EUROAPTIEKA - Kam jābūt tavā ceļojuma aptieciņā?
Vai kravājot mugursomu vai koferi, padomājiet arī par to, ko liksiet pirmās palīdzības aptieciņā? Pareizi sagatavota, tā palīdzēs novērst negaidītas veselības problēmas ceļojuma laikā. Stāsta farmaceite Līva Feldmane, "EUROAPTIEKA - 32" vadītāja:
Par to ir jādomā ikvienam, kas dodas ceļojumā, īpaši ārpus Latvijas. Tā palīdzēsiet sev neparedzētos gadījumos.
• Noderēs līdzekļi pret kuņģa un zarnu trakta traucējumiem, kādi nereti rodas, jo ceļošanas laikā mainās dienas režīms un pārtikā lietotie produkti. Tieši caureja ir pati biežākā slimība ceļojumos. Nereti to izraisa vīrusi, kas sastopami krāna ūdenī, īpaši dienvidvalstīs. Šeit noderēs aktivētā ogle, līdzekļi pret caureju, zāles gremošanas uzlabošanai, medikamenti pret sliktu dūšu, vēdera uzpūšanos un līdzekļi pret aizcietējumiem.
• Validols, kas līdzēs pret nemieru un satraukumu vai sāpēm sirds rajonā.
• Nekad nevar zināt, kad varam sasirgt ar iesnām vai klepu, atcerieties par pretsāpju un pret saaukstēšanās līdzekļu minimumu.
• Nelieli ādas savainojumi, iegriezumi var rasties pavisam parastās situācijās. Plāksteri un pārsēji noteikti jāņem līdzi. Noder arī elastīgā saite, kā arī universāls dezinficējošs līdzeklis, lai novērstu infekcijas iespēju gadījumos, kad sagriezts pirksts, nobrāzts celis vai visai tipiski – noberzta kāja.
• Pareiza ādas aizsardzība pret saules iedarbību ir prioritāte, ja dodaties uz siltajām zemēm. Ja krājumi mājās jums jau ir, noteikti pārbaudiet to derīguma termiņu. Aizsarglīdzekļi ar beigušos derīguma termiņu ir bīstami tādēļ, ka tie zaudējuši aizsargājošās īpašības un palielina risku iegūt saules apdegumus. Lai arī mediķi brīdina, ka saslimšana ar melanomu ir trešā izplatītākā starp onkoloģiskajām slimībām, joprojām daudziem no mums šķiet, ka tieši šis uz mums neattiecas.
• Kukaiņi, kas kož cilvēkiem, sastopami pilnīgi visur pasaulē. Nodrošinieties ar aizsarglīdzekļu minimumu – repelentu un ziedi pret niezi, pretalerģijas tabletēm, īpaši, ja esat alerģisks cilvēks. Kodumi mēdz būt ļoti nejauki. Jo vairāk tos kasa, jo vairāk tie niez. Šādi var rasties pat iekaisums, jo caur brūci baktērijas viegli iekļūst organismā.
• Pats svarīgākais – ja jums ir kāda hroniska kaite vai tendence uz kādu saslimšanu, kuras ārstēšanai nepieciešamas recepšu zāles, tās noteikti jāiekļauj aptieciņas sastāvā!
Protams, ceļojumu aptieciņas saturs ir atkarīgs no galamērķa, paredzētajām aktivitātēm un ceļojuma dalībniekiem. Dodoties pārgājienā, īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai līdzi paņemti ir apsēji, plāksteri un krēms pret sastiepumiem, bet ceļojumā uz kādu tropisku galamērķi līdzi jāņem tabletes pret malāriju. Tādēļ aptieciņas saturs katram gadījumam un katram cilvēkam būs atšķirīgs. Pirms došanās ceļojumā varu ieteikt iegriezties aptiekā un pavaicāt padomu farmaceitam.
Māris (45), ūdenstūrisma un ekstrēmas ceļošanas entuziasts:
Mana sirdslieta ir piedalīšanās dažādos ūdenstūrisma pasākumos un to organizēšana gan Latvijā, gan ārpus tās. Mūsu entuziastu pulka mediķis allaž parūpējas par nepieciešamajiem medikamentiem. Mūsu aptieciņā neiztrūkstoši ir plāksterīši, marles saites, oglīte, dezinfekcijas līdzeklis un pretsāpju zāles. Katrs dalībnieks ir atbildīgs par to, lai viņam būtu līdzi individuālas zāles, kas viņam jālieto ikdienā. Tomēr visiem, kas nodarbojas ar aktīvo ceļošanu, silti gribētu ieteikt līdzekļus odu un ērču atbaidīšanai. Pirms vairākiem gadiem, laivojot vietā, kur aug daudz krūmu, diemžēl man iekoda ērce un saslimu ar ērču encefalītu. Tā man bija krietna mācība. Tagad pirms laivu mačiem vienmēr aptiekā iegādājos līdzekļus šo bīstamo insektu atbaidīšanai, jo tie novērš arī risku sasirgt ar Laima slimību.
Anita (72), pensionāre ar lielu ceļošanas pieredzi:
Esmu pabijusi daudzviet Eiropā, savulaik esmu izceļojusies pa visu Padomju Savienību. Par zālēm ceļojuma laikā neaizmirstu nekad. Manā medikamentu maisiņā vienmēr ir līdzi pretsāpju medikamenti, pārsienamā saite, plāksterīši, oglīte, validols, kā arī ziede sasitumiem un dezinfekcijas līdzeklis. Arī sauļošanās aizsargkrēms, ja dodos uz siltākiem platuma grādiem. Kopš zināma laika ņemu līdzi arī baldriāna tabletītes, jo nekad nevar zināt – arī patīkama ceļojuma laikā var gadīties kaut kas nelāgs! Reiz viesnīcā Horvātijā man šķita, ka esmu pazaudējusi pasi, un tas izraisīja spēcīgu uztraukumu. Kā tagad tikt uz mājām? Ceļojuma biedrene man iedeva baldriāna tabletīti no savas zāļu kastītes. Nomierinājos un vēlreiz sāku meklēšanu. Pase nekur nebija pačibējusi – atradu to ierastajā glabāšanas vietā. Pirms tam satraukums bija tā pārņēmis, ka nespēju dokumentu ieraudzīt. Tagad vienmēr pa rokai turu baldriāna ripiņas.
Santa (44), mediju speciāliste, bieži ceļo ārpus Latvijas:
Aptieciņa? Ņemu līdzi visādas "vēdera" zāles, jo citās valstīs ir atšķirīga virtuve un visādi var būt. Tad vēl kādu pretiekaisuma krēmu, tabletes pret galvassāpēm. Ja ceļoju ziemā – zāles pret iesnām. Noteikti līdzi ir plāksterīši, īpaši vasarā, kad var noberzt kājas. Ja dodos uz siltām zemēm un kopā ar bērniem – arī pantenola putas, ja nu sanāk apdegt saulē. Manā pieredzē tomēr ir bijušas reizes, kad ārzemēs jāmeklē aptieka, jo kaut kas nav līdzi. Tad gan ir grūti izstāstīt vietējiem aptiekāriem, ko īsti vajag, jo daļa zāļu nosaukumu atšķiras, arī zāles mēdz būt katrā vietā citādas. Reiz nekādi Francijā nesapratu, kā lai aptiekā paprasa zāles pret dedzināšanu kuņģī, ko izraisīja viņu gastronomiskie brīnumi.
Vitālijs (40), žurnālists, izvēlas nepopulārus ceļojumu galamērķus:
Ceļoju vismaz reizi gadā. Nereti izvēlos nepopulārus ceļojumu galamērķus. Esmu pabijis gan Kazahstānā, gan Sīrijā, bet neizsmeļams iedvesmas avots man ir Turcija – to esmu apmeklējis reizes piecas. Vienīgais medikaments, ko ņemu līdzi, ir pretcaurejas zāles, lai uzreiz būtu pa rokai, ja savajagas. Apmēram 20 gadu laikā tās izmantoju vienu reizi. Plāksterus neņemu un nekad nav vajadzējis. Laikam man ir labi apavi vai par maz staigāju! Vienreiz Turcijā stipri saaukstējos un bija temperatūra. Taču viss beidzās labi, jo labi palīdzēja vietējā aptiekā nopirkts panadols.
Kristīne (38), friziermeistare un ceļotāja:
Abi ar vīru esam īsti ceļošanas fanātiķi. Esam pabijuši gan tuvās un tālās zemēs, tostarp Austrālijā, Meksikā un Indijā. Mūsu aptieciņā vienmēr ir tabletes pret galvassāpēm, vēderzāles, pretsaaukstēšanas līdzekļi, plāksterīši un krēmi pirms un pēc sauļošanās. Ceļotājiem, kas dodas uz eksotiskām siltajām zemēm, gribētu ieteikt līdzi ņemt palielu dezinfektora pudeli. Piemēram, Indijā vienreiz nebija pieejams ūdens, tad ar šo līdzekli mazgājām gan rokas, gan nopirktos augļus. Lai gan esam izceļojušies pa pasauli krustu šķērsu gan kopā ar vīru, gan visiem trijiem bērniem, nekādi lieli starpgadījumi mums nav bijuši. Jo neaizmirstam ceļojuma aptieciņā ielikt arī labās un pozitīvās domas!
Einārs (43), būvniecības speciālists:
Darba dēļ nereti dodos uz citām Eiropas valstīm. Tur gan strādāju, gan atpūšos. Tā kā zāles tur ir dārgas un bieži vien citādas nekā pie mums, vienmēr esmu apbruņojies ar Latvijas aptiekās iegādātiem zāļu krājumiem – plāksteriem, pretsāpju zālēm, jodu, dezinfekcijas līdzekli, oglīti un leikoplāksteriem. Tomēr ne visu var paredzēt. Pagājušā gada pavasarī strādāju Nīderlandē un brīvdienās atpūtos pie Ziemeļjūras. Stiprā vēja dēļ man sapūta ausis, bet ausu pilienus līdzi nebiju iedomājies paņemt. Savukārt ceļojuma laika Ukrainā stipri sabrāzu roku. Brūce nedzija, laikam specifiskā klimata dēļ. Glābiņš bija ūdeņraža pārskābe, ko nācās nopirkt vietējā aptiekā.
Dagnija (49), mārketinga vadītāja:
Kopš Lisabonā pēdējo ceļojuma nakti pavadīju, sēžot viesnīcā karstā vannā, kamēr citi baudīja vasaras nakti krodziņā, manā aptieciņā vienmēr ir līdzi zāles pret cistītu. Nav jau tā, ka sirgtu ar šo kaiti regulāri. Klimata pārmaiņas, basas kājas vējā uz klints un peldēšanās okeānā aktivizēja sen iegūtu kaiti. Brīvdienās aptiekas tur bija ciet, turklāt bezrecepšu zāles, ko no rīta lidostas aptiekā pēc ilgas skaidrošanās saņēmu, akūtā situācijā daudz palīdzēt nevarēja. Parasti neslimoju ar saaukstēšanās slimībām, darba režīms ir pārāk saspringts un, iespējams, organisms mobilizējas. Tad, kad atslābstu un mainu vidi, saaukstēšanās ir klāt. Nu jau vairākus ceļojumus pēc kārtas esmu izlietojusi visus šim nolūkam līdzi paņemtos zāļu krājumus, sākot ar kakla tabletēm un beidzot ar pretdrudža pulverīšiem. Neņemu visus iepakojumus, jo tie aizņem daudz vietas, pārpakoju mazās paciņās un noteikti pierakstu, kas katrā atrodas.
Ceļojuma komplektu varēs iegādāties jebkurā EUROAPTIEKA aptiekā no š.g. 6. jūnija!
e-pasts: info@euroaptieka.lv
draugiem.lv: http://www.draugiem.lv/euroaptieka/
facebook.com: http://www.facebook.com/euroaptieka
twitter.com: https://twitter.com/euroaptieka