medicine.lv skaitļos

Lietotāji online140
Aktīvie uzņēmumi12813
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Premenstruālais sindroms : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Premenstruālais sindroms

Banner 280x280

Ikdienas praksē, iztaujājot un izmeklējot pacientes, ginekologam arvien biežāk nākas saskarties ar dažāda rakstura psiholoģiskiem, emocionāliem un fizikāliem simptomiem pirmsmenstruālajā periodā.

PMS (premenstruālais sindroms) - ciklisks simptomu komplekss, kas parādās vidēji 5 – 11 dienas pirms menstruāciju sākšanās.

 

Nepatīkamās izjūtas šajā laikā saistītas ar hormonu līmeņa izmaiņām – disbalansa rašanos starp sievietes dzimumhormoniem – progesteronu, estrogēniem un androgēniem. Zināms arī PMS "vaininieks"– tas ir progesterons, kurš ir relatīvi citādās attiecībās ar pārējiem hormoniem.

 

PMS anatomija - lai labāk izprastu PMS, apskatīsim tā simptomus, diagnostikas iespējas un ārstēšanu.

Simptomi

 

Fiziskas izmaiņas: galvassāpes, krūšu piebriešana un jutības palielināšanās, muguras sāpes, sāpes vēderā, vēdera uzpūšanās, svara pieaugums, šķidruma aizture, muskuļu un locītavu sāpes, pūtītes, karstuma viļņi.

Psihoemocionālās izmaiņas: depresīvs garastāvoklis, aizkaitināmība, raudulība,

uzbudināmība, nemiers, spriedze, garastāvokļa maiņas, grūtības koncentrēties, zems pašnovērtējums, aizmāršība, vientulības sajūta, apmulsums.

Uzvedības traucējumi: nogurums, bezmiegs, reibonis, izmainīta seksuālā interese,

palielināta ēstgriba vai pārēšanās.

 

Diagnozes noteikšana

 

Diagnozes noteikšana ir ļoti sarežģīts process, jo PMS ir vairāk nekā 160 simptomi, turklāt to kopums un intensitāte katrai sievietei var būt atšķirīgs. Tādas pazīmes kā garastāvokļa un ēstgribas maiņa, karstuma viļņi, pastiprināta svīšana, galvas un muguras sāpes var būt arī citu saslimšanu, piemēram, vairogdziedzera slimību, diabēta, depresijas, anoreksijas, bulīmijas un migrēnas priekšvēstneši. Lai noskaidrotu vai sliktās pašsajūtas iemesls nav kāda no šim slimībām, sievietei iespējams būs jāapmeklē endokrinologs, psihoterapeits vai neirologs. Jāveic vairogdziedzera hormonu analīzes, ultrasonogrāfija un citi izmeklējumi. Kad veselība pārbaudīta un aizdomas par citām saslimšanām nav apstiprinājušās, vairākus menstruālos ciklus pēc kārtas kalendārā rūpīgi jāpieraksta sava pašsajūta – sākot ar uzpūtušos vēderu, svaru, bezmiegu un beidzot ar "sastrīdējos ar puisi", "pateicu šefam visu ko domāju" vai "visu dienu raudāju". Menstruālā cikla otrajā fāzē jāparādās vismaz pieciem no PMS simptomiem, kas pazūd, sākoties asiņošanai. Lai noteiktu PMS diagnozi, sievietei jābūt vecumā no 18 – 45 gadiem, viņa nedrīkst būt stāvoklī un lietot hormonālās kontracepcijas līdzekļus.

 

 

PMS ārstēšana

PMS ārstēšanai parasti tiek izmantota trīs veidu terapija:

Veselīgs dzīvesveids: regulāras, biežas ēdienreizes ar sabalansētu uzturu un samazinātu sāls, tauku un kofeīna daudzumu, regulāra fiziskā aktivitāte, smēķēšanas un alkohola patēriņa ierobežošana, regulārs miegs, dusmu un stresa menedžments.

Vitamīnu un uztura bagātinātāju lietošana: papildus B un E grupas vitamīnu, kalcija, magnija uzņemšana, Vitex agnus castus jeb agnukastona kurss, naktssveces eļļas u.c. preparātu lietošana.

Medikamentozā terapija: Ja sieviete ir gados jauna un viņa ir nepieciešama arī kontracepcija, priekšroka tiek dota moderniem hormonālās kontracepcijas līdzekļiem. Pasaulē veiktie pētījumi rāda, ka jaunās hormonālās kontracepcijas tabletes ar drospirenonu ir ne tikai efektīvs kontracepcijas līdzeklis, bet arī novērš PMS simptomus.

 

Olnīcu darbību regulē galvas smadzeņu centri. Lietojot tabletes, signāli no smadzeņu centriem tiek bloķēti. Rezultātā olnīcas vairs nav tik aktīvas un olšūnas nenobriest. Arī dzemdes iekšējais slānis nav tik biezs, lai tajā varētu ieligzdoties apaugļota olšūna. Jo plānāks dzemdes iekšējais slānis, jo mazāka menstruālā asiņošana. Tā ir liela priekšrocība, it īpaši tām sievietēm, kam ir ilgstoša un apjomīga asiņošana. Liels asins zudums ievērojami samazina dzelzs un hemoglobīna līmeni sievietes organismā, kas savukārt izraisa vārgumu un nespēka sajūtu.

Vienlaikus drospirenons līdzsvaro arī hormonu līmeni un līdz ar to mazinās arī PMS.

 

Fakti un dati

  • Aptaujas liecina, ka tikai aptuveni 15 – 20 % sieviešu vecumā no 18 – 45 gadiem šajā laikā jūtas labi;
  • Saskaitot dienas ar PMS kopā, iznāk vairāk kā 32 mēneši, jeb apmēram 3 gadi, kas pavadīti nejūtoties labi;
  • Ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka sievietes, kuras cieš no PMS, pirms mēnešreizēm daudz biežāk izdara slepkavības;
  • Terminu PMS medicīnas literatūrā lieto kopš 1931.gada, tomēr skaidra definīcija tika ieviesta 1965.gadā;
  • Jo lielāks ikdienas stress, jo sievietei ir lielāka iespēja iekļūt PMS riska grupā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...