medicine.lv skaitļos

Lietotāji online72
Aktīvie uzņēmumi12808
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
Pirmās palīdzības ABC: Kas ikvienam jāzina par pirmās palīdzības sniegšanu? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pirmās palīdzības ABC: Kas ikvienam jāzina par pirmās palīdzības sniegšanu?

Ikdienas gaitās un rutīnā neaizdomājamies par to, ko darītu, ja nokļūtu situācijā, kurā vajadzētu sniegt pirmo palīdzību. Tikai 26% Latvijas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka spētu sniegt pirmo palīdzību nepieciešamības gadījumā, noskaidrots pērn “Kantar TNS” aptaujā. Kas ir būtiskākās lietas, ko ikvienam vajadzētu atcerēties par pirmās palīdzības sniegšanu un kam ir jābūt pirmās palīdzības aptieciņā, skaidro biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” pirmās palīdzības pasniedzējs Lauris Mainieks un “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

Pirmā palīdzība ir pirmā medicīniskā palīdzība, kas tiek sniegta uzreiz pēc traumas gūšanas. Bieži vien tā ir vienreizēja palīdzība, kurai pietiek ar pamata zināšanām, kas apgūtas pirmās palīdzības kursos. Pirmās palīdzības sniegšanas gadījumos var nākties saskarties ar dažāda veida brūcēm, apdegumiem, sasitumiem un sadzīves traumām, taču ir arī nopietnākas situācijas, kurās jāveic atdzīvināšanas pasākumi līdz brīdim, kad ierodas medicīniskā palīdzība.

“Vēl aizvien praksē varam novērot, ka sabiedrības prasmes un zināšanas par pirmo palīdzību ir nepietiekamas. Tāpat liela daļa cilvēku pirmās palīdzības apmācības nav apmeklējuši vispār, vai arī to ir darījuši ļoti sen tikai tāpēc, ka tas bijis nepieciešams, lai iegūtu autovadītāja apliecību vai ieroču nēsātāja atļauju. Taču svarīgi minēt, ka pirmās palīdzības prasmes un zināšanas ir būtiskas ikvienam, jo mēs nekad nevaram zināt, kad nelaime mūs var pārsteigt nesagatavotus,” skaidro pirmās palīdzības pasniedzējs.

1. Nebaidies un saglabā mieru

Ārkārtas situācijas parasti ir negaidītas un saspringtas. Tās vēl vairāk var pasliktināt tas, ja esi ļoti nobijies un satraucies, kā rezultātā ir grūtāk domāt un rīkoties atbilstoši situācijai. Svarīgi ir saglabāt mieru, veikt dziļas ieelpas, lai samazinātu sirdsdarbības ātrumu, kā arī rīkoties nesteidzīgi, taču mērķtiecīgi. Tāpat šajos gadījumos būtiski atcerēties, ka sniegt pirmo palīdzību ir vienkāršāk nekā var šķist.

Ja pēc situācijas apzināšanas saproti, ka netiksi galā viens, piesaisti palīdzību no malas, izsaucot neatliekamo medicīnisko palīdzību, kā arī apkārt esošos cilvēkus. Savukārt, ja neesi pārliecināts par pareizu rīcību, konsultējieties ar neatliekamās medicīniskās palīdzības dispečeri.

2. Novērtē situāciju un pārliecinies par drošību

Banner 280x280

Pirms sniedz pirmo palīdzību vai izsauc mediķus, ja iespējams, novērs visas draudošās briesmas. Piemēram, atslēdz elektrību, apturi spēcīgu asiņošanu, aizspiežot brūci ar pirkstu, plaukstu vai dūri, ja iespējams, izmantojot marles kompresi vai tīru drēbes gabalu, izliec avārijas zīmi ceļu satiksmes negadījuma vietā un tamlīdzīgi. Ja iepriekš netiek novērtēta situācija un nenovērsti iespējamie riski, pastāv iespēja, ka apdraudēts būs ne tikai cietušais, bet arī palīdzības sniedzējs.

“Tad, kad sniedzam pirmo palīdzību un ir jāaptur spēcīga asiņošana, jālieto vienreiz lietojamos gumijas cimdus, kuriem jābūt katrā pirmās palīdzības aptieciņā. Tādā veidā mazinām saskari ar otra cilvēka asinīm un paši pasargājam sevi no inficēšanās riska,” skaidro farmaceite.

3. Zvans pēc palīdzības

Zvanot “Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam” uz tālruņa numuru 113, jāievēro šāda informācijas nodošanas secība:

  • vieta, kur atrodies un noticis negadījums;
  • jāskaidro, kas noticis;
  • cik cilvēku ir cietuši.

Tāpat svarīgi atcerēties, ka sarunu ar dispečeri nav jāpārtrauc, jo, turpinot sarunu, ir iespējams saņemt vajadzīgos norādījumus un ieteikumus par to, kā rīkoties un ko darīt līdz brigādes ierašanās brīdim.

4. Apmeklē pirmās palīdzības kursus

Foto: Freepik.com/ rawpixel.com

Parasti pirmo palīdzību nepieciešams sniegt sev tuvākajiem cilvēkiem vai pašiem sev, tāpēc ir īpaši svarīgi zināt, kā operatīvi un pareizi rīkoties. Nekad nav iespējams paredzēt to, kad un kam būs nepieciešams sniegt pirmo palīdzību, tāpēc neatkarīgi no tā, kāda ir jūsu nodarbošanās, esat autovadītājs, mednieks vai cilvēks, kuram ir ieroču nēsāšanas atļauja – ikvienam ik pēc noteikta laika perioda vajadzētu apmeklēt pirmās palīdzības kursus, lai iegūtu jaunas un atsvaidzinātu jau esošās zināšanas. Kursus ieteicams apmeklēt ik pēc dažiem gadiem.

“Katrā ģimenē vismaz reizi gadā vajadzētu pārbaudīt mājās pirmās palīdzības aptieciņas saturu – vai tajā ir viss nepieciešamais vai arī medikamentiem nav beidzies derīguma termiņš. Ja atrodam līdzekļus, kuriem ir ne tikai beidzies derīguma termiņš, bet arī nav zināms nosaukums, tie jāizņem no orģinālā iepakojuma, jāieliek maisiņā un jānodod aptiekā, lai droši un pareizi utilizētu. Tāpat farmaceits arī var sniegt farmaceitisko konsultāciju par to, kam vajadzētu būt pirmās palīdzības aptieciņās, kas paredzētas dažādiem gadījumiem, piemēram, glabāšanai automašīnā vai vasarnīcā,” atgādina Z. Melberga.

Mājas pirmās palīdzības aptieciņas saturā jābūt:

  • temperatūru un sāpju mazinošajiem līdzekļiem, par kuru veidiem un lietošanu ieteicams konsultēties ar farmaceitu;
  • līdzekļi kuņģa un zarnu trakta problēmām, piemēram, tādi, kuru sastāvā ir gremošanu uzlabojošie enzīmi vai pretcaurejas līdzekļi, kas piemeklēti atbilstoši katra ģimenes locekļa vecumam;
  • brūču apstrādes līdzekļi – ziedes, gēli, spreji, plāksteri un marles. Apdegumu gadījumā īpaši noderēs putas, kuru sastāvā ir aktīvā viela pantenols;
  • līdzekļi nervu sistēmai, kas ir piemēroti dažādām vecuma grupām. Līdzekļi var būt sīrupu, kapsulu un tēju formātos;
  • higiēnas piederumi – dezinfekcijas līdzekļi, vienreizlietojamie gumijas cimdi, kā arī gan sausās, gan mitrās salvetes.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Arvien vairāk siltais laiks par sevi liek manīt, kas liek domāt par to, ka drīz jau varēsim sauļoties. Lai kā mums patiktu šis process, pārmērīga saules iedarbība ir būtisks faktors, kas izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos jeb fotonovecošanos. Kā pasargāt sejas ādu no saules, zilās gaismas un apkārtējās vides piesārņojuma?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvāja testēt "Acorus Balance Fiber" šķiedrvielu kompleksu.

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvāja izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt uztura bagātinātāju “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai.

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.