Pirms zāļu verifikācijas sistēmas ieviešanas informēs par gaidāmajām izmaiņām
Rīga, 6.febr., LETA. Pirms Latvijā sāks darboties jauna zāļu drošuma pārbaudes jeb verifikācijas sistēma, piektdien, 8.februārī, Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija (LZVO) informēs par gaidāmajām izmaiņām, aģentūru LETA informēja organizācijas valdes priekšsēdētāja Inese Erdmane.
Pēc viņas paustā, sistēma tiek ieviesta, lai novērstu risku, ka pacientiem tiek pārdotas vai izlietotas viltotas zāles. Jaunās sistēmas darbības pamatprincips ir, ka katra zāļu paciņa ražošanas procesā tiks marķēta ar unikālu kodu, un šis kods tiks pārbaudīts tieši pirms zāļu pārdošanas aptiekā vai izlietošanas ārstniecības iestādē. Latvijā sistēmu ievieš LZVO.
Preses konferencē plkst.12.30 aptiekā "Apotheka" Rīgā, Ģertrūdes ielā 15/17, piedalīsies Erdmane, LZVO valdes locekle Santa Bičkoviča-Vavžika, Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere un Farmācijas departamenta vadītājs Rihards Burmistris.
Jaunā verifikācijas sistēma attieksies uz recepšu zālēm un vienu bezrecepšu medikamentu - omeprazolu. Sistēmas ieviešanai ir paredzēti arī pārejas noteikumi, jo visas zāles, kas būs saražotas līdz 2019.gada 9.februārim, drīkstēs pārdot un izlietot līdz to derīguma termiņa beigām.
Jauno zāļu drošuma pārbaudes sistēmas izveidi paredz ES Viltoto zāļu direktīva un deleģētā regula, kas noteic detalizētus noteikumus par drošuma pazīmēm uz cilvēkiem paredzētu zāļu iesaiņojuma.
Jau ziņots, ka līdz 30.janvārim līgumus noslēguši un Latvijas zāļu verifikācijas sistēmai pievienojušies 52% ārstniecības iestāžu, aptieku un zāļu vairumtirgotāju, kas ir par 8% vairāk nekā nedēļu iepriekš, liecina LZVO publiskotie dati.
Valdība janvārī pieņēma Ministru kabineta noteikumu grozījumus, kas nosaka sistēmas darbību Latvijā. Saskaņā ar noteikumos un LZVO pausto, zāļu verifikācijas sistēmai jāpieslēdzas 84 zāļu vairumtirgotājiem, 778 vispārējā tipa aptiekām, 30 slimnīcām ar slēgta tipa aptiekām, 241 poliklīnikai un veselības centram, 212 zobārstniecības praksēm un iestādēm, kā arī 74 ģimenes ārstu praksēm, kam izņemtas medikamentu iegādes atļaujas.
Patlaban, saskaņā ar LZVO informāciju, sistēmai pievienoti 29% no zāļu vairumtirgotājiem, 82% no aptiekām, 60% no slimnīcām, 21% no poliklīnikām un 4% no ģimenes ārstu praksēm. Gandrīz visos segmentos sistēmas lietotāju skaits ir audzis, tomēr nav palielinājies ne ģimenes ārstu, ne zobārstniecības iestāžu, kas pieslēgušās sistēmai, skaits. Sistēmai joprojām nav pievienojusies neviena zobārstniecības iestāde.