Probiotikas un sievietes veselība
Margarita Puķīte,
ārsta prakse ginekoloģijā
Mūsdienās, kad dzīves kvalitāte ir izmainījusies, dažādu prasību iespaidā sieviete pievērš daudz lielāku uzmanību savai veselībai. Lai būtu pievilcīga, ikvienai sievietei jābūt veselai – gan fiziski, gan garīgi. Viens no veselības nosacījumiem jau kopš pasaules eksistences sākumiem ir baktērijas: gan cilvēku organismā, gan ārpus tā. Lielākā to daļa cilvēka organismam kaitējumu nerada. Dažas tomēr ir patogēnas organismam un var izraisīt dažāda rakstura saslimšanas, bet organisma pielāgošanās mehānismā darbojas baktērijas, kuras spēj nodrošināt tā pilnvērtīgu funkciju – tā sauktās organismam labvēlīgās baktērijas.
Pagājušā gadsimta sākumā krievu zinātnieks Iļja Mečņikovs Pastēra institūtā Parīzē jau izteica hipotēzi par iespēju izmainīt zarnu trakta mikrofloru, patogēnās baktērijas aizstājot ar organismam labvēlīgām, par ko saņēma Nobela prēmiju. Zinātnieks Anrī Tisjē (Henry Tissier) uzsāka organismam labvēlīgo baktēriju – bifidobaktēriju izolāciju, pielietojot tās zīdaiņiem caurejas gadījumā. Mūsdienās šīs baktērijas jeb probiotiķi tiek pētīti, analizējot to labvēlīgo ietekmi uz cilvēka organisma veselības nodrošināšanu. Šobrīd ir zināmi un zinātniski pierādīti probiotiķu darbības pozitīvi rezultāti, nodrošinot gremošanas orgānu sistēmas darbību, organisma aizsargsistēmas darbību, kā arī maksts mikrofloras stabilitāti sievietēm.
Līdz šim pierasts, dzirdot vārdu probiotiķis, domāt par preparātiem, kurus iesaka lietot zarnu mikrofloras uzlabošanai. Taču šis laikmets ienes daudzus jauninājumus arī ginekoloģiskajā praksē.
Šajā rakstā es gribu dalīties informācijā par probiotiķu labvēlīgo ietekmi uz maksts mikrofloru sievietēm. Veselas sievietes makstī normālo mikrofloru uztur pienskābās baktērijas – H2O2 producējoši Lactobacilli, kuri dzīvo un vairojas maksts gļotādā, kas ir bagāta ar glikoigēnu; tas savukārt tiek izmantots kā barības viela, to sašķeļot dabiskās skābēs. Šīs pienskābās baktērijas nodrošina makstī skābo vidi, kas ir maksts aizsargsistēma un nelabvēlīga patogēniem mikroorganismiem. Maksts mikroflora viegli var mainīties vairāku faktoru – vecums, menstruālā cikla fāze, seksuālā aktivitāte, grūtniecība, higiēna, kontracepcija, medikamentu lietošana, diētu ievērošana, sievietes veselība kopumā, emocionālais stāvoklis u.c. – ietekmē.
Maksts mikrofloras pienskābo baktēriju nepietiekamība rada labvēlīgu vidi patogēno mikroorganismu iespējai vairoties. Patogēnie mikroorganismi makstī iekļūst seksuālās transmisijas ceļā, no zarnu trakta un apkārtējās vides, kā arī jau makstī esošo baktēriju straujas savairošanās gadījumos, un rada tās gļotādas iekaisumu. To sieviete izjūt kā nepatīkamu diskomforta sajūtu makstī un izmaiņas izdalījumos no tās. Pētījumi liecina, ka biežākie iemesli patoloģiskiem izdalījumiem no maksts reproduktīvā vecuma sievietēm ir bakteriālās vaginoze, sēnīšu infekcijas un trihomoniāze.
Lai atpazītu patoloģiju, ir jāzina raksturīgākās izpausmes, biežāk sastopamām saslimšanām.
Bakteriālā vaginoze – neparasti daudz bālganu smērveida izdalījumu ar nepatīkamu pūstošas zivs smakas klātbūtni.
Sēnīšu infekcijas – visbiežāk izpaužas ar dažāda daudzuma biezpienveida izdalījumiem no dzimumorgāniem, niezi un dedzināšanas sajūtu to apvidū.
Trihomoniāze – pārmērīgi daudz dzeltenzaļu, ūdeņainu un putojošu izdalījumu no dzimumorgāniem, kuriem nereti pievienojas nieze un nepatīkams aromāts.
Ar šādām sūdzībām sievietei nekavējoties būtu jādodas pie ginekologa, kurš nozīmēs nepieciešamo ārstēšanu. Tomēr gribu atzīmēt, ka dažkārt sievietes maksts var pati tikt galā ar šīm baktērijām. Tas notiek, ja maksts mikroflora ir spējīga atjaunoties, uzlabojoties maksts aizsargsistēmai. Veselīgas sievietes makstī atrodas apmēram piecdesmit sugu mikroorganismu, starp kuriem dominē labvēlīgās Lactobacillus pienskābās baktērijas. Mūsdienu steigā sievietei nereti ir sarežģīti atklāt maksts mikrofloras izmaiņas sākuma stadijās, kas ir tiešs iemesls ilgākām saslimšanām, taču sadarbībā ar ģimenes ārstu vai ginekologu tas ir iespējams. Analizējot maksts mikrofloras izmaiņas iemeslus, varam redzēt, ka visbiežāk tie ir saistīti ar sievietes ikdienas dzīves ritma prasībām. Sarunas laikā atbildot uz jautājumu, kas varētu būt par iemeslu šīm sūdzībām, sievietes gandrīz vienmēr apjūk. Tāpēc veselības aprūpes speciālistiem ir jāprot viņām izskaidrot situāciju un ieteikt piemērotu rīcības taktiku pie biežām maksts mikrofloras izmaiņām.
No sadzīves problēmām, kas spēj izmainīt maksts mikrofloru, galvenokārt minama personīgās un intīmās higiēnas nepareiza izpratne, bieža peldēšanās dažādās ūdenstilpnēs, kā arī vispārējās organisma un vietējās maksts aizsargsistēmas izmaiņas. Mūsdienu tehnoloģiju attīstība dod iespēju ikvienai sievietei gūt informāciju e-vidē, kas atvieglo veselības aprūpes speciālistiem tās sniegšanu, atbildot uz jau sagatavotiem jautājumiem. Par probiotiķiem ir daudzas publikācijas uztura speciālistu asociāciju mājas lapās, kur nereti ielūkojas sievietes pēc jogurta reklāmu noskatīšanās. Pie sievietes skaistuma balstiem tiek pieskaitīts arī veselīgs uzturs, kas sastāv no organismam nepieciešamiem vitamīniem, minerālvielām un uztura vielām. Kā pienskābās baktērijas saturošus uztura produktus var minēt kefīru, paniņas un pienskābos jogurtus, kurus ieteicams lietot ikdienā.
Nedrīkstētu aizmirst, ka sievietes maksts mikrofloras izmaiņas ir pakļautas arī organisma vecuma īpatnībām. Tāpēc jāizprot maksts mikrofloras izmaiņas iemesli dažādos sievietes vecuma posmos.
Meitenes – maksts mikroflora ir nestabila un bagāta ar koku ģintīm, jo labvēlīgās pienskābās baktērijas vēl nav sākušas pilnvērtīgi attīstīties. Tas ir viens no biežākajiem ārējo dzimumorgānu un maksts iekaisumu iemesliem.
Jaunietes – pubertātes periodā sākas aktīva organisma anatomiskā, hormonālā un neirogēnā darbība, kas noteiktā secībā un intensitātē veicina meitenes reproduktīvās orgānu sistēmas darbību. Šajā dzīves posmā sāk parādīties bālgani, gļotaini izdalījumi no dzimumorgāniem, kurus izdala dzemdes kakla dziedzeri un maksts asinsvadu transudāts caur tās sieniņu. Maksts mikrofloras izmaiņas šajā vecumā saistās ar menstruālā cikla stabilizāciju, seksuālās dzīves sākumu, personīgās higiēnas līdzekļu izvēli, kontracepcijas lietošanu, emocionālo nestabilitāti un diētu ievērošanu. Ja meitene šajā vecumā, pēc konsultācijas ar ģimenes ārstu vai ginekologu, spēj atklāt maksts mikrofloras maiņas iemeslus, tad, ievadot makstī pienskābās baktērijas saturošus lokālos preparātus, tā pratīs atjaunot, normalizēt un stabilizēt veselīgu un noturīgu maksts mikrofloru.
Reproduktīvā vecuma sievietes – šajā vecumā sievietēm kā biežākos maksts mikrofloras izmaiņas iemeslus var minēt hormonālās kontracepcijas lietošanu, citu medikamentu lietošanu, grūtniecību, laktāciju, seksuālās dzīves īpatnības un veselības stāvokli kopumā. Atklājot iemeslus, sieviete spēs normalizēt maksts mikrofloru patstāvīgi, nemeklējot palīdzību pie ģimenes ārsta vai ginekologa. Ievadot makstī pienskābo baktēriju saturošu preparātu, tiks palielināts labvēlīgo pienskābo baktēriju daudzums un kontrolēts tās mikrofloras veselīgs līdzsvars.
Menopauze – maksts mikrofloras maiņas biežākie iemesli ir menstruālā cikla norises un olnīcu darbības izmaiņas, personīgās higiēnas kļūdas, medikamentu lietošana un veselības stāvoklis kopumā. Ģimenes ārsts vai ginekologs sniegs informāciju par pienskābo baktēriju un lubrikantu lietošanu šajā vecumā.
Kā labvēlīgās pienskābās baktērijas, kuras ietilpst makstī ievadāmo preparātu sastāvā, minamas Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum. Šos preparātus sieviete var lietot pēc dažādām shēmām – kā ārstniecisku kursu, pie maksts mikrofloras maiņas atklātiem iemesliem un profilaktiski pastāvīgi. Lietojot šos preparātus, sievietei nerodas pieradums pie tiem, netiek nelabvēlīgi ietekmēta maksts mikroflora vai veicināta kādu saslimšanu attīstība, jo preparātu galvenā darbība ir vērsta vienīgi uz maksts mikrofloras atjaunošanu, normalizāciju un stabilizāciju.
Vēres: redakcijā
Foto: Fotolia