Podagra: Simptomi, cēloņi un ārstēšana
Podagra ir saslimšana, kas rodas organisma olbaltumvielu maiņas traucējumu rezultātā un kam raksturīgs paaugstināts urīnskābes daudzums asinīs. Podagru mēdz dēvēt arī par "karaļu slimību", jo senos laikos no šīs saslimšanas cieta galvenokārt labi situēti cilvēki, kuri uzturā bieži varēja atļauties lietot gaļu lielos daudzumos.
Slimībai progresējot, veidojas podagras granulomas jeb tofi – urīnskābes sāļi, kas uzkrājas un nogulsnējas sīku kristālu jeb granulu veidā zemādas taukaudos apkārt locītavām, tādējādi radot spēcīgas sāpes kustību laikā.
Podagrai biežāk ir pakļauti vīrieši, sākot no 35 gadu vecuma, taču dažas slimības formas var attīstīties arī agrāk. Sievietēm podagra novērojama retāk – galvenokārt pēc menopauzes.
Simptomi
Podagras simptomi ir atkarīgi no saslimšanas stadijas un pacienta kopējā veselības stāvokļa. Slimības attīstības pirmajā stadijā cilvēks ne vienmēr izjūt stipras sāpes. Var izpausties tādi simptomi kā :
- ķermeņa vājums,
- spēcīga ādas nieze,
- bieži vēdera aizcietējumi,
- vēdersāpes un kuņģa dedzināšana,
- pārmērīga svīšana,
- pieņemšanās svarā.
Pēc šīm pazīmēm diagnosticēt podagru nav iespējams, tāpēc ir jāveic asins analīzes.
Saslimšanas otrajā stadijā rodas izteiktas lēkmjveidīgas sāpes, kuru cēlonis ir kaitīgo vielu nogulsnēšanās locītavās. Šajā podagras attīstības posmā stipras sāpes mijas ar atvieglojuma jeb remisijas periodiem, kad sāpes pilnībā pāriet. Sāpes var ilgt, sākot no trim dienām, līdz pat nedēļai.
Slimības trešo stadiju sauc par hronisko podagru. Tās laikā organismā jau sāk veidoties urīnskābes kristāli, kas ārēji izpaužas kā izvirzījumi uz ādas iekaisuma skartajā apvidū. Ar laiku šie izvirzījumi var būtiski palielināties un pilnībā deformēt tuvāk esošās locītavas. Tāpat podagras trešajā stadijā iespējama urīnceļu akmeņu veidošanās. Hroniskai podagrai raksturīgas jau izteiktākas pazīmes nekā slimības sākuma stadijās.
- Locītavu apsārtums un tūska;
- Stipras sāpes, kas var sākties nakts laikā un turpināties līdz pat rītam. Biežāk sāpes izpaužas kājas īkšķa locītavā, taču var rasties arī elkoņos, ceļgalos, potītēs vai plaukstu locītavās;
- Tofu (urīnskābes sāļu nogulsnējumu) veidošanās;
- Locītavu kustīguma samazināšanās;
- Paaugstināta ķermeņa temperatūra.
Cēloņi
Galvenie podagras attīstības iemesli ir iedzimtība un nepareizs uzturs. Riska grupā ietilpst pacienti ar lieko svaru un aptaukošanos, hipertoniskām slimībām, cukura diabētu, nieru un kuņģa-zarnu trakta saslimšanām. Tāpat podagras attīstību veicina mazkustīgs dzīvesveids, bieža alkohola lietošana un pārtika ar lielu olbaltumvielu saturu, īpaši gaļas produkti.
Profilakse un ārstēšana
Diemžēl pilnībā izārstēt podagru nav iespējams, taču mūsdienu ārstēšanas metodes ļauj slimību kontrolēt, novēršot akūtus podagras saasinājumus un neļaujot slimībai progresēt.
Pacientiem ieteicams mainīt ēšanas paradumus, uzturā lietojot pēc iespējas vairāk augļus un dārzeņus, samazinot olbaltumvielām bagātu produktu, tai skaitā gaļas, lietošanu. Tāpat stingri aizliegts lietot alkoholu, jāizvairās no sāls, cukura, dažādu saldumu un taukainu ēdienu lietošanas, kā arī nepieciešams kontrolēt ķermeņa masu, jo, palielinoties svaram, pieaug slodze uz locītavu sistēmu.
Podagru ārstē galvenokārt ar medikamentiem, kas samazina urīnskābes līmeni asinīs, kā arī atvieglo iekaisuma procesus.
Ignorējot saslimšanas simptomus, var rasties nopietni locītavu bojājumi, tāpēc, ja rodas aizdomas par saslimšanu ar podagru, nekavējoties jāvēršas pie ārsta-reimatologa.