medicine.lv skaitļos

Lietotāji online107
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Pirmā palīdzība saaukstēšanās gadījumā : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pirmā palīdzība saaukstēšanās gadījumā

Foto: Sean Freese / flickr.com

Daudzi no mums pazīst šo sajūtu, kad, atnākot rudenim, jūti – saaukstēšanās klāt. Lai arī liekas, ka vasarā uzkrātā imunitāte bijusi spēcīga, tomēr mūsdienu straujais dzīves ritms dara savu, un saaukstēšanās atrod ceļu uz mūsu deguniem un kakliem.

Kā sev palīdzēt saaukstēšanās gadījumā, skaidro klīnikas "Premium Medical" virsārste un ģimenes ārste Aija Šnikvalde.

Kas īsti ir saaukstēšanās?
Saaukstēšanās ilgst vidēji nedēļu. Visbiežāk tā sākas ar kakla sāpēm, kas ilgst pāris dienas. Vēlāk parādās arī aizlikts vai pilošs deguns, klepus. Pieaugušajiem temperatūra parasti ir nedaudz virs 37C (37,2-37,5C), bet bērniem – augstāka. Pirmajās trīs dienās cilvēka organisms ir vīrusu mājvieta, tādēļ šajā laikā būtu ieteicams dažas dienas palikt mājās, lai atpūstos. Organisms ir noguris no nemitīgā skrējiena un ir nopelnījis dažas atpūtas dienas. Pretējā gadījumā cilvēks savu notverto vīrusu, kas izplatās gaisa pilienu ceļā, itin viegli var nodot tālāk gan saviem kolēģiem, gan ģimenes locekļiem, gan dienas laikā sastaptajiem cilvēkiem veikalos, sabiedriskajā transportā un citur.

Kā rīkoties?
Dr. Aija Šnikvalde uzsver, ka ir ļoti svarīgi, lai katram no mums būtu savs ģimenes ārsts, pie kura vērsties šādos gadījumos. Tomēr, tik pat svarīgi, lai arī mēs paši būtu sagatavojušies šādām situācijām un zinātu, kā rīkoties saslimšanas gadījumā. Tādēļ būtu ieteicams, iepriekš konsultējoties ar savu ārstu, izveidot mājas aptieciņas nepieciešamo minimumu, kas būtu vispiemērotākais jūsu veselības īpatnībām. Pamata komplektam būtu jāsastāv no temperatūru samazinošiem medikamentiem, C vitamīna, deguna pilieniem vai ziedes, kā arī kakla tabletēm, kas palīdzētu mazināt kairinājumu.

Banner 280x280

Mājas aptieciņas lietošanas noteikumi
Tomēr, ikdienā nelietojot medikamentus regulāri, būtu jāpievērš uzmanība medikamentu glabāšanai. Daļa medikamentu ir jāglabā tumsā vai ledusskapī, tie jāuzglabā to oriģinālajā iepakojumā, jāseko līdzi derīguma termiņam un paredzētajām devām, kas atšķiras pieaugušajiem, pusaudžiem un bērniem. Neglabājiet mājas aptieciņā zāles, kurām nezināt pielietojumu - vai nu noskaidrojiet, kam tās domātas, vai arī izmetiet tās. Grūtniecības laikā drīkst lietot tikai tos medikamentus, kurus jums nozīmējis ārsts!

Pirmā palīdzība
Katram ģimenē ir savas tradīcijas, kā rīkoties, parādoties pirmajiem saaukstēšanās simptomiem un sliktai pašsajūtai. Daktere Aija Šnikvalde uzsver, ka liels spēks ir ne tikai tautas medicīnai kā tādai, bet arī psiholoģiskajam efektam, kas rodas, cilvēkam lietojot dabas līdzekļus, kuri, viņaprāt, palīdz pret saaukstēšanos vislabāk.
Vieni dzer siltu pienu ar medu, citi - ingvera saknes uzlējumu, bet vēl citi – karsē kāju pēdas sinepju pulvera ūdenī. Visas šīs lietas ir derīgas un nepieciešamas, tomēr jāatceras, ka saaukstēšanās simptomus nevajadzētu "ielaist", un tomēr būtu ieteicams apmeklēt savu ģimenes ārstu gadījumos, ja pašsajūta neuzlabojas vai arī saaukstēšanās simptomi pēc pāris dienām nesamazinās.

Tomēr, ir daži "pirmās palīdzības" ieteikumi, kurus var ieteikt saaukstēšanās gadījumā:

Šķidrums. Svarīgi atcerēties un ievērot, ka, parādoties saaukstēšanās simptomiem, vislabāk pirmās divas trīs slimības dienas pavadīt mājās, kārtīgi izguļoties un uzņemot pietiekamu šķidruma daudzumu. Jo vairāk slimojot tiks uzņemts šķidrums, jo ātrāk no organisma tiks izskaloti toksīni, kurus tur atstājis vīruss, un pašsajūta ievērojami uzlabosies. Pieaugušam cilvēkam būtu jāuzņem vismaz 2l ūdens dienā.

Zāļu tējas ir lielisks līdzeklis saaukstēšanās ārstēšanai. Ieteicamas ir liepziedu, kumelīšu, aveņu lapu tēja, upeņu un arī citas tējas, kas attīra, ārstē un stiprina organisma imunitāti. Tējām droši var pievienot aveņu un upeņu ievārījumus.

C vitamīns lieliski noder vispārīgās imunitātes stiprināšanai. Uzņemt to var ne tikai ar uzturu bagātinātāju palīdzību, bet arī ēdot svaigus augļus, dzerot augļu un dārzeņu sulas. Slimošanas laikā C vitamīns palīdzēs uzlabot pašsajūtu.

Temperatūra. Augsta temperatūra ir cilvēka organisma aizsargmehānisms, ar kura palīdzību ķermenis cīnās pret infekciju. Tādēļ, ja temperatūra nav augstāka par 38,5C, nebūtu ieteicams lietot pretiekaisuma zāles, kas "nodzen" temperatūru.

Kakla sāpēm labi palīdz kakla skalošana ar kumelīšu tēju vai citiem nomierinošiem līdzekļiem. Populāra ir skalošana ar sālsūdeni, bet to vajadzētu darīt tikai tad, ja kaklā ir strutas. Pretējā gadījumā sālsūdens tikai vēl vairāk sakairinās iekaisušo kaklu.

Aizlikta deguna gadījumā nepieciešams mazināt tūsku. Te lieti noderēs augu valsts preparāti, kuriem piemīt tūsku mazinoša un sekretolītiska iedarbība, kas veicina ātrāku deguna blakusdobumu attīrīšanu.
Imunitāti stiprinoši medikamenti, piemēram, kāds no homeopātiskiem līdzekļiem, kurus intensīvāk lieto pirmajās saaukstēšanās dienās, gan arī plānveida profilaksei.

Derīgi atcerēties, ka visprecīzāk diagnozi uzstādīs un ārstēšanos piemēros speciālists. Tādēļ zāles, kuras izsniedz pret ārsta recepti, nevajadzētu lietot bez speciālista akcepta. Ja vien to nav ieteicis ārsts, nedrīkstētu lietot arī antibiotikas, jo tās ārstē bakteriālu infekciju un komplikācijas. Antibiotikas neiznīcina vīrusus, kas ir saaukstēšanās izraisītāji, bet tikai novājinās organisma mikrofloru, iznīcinot labās baktērijas, kas palīdz cīnīties pret vīrusiem. Tāpat īpaši uzmanīgiem jābūt, lietojot medikamentus bērniem un grūtniecēm.
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...