Praktiski padomi drošai sportošanai aukstā laikā
Neskatoties uz laika apstākļiem, mums vienmēr vajadzētu būt aktīviem un nemainīt fizisko aktivitāšu paradumus arī tad, ja temperatūras stabiņš termometrā ir noslīdējis zem nulles.
Tiem, kuriem patīk sportot svaigā gaisā, "Herbalife" fitnesa eksperte, atlēte un Olimpisko spēļu godalgoto vietu ieguvēja Jeļena Govorova sniedz padomus, kas palīdzēs plānojot un ieviešot fiziskās aktivitātes aukstā laikā, lai nenodarītu pāri savam ķermenim.
Lai nekaitētu savam ķermenim, sportojot gada aukstajā laikā, ir būtiski pareizi iesildīties pirms sportošanas un pareizi atsilt pēc tās, nēsāt drēbes, kas ir piemērotas laika apstākļiem, atcerēties par sabalansētu uzturu, kā arī uzņemt pietiekami daudz ūdens. Vienkārši padomi palīdzēs palikt aktīvam un veselīgam jebkuros laika apstākļos!
Kas jādara pirms un pēc treniņa aukstā laikā?
Galvenais, kas jāatceras saistībā ar sportošanu aukstā laikā, ir pareiza iesildīšanās. Ja tu esi bijis aktīvs un esi sportojis svaigā gaisā pirms aukstās sezonas iestāšanās, laika apstākļu maiņas tavu ķermeni tik ļoti neietekmēs. Bet gadījumā, ja esi izlēmis uzsākt aktīvu sportošanu tad, kad temperatūra jau ir nokritusies – esi uzmanīgs, jo tavam ķermenim būs nepieciešams vairāk laika, lai pielāgotos.
"Iesildīšanos un atsildīšanos labāk veikt iekštelpās. Iesildīšanās laikā būtu nepieciešams veikt dažāda veida vingrojumus kāju un roku muskuļiem, piemēram, izpildīt apļveida kustības, lai palielinātu locītavu kustīgumu. Lēna skriešana vai vingrojumi ar lecamauklu arī būtu labs veids, kā sagatavot tavu ķermeni fiziskām aktivitātēm un lielākai fiziskai slodzei", iesaka Jeļena Govorova. Tikpat svarīga kā iesildīšanās, ir arī atsildīšanās, kad treniņš ir pabeigts. Tā palīdz ķermenim nomierināties un atgriezties normālā stāvoklī. Lai to sekmētu, kārtīga izstaipīšanās vai lēna skriešana ir piemērotākās aktivitātes.
Treniņa laikā aukstos laika apstākļos, tāpat kā jebkura cita treniņa laikā, ļoti svarīgi ir sekot līdzi, kā tu pats jūties, un kā tavs ķermenis reaģē uz laika apstākļiem. Sportojot svaigā gaisā, ir ļoti viegli piedzīvot hipotermiju – ķermeņa pārmērīgu atdzišanu.
Izvēlies piemērotu apģērbu
Pareizi izvēlēts un piemērots apģērbs treniņiem svaigā gaisā un aukstos laika apstākļos ir ļoti būtisks! Apģērbam ir jābūt ērtam, ļaujot ķermenim brīvi kustēties, tam būtu jābūt vieglam un izgatavotam no elpojoša materiāla, un tādam, lai būtu pietiekami silti.
Ja nodarbojies ar skriešanu svaigā gaisā, būtu vēlams nēsāt apģērbu divās kārtās. Apģērba kārtai, kas tuvāk ķermenim, jābūt izgatavotai no dabīga materiāla, kas patīkams ādai un spētu labi absorbēt sviedrus. Otrai apģērba kārtai būtu jābūt vēja necaurlaidīgai un vēlams arī ūdens necaurlaidīgai. Tāpat būtu vēlams izmantot cimdus un cepuri. Kāpēc tas ir tik svarīgi? Jo galvai vienmēr ir jābūt siltai un ja salst rokas, tas rada diskomfortu un var ietekmēt skriešanas tehniku. Ja rokas salst, tās cenšas paslēpt, bet tas savukārt noved pie nepareizas roku kustību tehnikas skriešanas laikā. Bet atceries – pareizas roku kustības skriešanas laikā ir ļoti svarīgas! Vēl viena svarīga lieta – apavi, ko tu nēsā. Ja nodarbojies ar skriešanu ziemas laikā, apaviem būtu jābūt izgatavotiem no ūdensnecaurlaidīga materiāla, ar neslīdošu zoli, viegliem un elastīgiem. Vēlams, lai apaviem un apģērbam būtu gaismu atstarojoši elementi, kas tevi padarītu redzamu diennakts tumšajā laikā.
Pareizs uzturs un ūdens patēriņš pēc treniņa
Ķermenim pēc treniņa ir jāatgūstas no stresa, ko fiziskā aktivitāte ir tam radījusi. Atjaunošanās procesā sabalansētai diētai ir ļoti liela nozīme. Aukstā laikā ķermenis patērē enerģiju, cenšoties saglabāt tā temperatūru pareizā līmenī. Lai nodrošinātu pietiekami daudz enerģijas visu ķermenī notiekošo procesu nodrošināšanai, uzturā būtu jālieto olbaltumvielām bagāti pārtikas produkti. Svarīgi, lai 30 minušu laikā pēc treniņa tiktu uzņemts olbaltumvielām bagāts ēdiens, kas palīdzētu ķermenim atgūties pēc fiziskajām aktivitātēm.
Ja ārā ir auksts un tu nejūti slāpes, tāpat neaizmirsti dzert pietiekami daudz šķidruma. Rudens un ziemas laikā ņem līdzi termosu ar siltu dzērienu, jo ūdens plastmasas pudelē ātri paliks auksts vai pat sasals. Piemērotākā temperatūra, lai dzertu šķidrumu, ir 36-37 grādi pēc Celsija, un ir ieteicams šķidrumu uzņemt nelielos daudzumos ik pēc 20 minūtēm.
Laika apstākļiem mūs nevajadzētu atturēt no aktīva un veselīga dzīvesveida. Ja apģērbs būs piemērots, iesildīšanās pirms treniņa un atsildīšanās pēc tā būs pareiza, uzturs būs sabalansēts, un attieksme pozitīva – katrs treniņš sniegs labumu gan tavai fiziskajai, gan mentālajai veselībai. Vienmēr pārliecinies, ka tu jūties labi un vienmēr ieklausies, kas tavam ķermenim ir sakāms!