Politiķi un nevalstiskās organizācijas pievienojas iniciatīvai par atbalstu diabēta pacientiem
6. aprīlī Latvijas politiskās partijas un nevalstiskās organizācijas parakstīja kopīgu dokumentu un pievienojās Eiropas Diabēta foruma iniciatīvai veidot spēcīgu Eiropas Savienības diabēta politikas ietvaru dalībvalstu diabēta rīcības plānu atbalstam.
“Saslimstība ar diabētu pieaug ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā, tāpēc diabēta aprūpei Eiropas Savienībā pievērš arvien lielāku uzmanību. Diabēts izraisa bīstamas un dārgi ārstējamas komplikācijas, kas noved pie pāragras mirstības. Uzlabojot un nodrošinot diabēta profilaksi, savlaicīgu atklāšanu un mūsdienīgu ārstēšanu, ieguvēji ir kā diabēta pacienti, tā arī sabiedrība kopumā. Tāpēc pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām ir ļoti svarīgi pievērst politiķu uzmanību straujajai diabēta izplatībai, lai Eiropas Savienības līmenī un katrā dalībvalstī tiktu veidota pārdomāta un stingra diabēta politika. Esam gandarīti, ka atbalstu šai iniciatīvai pauda vairākas Latvijas partijas un nevalstiskās organizācijas. Ceram, ka atbalstītāju loks paplašināsies un tam pievienosies arī patlaban par veselības aprūpi mūsu valstī atbildīgās partijas un politiķi,” stāsta Latvijas Diabēta Federācijas prezidente Indra Štelmane.
6. aprīlī iniciatīvu parakstīja Evita Zālīte-Grosa (JKP Jaunā konservatīvā partija), Ramona Petraviča (Latvija pirmajā vietā), Ilze Ortveina (Apvienotais saraksts), Linda Curika (Kustība “Par!”), Barba Girgensone (Latvijas Senioru kopienu apvienība), Andris Katkēvičs (Latvijas Tautas sporta asociācija), Romualds Ražuks (Sirds veselības veicināšanas alianse) un Indra Štelmane (Latvijas Diabēta federācija). Iniciatīvai pievienojas, bet pasākumā nevarēja piedalīties, arī Ivars Ijabs (Latvijas attīstībai), Progresīvie, Inese Mauriņa ( ParSirdi.lv), Sustento.
Diabēta aprūpes uzlabošana ir noteikts par vienu no prioritārajiem darba virzieniem Eiropas Komisijas 2022. gada iniciatīvā par neinfekcijas slimību izraisītas priekšlaicīgas mirstības samazināšanu. Savukārt Eiropas Diabēta forums aicina politiķus, organizācijas un ikvienu pirms 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām iestāties par stingras ES diabēta politikas sistēmu, parakstot “Diabēta kopienas solījumu 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām”.
Dokuments satur 15 konkrētus politikas ieteikumus Eiropas Savienībai un dalībvalstīm ar mērķi uzlabot diabēta pacientu un slimības riskam pakļauto cilvēku dzīvi. Pārdomājot prioritātes nākamajam pilnvaru termiņam, diabēta kopiena aicina politikas veidotājus apzināties situācijas nopietnību un īstenot pareizu politiku visos pārvaldes līmeņos – gan Eiropas, gan valsts, gan reģionālā līmenī.
Eiropas Diabēta forums uzsver – ja nespēsim rīkoties, simtiem tūkstošu cilvēku nākamajos gados mirs priekšlaicīgi. Diabētu savlaicīgi neatklājot un neārstējot, sekas ir ļoti nopietnas – pieaug komplikācijas, kā arī pazeminās dzīves kvalitāte un ekonomiskā aktivitāte. Ņemot vērā, ka 75% no diabēta aprūpes izmaksām ir saistītas ar potenciāli novēršamām komplikācijām, politika, kas veicina agrīnu diagnostiku un labu slimības pārvaldību, var nodrošināt ievērojamu izmaksu ietaupījumu un veicināt veselības aprūpes sistēmas noturību un ilgtspējību.
Latvijas Diabēta federācija aicinājusi pievienoties un atbalstīt šo iniciatīvu Latvijas politiķus un partijas, kas jūnijā piedalīsies Eiropas Parlamentā vēlēšanās. Iniciatīvai aicinātas pievienoties arī pacientu, senioru un citu sabiedrības grupu intereses pārstāvošas nevalstiskās organizācijas.
Eiropas Diabēta kopienas solījumu izstrādājusi plaša organizāciju koalīcija, kas strādā diabēta jomā un atbalsta cilvēkus ar diabētu. Latvijas Diabēta federācija ir Starptautiskās Diabēta federācijas biedrs, kas ir viena no Eiropas Diabēta foruma dalībniecēm.
Iepazīties ar Eiropas diabēta kopienas solījumu “Diabetes Community Pledge for the European Parliament Elections 2024” var EDF mājaslapā https://www.eudf.org/
Pievienoties solījumam un to parakstīt iespējams, izmantojot šo formu
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdyd18jmAYbDZfEwPDl_it-b1p3Emv11ad1VEMYaFrsdSnQSw/viewform