Plakanā pēda
Foto: Stock.XCHNG
Plakanā pēda kā labākais glābiņš no iesaukšanas armijā padomju laikos bija teju vai glorificēts defekts. Vidusskolā puiši pat dalījās pieredzē par paņēmieniem, kā pie tās tikt, un apzināti dienas pavadīja kedās vai tenisa čībās, lai pēc iespējas ātrāk tuvotos kārotajam mērķim. Savā vieglprātībā jaunie cilvēki neiedomājās, ka runa ir par nopietnu kaitējumu veselībai.
Pēda kā plācenis
Plakanā pēda kā labākais glābiņš no iesaukšanas armijā padomju laikos bija teju vai glorificēts defekts. Vidusskolā puiši pat dalījās pieredzē par paņēmieniem, kā pie tās tikt, un apzināti dienas pavadīja kedās vai tenisa čībās, lai pēc iespējas ātrāk tuvotos kārotajam mērķim. Savā vieglprātībā jaunie cilvēki neiedomājās, ka runa ir par nopietnu kaitējumu veselībai.
Ziloņa grācija
Plakanā pēda ir viena no biežāk sastopamajām pēdas deformācijām. Ja cilvēkam ir plakanā pēda, tā tiek nepareizi noslogota, un pēdas refleksu punkti dod kļūdainu informāciju, kas var ietekmēt dažādas organisma funkcijas. Ja ir nepietiekams gareniskās velves (tā stiepjas no pirkstgala līdz papēdim) augstums, pēdai zūd atsperīgums, un gaita kļūst, tēlaini izsakoties, smagnēja kā zilonim. Ja izjaukta pēdas atbalsta punktu sistēma (to var provocēt arī pēdas šķērsvelves, kas stiepjas visā pēdas platumā gar pirkstiem), rodas kustību traucējumi un kļūst sarežģīti iegādāties apavus – nevieni nešķiet pietiekami ērti. Kājas sāp un ātri piekūst, neparedzētus triecienus var saņemt gūžas, jo nedarbojas dabas paredzētā ķermeņa amortizācijas sistēma. Iedomājies, kādu triecienu saņem peldētājs, ja kļūmes dēļ iegāžas uz vēdera, nevis pareizi sagrupējies ieslīd ūdenī ar pirkstgaliem. Līdzīgi notiek ar neveiklo pankūku – tā, liekot soli, pieplok zemei neparedzēti lielākā laukumā, tāpēc arī saņem lielāku atsitienu. Amortizācijas trūkuma dēļ nelielu satricinājumu jūt arī muguras un galvas smadzenes, tāpēc pastiprinās noguruma sajūta un rodas pat ilgstošas galvassāpes. Dienas beigās var smelgt apakšstilba muskuļi, potīšu un ceļgalu locītavas, arī mugura. Nereti pēdas pašas nesāp nemaz, bet diskomfortu rada pastiprināta to svīšana.
Pētām savu pēdu
Līdzās jau zināmajai pēdas nospieduma pētīšanai smiltīs vai aplūkojot slapjas pēdas nospiedumu uz grīdas pēc izkāpšanas no vannas, pievērs uzmanību arī valkātajiem apaviem. Ja pēdas veselas, kurpes papēdis ir nodilis no ārpuses, bet purngals no iekšpuses. Plakanās pēdas gadījumā visvairāk būs nonēsāta zoles iekšējā mala visā tās garumā.
Dati liecina, ka apmēram deviņiem no desmit cilvēkiem ir kāda problēma ar pēdām vai stāju. Tāpēc ārsti iesaka profilaktiski veikt podometriju – pēdu datorizētu izmeklēšanu, it īpaši, ja ģimenes locekļiem ir pēdu deformācija vai kājas tiek ļoti noslogotas profesijas dēļ. Pēdas gareniskās velves defekti lielākoties saistīti ar iedzimtību, savukārt šķērsvelves novirzes no normas visvairāk rodas sievietēm, kuras iecienījušas augstpapēžu kurpes. Ķermeņa svaram regulāri gulstoties tikai uz pēdas priekšdaļu, īkšķa pamatnes kauliņš pamazām izvirzās uz āru, un pēda priekšpusē kļūst ievērojami platāka.
Podometrijas izmeklējuma laikā uz datora ekrāna redzama pēdas karte, iekrāsojot tās vietas un punktus pēdā, kas ir pārslogotas vai netiek pietiekami nodarbinātas. Speciālists, analizējot šos datus, ieteiks supinatorus – apavos ieliekamas ortopēdiskās zoles. Jāpiebilst, ka tās mazina nepatīkamās sajūtas, taču tām nav ārstējošas iedarbības.
Vietās, kur pēda ir pārslogota, āda zaudē dabiskās aizsardzības spējas, tāpēc veidojas sacietējumi un varžacis. Jūtama dedzināšana pēdas spilventiņos, kur starp trešo un ceturto pirkstu atrodas viens no galvenajiem pēdas nervu zariem. Nereti ar sūdzībām par dedzināšanas sajūtu pacients vispirms vēršas pie dermatologa, jo šķiet, ka tā saistīta ar sēnīšu infekciju. Tomēr patiesais iemesls ir pēdas deformācija.
Nestāvi uz gultas mīkstā matrača
Vecāki var paveikt labu darbu, lai novērstu atvases gareniskās velves deformācijas. Jāatceras, ka jābūt uzmanīgiem ar pārāk agru mazuļa stādināšanu uz kājām. Tiklīdz bērns izrāda gatavību celties kājās, jāsagādā kārtīgi apavi – zābaciņi, kas stingri satur potīti. Citādi, stāvot uz gultas mīkstā matrača, mazulim ļodzīsies kājiņas un deformēsies pēda. Apavu papēdim jābūt divreiz biezākam par zoli un jābūt iestrādātam pacēlumam gareniskajai velvei.
Šķērsvelves saplacināšanos veicina augsta pēdas arka, ģenētiski noteikts saišu vājums un pārslodze kopš bērnības, piemēram, intensīvas sporta un dejošanas nodarbības, arī liekais svars. Defekti visbiežāk sāk veidoties pusaudža vecumā, kad ķermenis strauji aug, bet muskulatūra un saišu aparāts nepagūst nostiprināties.
Ja šķērsvelve ir pārslogota, lielais pirksts virzās uz otrā pirksta pusi un ar laiku tam burtiski kāpj virsū, otrais un trešais pirksts deformējas. Lai izvairītos no pēdas deformācijām, vislabāk derēs apavi ar apmēram četrus centimetrus augstu papēdi. Arī mājas čībiņu papēdīšiem vajadzētu būt ap 2,5 centimetriem.
Staigāšana pa pļautas zāles stiebriem
Plakanās pēdas gadījumā ik rītu pēdas velves daļu visā garumā masē ar rokas delnas malām, izdarot zigzagveida kustības no augšas uz leju un atpakaļ. Var masēt pēdas apakšu ar pirkstu galiem, vislabāk – ar īkšķiem. Lai spiediens būtu lielāks, var uzlikt vienas rokas īkšķi uz otra. Procedūras beigās izdara vieglu apakšstilba masāžu.
Palīdzēs arī īpaši masāžas apavi ar izciļņiem iekšpusē. Pumpiņas rosina darboties pēdas muskuļus. Izciļņus labi var sajust caur frotē vai plānām vilnas zeķēm. Ja iespējams, šādos apavos labi pavadīt ilgās darba stundas.
Arī svaigi pļautas zāles stiebri, oļi, akmentiņi, čiekuri pēdai liek savilkties, veicinot muskulatūras darbību un velves veidošanos. Vēlams nodarboties arī ar peldēšanu vai riteņbraukšanu, kas attīsta pēdu muskulatūru, bet ķermeņa svars negulstas uz tām.
Vingrinājumi pēdām
Ar kājas pirkstiem pārvieto sīkus uz grīdas novietotus priekšmetus, piemēram, kastaņus, zīles.
Izmantojot tikai kāju pirkstus, saplēs uz grīdas noliktu avīzi.
Ar abām pēdām aptver basketbola bumbu tā, lai pēc iespējas ciešāk piekļautos bumbas virsmai un stingri to fiksētu, it kā mēģinot saspiest.
Ar kāju pirkstiem pacel vai vismaz paripini uz grīdas noliktu zīmuli.
Ar pēdu sakroko, satver un pacel no grīdas kabatas lakatiņu.
Sēžot uz krēsla, abas pēdas izmantojot kā knaibles, no klucīšiem uzbūvē piramīdu.
Darbs uz pilnu slodzi
Tā kā kājām jāiztur milzīga slodze, ik dienu vēlams ne tikai nomazgāt, bet arī vannot pēdas (ūdenim var pievienot kumelīšu novārījumu vai sāli). Ūdens temperatūra nedrīkst pārsniegt 37- 38°C un pēdas nevajag mērcēt ilgāk par 10 minūtēm, lai neveicinātu papildus ādas sausumu. Tā kā šāda kāju vannošana ne tikai stimulē asinsriti, bet arī mīkstina ādu, pēc peldes iezied pēdas ar kādu ārstniecisku kāju kopšanas līdzekli. Tie palīdzēs izvairīties no sasprēgājušiem papēžiem un citām ķibelēm, arī daudz mazāk nāksies izmantot pumeku, lai atbrīvotos no atmirušajām ādas šūnām. Piebildīsim, ka mehāniskā pēdu apstrāde jābeidz, tiklīdz sajūtams ķermeņa siltums, kas liecina par veselu, dzīvu ādu papēdī un citviet pēdas apakšdaļā. Mehāniskos līdzekļus (pumeku, vīlīti, speciālo ādas rīvi) var aizvietot arī ar pīlinga krēmiem, kas ir saudzējošāki. Ikreiz pēc apstrādes pēdas iezied ar krēmu.
Rakstu sagatavoja