rezistents (noturīgs) bērnu kunģa - zarnu traktā,
- Lactobacillus reuteri ievērojami samazina akūtas diarejas (caurejas) ilgumu un biežumu.
Laktobacillus Reuteri Protectis ir dabīgs probiotiķis, kas veiksmīgi cīnās ar negatīvajām baktērijām (piem., salmonellām, E.koli), nostiprina organisma dabīgo aizsargspēju, mazina alerģijas un veicina laktozes pārstrādi4.
Latvijā tikai HiPP piedāvā piena putras bagātinātas ar vitamīniem, minerālvielām un ar pievienotiem L – reuteri probiotiķiem, kuru galvenais mērķis – mazuļa veselība.