Pirmdien sāksies otrā onkoloģisko pacientu rehabilitācijas nometne "Spēka Avots"; turpinās pieteikšanās trešajai
"Mums ļoti dziļi nostiprinājušies galīgi nepareizi stereotipi saistībā ar to, ko drīkst un nedrīkst cilvēks ar onkoloģisku saslimšanu. Faktiski cilvēks vairāk cieš nevis no slimības un tās blakusparādībām, bet gan no tā, ka viņam ir aizliegts dzīvot, aizliegts darīt ierastas un labsajūtu veicinošas lietas," norāda profesore Dace Baltiņa, kas ir viena no rehabilitācijas nometņu "Spēka Avots" lektoriem." Starp lektoriem un nodarbību vadītājiem ir arī imunoloģe dr. Simona Doniņa, seksologs Arturs Šulcs, makrobiotiskas speciālists Roberts Lācītis, zāļu tēju eksperts Arturs Tereško, psihoterapeite Maija Kārkliņa, sociālā darbiniece Ramona Kokina un citi. Pasaules prakse rāda, ka psihosociālā rehabilitācija ir neatņemama onkoloģiskās aprūpes sastāvdaļa, jo būtiski uzlabo izpratni par jauno situāciju (pēc vēža) un palīdz pilnvērtīgi dzīvot tālāk. Psihosociālajā rehabilitācijā ietilpst ne tikai ikrīta vingrošana un lekcijas, bet arī mūzikas, mākslas, mālu terapija, psihoterapeita, seksologa un citu speciālistu individuālās konsultācijas. "Dzīvības koks" valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe teic: " "Dzīvības koks" ļoti aktīvi strādā pie tā, lai psihosociālā rehabilitācija nebūtu tikai īslaicīga un nejauša, tai ir jābūt neatņemamai visas onkoloģiskās aprūpes sastāvdaļai no brīža, kad cilvēks uzzina diagnozi, līdz brīdim, kad viņu pēc operācijas izraksta no klīnikas. Viss it kā ir labi, tikai neviens nepasaka, ka dzīve turpinās, ka dzīve ir pilnvērtīga, ka onkoloģiska slimība nav nolemtība!"
Viena no pirmās šī gada "Spēka Avots" nometnes dalībniecēm atzina: "Kad uzzināju savu diagnozi, mana dzīve vienā mirklī sagriezās ar kājām gaisā. Radās miljons jautājumu. Tagad pārdzīvots un pārciests daudz sāpju, un es nespēju to aizmirst. Grūti ar atmiņām sadzīvot, tāpēc meklēju iespēju dalīties ar tām." Pirmā nometne šovasar notika no 12. līdz 17. jūnijam.
"Dzīvības koks" atgādina, ka vēl joprojām ir iespējams pieteikties uz trešo šī gada "Spēka Avots" nometni, kas notiks no 7. līdz 12.augustam atpūtas centrā "Ratnieki", Līgatnes pagastā. Tajā pieteikties aicināti gan vīrieši, gan sievietes, kas pārcietuši vēzi, neatkarīgi no slimības lokalizācijas. Rehabilitācijas nometnes mērķis ir palīdzēt ikvienam, kas pārdzīvojis vēzi, rast sevī spēku, lai sakārtotu un pilnvērtīgi turpinātu dzīvi. Lai pieteiktos, jāuzraksta motivācijas vēstule, kurā jāpaskaidro, kāpēc vēlas piedalīties nometnē, kā arī nedaudz jāpastāsta par savu līdzšinējo pieredzi un arī jāatklāj, ko vēlētos tajā iegūt un ko varētu iemācīt citiem. Sūtījums jāadresē «Dzīvības kokam» Melnsila iela 13-1, Rīga, LV-1046 vai uz e-pastu: dzivibaskoks@dzivibaskoks.lv, vai arī zvanot pa tālruni: 67625339.
"Dzīvības koks" saka lielu paldies visiem atbalstītājiem, pateicoties kuriem izdevies noorganizēt šīs rehabilitācijas nometnes – portālam www.ziedot.lv, kompānijai sievietēm "AVON", veikalu tīklam "Lindex" u.c.
Visi, kas vēlas atbalstīt psihosociālās rehabilitācijas ieviešanu, aicināti zvanīt pa ziedojumu tālruni: 9006682.
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" Uzņēmuma reģistrā oficiāli tika reģistrēta 2004. gada 17.decembrī. 2005.gada janvārī "Dzīvības koks" kļuva par starptautiskās sieviešu krūts vēža organizāciju apvienības "Europa Donna" atzaru Latvijā. 2005. gada oktobrī "Dzīvības koks" pirmo reizi Latvijā organizēja krūts vēža mēnesi, kura ietvaros ar dažādām aktivitātēm tika popularizēts starptautiskais krūts vēža cīņas simbols - rozā lentīte un sabiedrībai tika atgādināts, ka veselajām sievietēm ir iespējams no krūts vēža izvairīties un, pat saslimstot, ar krūts vēzi ir iespējams cīnīties. 2009.gadā "Dzīvības koks" kļuva arī par Europen Cancer Patient Colation biedru.
Gunta Barbāne
"Dzīvības koks" projektu vadītāja,