Prezentēs pētījuma rezultātus par bērnu aptaukošanos
Otrdien, 29.martā, veselības ministrs Juris Bārzdiņš piedalīsies seminārā, kurā tiks prezentēti Veselības ekonomikas centra un Pasaules Veselības organizācijas veiktā pētījuma rezultāti par bērnu antropometriskajiem datiem – ķermeņa garumu, svaru, muskulatūras attīstību utml. -, kas atklāj aptaukošanās tendences. Seminārs no plkst.10:00 norisināsies viesnīcā Days Hotel Riga VEF Brīvības ielā 199C, 6.stāvā.
Pētījums tika veikts 2009./2010.mācību gadā un tajā piedalījās 7 gadus veci bērni. Rezultāti liecina, ka arī Latvijā aptaukošanās bērnu vidū kļūst arvien izteiktāka. 22,8% bērnu bija palielināta ķermeņa masa, ieskaitot aptaukošanos (salīdzinājumam 2008.gadā - 21,5%). Kopumā aptaukošanās tika konstatēta 10,6% pirmās klases skolēnu (2008.gadā – 8,2%).
Kā pozitīvas tendences pētījuma veicēji min to, ka Rīgā pakāpeniski samazinās skolu īpatsvars, kurās ir pārtikas preču un dzērienu automāti. Tāpat ir palielinājies to skolu skaits, kurās bērniem ir iespēja ārpus mācību stundām nodarboties ar fiziskām aktivitātēm skolas sporta zālē.
Veselības ministrs Juris Bārzdiņš: „Bērni ir sabiedrības spogulis, viņu paradumi, izvēles un rīcība veidojas tiešā pieaugušo sabiedrības ietekmē neatkarīgi no tā, vai tas tiek darīts apzināti vai nē. Aptaukošanās tendences, kas ir vērojamas jau bērnībā ir trauksmes signāls ne tikai bērnu vecākiem, bet arī sabiedrībai kopumā. Ja mēs vēlamies veselus mūsu bērnus, veselu sabiedrību, tad jāpanāk vienota izpratne par veselību kā galveno vērtību, kurā viens no priekšnoteikumiem ir veselīgs dzīvesveids, tajā skaitā veselīgi uztura paradumi un pietiekama fiziskā aktivitāte. To ir iespējams panākt tikai ar pasākumu kopumu, kas ietver gan izmaiņas likumdošanā, gan ciešāku sadarbību ar pašvaldībām un nevalstisko sektoru, tomēr pats būtiskākais ir katra cilvēka paša atbildības apziņas pieaugums pret savu un savu bērnu veselību.”
Jau ziņots, ka Veselības ministrija strādā pie plānošanas dokumenta Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2011.-2017.gadam, kas nosaka valsts prioritātes un atbilstošu rīcību tās iedzīvotāju ilga un kvalitatīva mūža nodrošināšanai. Kā zināms, sabiedrības veselību nosaka ne tikai veselības aprūpe un tās sniegtās ārstniecības iespējas, bet gan visas sabiedrības - valsts un arī katra iedzīvotāja rūpes par to, lai slimības pēc iespējas attālinātu. Veselīga un droša dzīves vide, uzturs, fiziskā aktivitāte, smēķēšanas, alkoholisma un narkomānijas ierobežošana, slimību profilakse - tie ir galvenie sabiedrības veselību veidojošie elementi.
Oskars Šneiders,
VM preses sekretārs