Priekšrocības dzemdībām ūdenī
Izrādās, ka dzemdības ūdenī norisinās tieši tāpat, kā dzemdības sauszemē: bērniņam piedzimt palīdz lēni un maigi, tomēr ir vēl kādas priekšrocības, kāpēc topošās māmiņas izvēlas laist savus mazuļus pasaulē ūdenī arvien biežāk. Konsultē vecmāte Inese Kampusa.
Kādas ir priekšrocības ūdensdzemdībām?
Relaksācija
Ūdens relaksējošais efekts ar tā siltumu un atbalstu var palīdzēt dzemdību laikā. Kontrakcijas ūdenī var mazināties spēcīgumā, tādējādi ūdens topošajai māmiņai var palīdzēt izturēt kontrakcijas, kas savukārt būs mazāk stresains laiks māmiņai un gaidāmajam mazulim.
Ja topošā māmiņa ir relaksēta, tas palīdzēt elpot mierīgi, kas mazina iespēju, ka dzemdētāja ieelpos īsus un seklus elpas vilcienus, padarot kontrakcijas spēcīgākas un sāpīgākas.
Privātums un kontrole
Kad topošā māmiņa ir iegrimusi ūdenī dzemdību laikā, viņa ir savā pasaulē un var dzemdēt netraucēti. Sevišķi pozitīvs efekts būs tad, ja telpā būs blāvs apgaismojums un netraucēs apkārtējie trokšņi. Tas var palīdzēt topošajai māmiņai just lielāku kontroli pār savu ķermeni.
Viegluma sajūta
Zināms,ka ūdens liek justies vieglākai, tāpēc topošajai māmiņai ūdenī ir vieglāk iekārtoties, lai justos komfortabli. Dzemdētājas ērtākā poza visticamāk būs tā, kas palīdzēs mazulim virzīties caur dzemdību ceļiem, jo topošā māmiņa intuitīvi jūt, kas būtu labākais mazulim. Noderīgs ieteikums: turēt ceļus zemāk nekā gurnu daļu.
Sāpju mazināšana
Sievietes atrašanās siltā ūdenī var būt lielisks sāpju mazinātājs kontrakciju laikā. Silta vanna dzemdību laikā ir tas pats kas iet vannā, lai mazinātu vēdera sāpes vai muguras sāpes, piemēram, menstruāciju laikā. Tomēr jāatceras, ka ūdens tikai mazina sāpes, nevis atsāpina, tāpēc ja vēlies īstu atsāpināšanu, piemēram, epidurālo anestēziju, nāksies kāpt laukā no vannas.
Atbalsts dzemdību laikā
Lai sieviete dzemdētu ūdenī, ir nepieciešams slēgt līgumu ar ārstu un/vai vecmāti (tas atkarīgs no katras dzemdību nodaļas noteikumiem). Šādi noteikumi ir paredzēti, lai sieviete ūdensdzemdību laikā netiktu atstāta bez ārsta uzraudzības.
Veiksmīga dzemdību pieredze
Kā stāsta vecmāte Inese Kampusa, ūdensdzemdību pieredze pavisam atšķiras no dzemdībām uz sauszemes un pozitīvās pieredzes dēļ sievietes vēlas laist pasaulē arī nākamos bērniņus tieši ūdensdzemdībās.
Kādas ir priekšrocības dzemdēšanai ūdenī?
Gravitācijas spēks
Iekārtojoties ērti, sievietei var būt dzemdēt vieglāk ūdenī, nevis uz sauszemes, jo ūdens apņem ķermeni un sieviete var izmantot vannas vai baseina malas par papildus atbalsta punktu. Arī ūdenī darbojas gravitācijas spēks, jo sieviete vannā atrodas pusvertikālā pozā, kas virza mazuli pa dzemdību ceļiem, tomēr sieviete neizjūt to tik asi un sāpīgi kā būtu, atrodoties uz sauszemes.
Mazuļa mierīga ienākšana pasaulē
Ūdensdzemdību piekritēji uzskata, ka dzemdības ūdenī ir mazāk traumatiskas nekā dzemdības uz sauszemes, jo mazulis jau mammas puncī 9 mēnešus dzīvojis augļūdenī un piedzimstot viņš ienāk jau pazīstamā vidē- ūdenī. Tātad ūdensdzemdību ideja ir tā, ka ūdens līdzība augļūdenim māmiņas dzemdē ļauj mazulim piedzimt mierīgākam un harmoniskākam nekā dzemdējot uz sauszemes.
Raksts publicēts sadarbībā ar www.maminuklubs.lv