Pirmā palīdzība kodumiem un dzēlieniem vasarā
Vasara Latvijā nereti nāk ne tikai ar sauli un siltiem vakariem, bet arī ar nepatīkamiem ciemiņiem – odiem, dunduriem, knišļiem un citiem kukaiņiem. Īpaši mitros un siltos laika apstākļos šo kukaiņu kļūst daudz vairāk, un atpūta pie dabas var ātri pārvērsties par nebeidzamu kasīšanos. Dunduriem, odiem, knišļiem un citām asinssūcēju sugām ir nepieciešamas asinis, lai attīstītu savas oliņas. Cilvēki šiem kukaiņiem ir kā staigājošas kafejnīcas – viegli pieejams barības avots. Turklāt tieši bērni un cilvēki ar jutīgu ādu biežāk izjūt izteiktākas reakcijas – niezi, apsārtumu un pietūkumu, kas var saglabāties vairākas pat dienas.
Pirmā palīdzība knišļu kodumu niezes mazināšanai

Autors: Shutterstock.com
Niezes un pietūkuma mazināšanai palīdzēs auksta komprese, piemēram, ledus gabaliņu ietīti audumā. Aukstums palīdzēs samazināt pietūkumu un nomierinās niezi. Nekad nekasiet koduma vietu, jo tas var radīt ādas bojājumus un iekaisumu. Aptiekās pieejami speciāli geli vai losjoni, kas satur mentolu, pantenolu vai alveju, bet, ja tie nav pie rokas, var izmantot arī mājas līdzekļus. Auzu pārslu pasta (auzu pārslas samaisītas ar ūdeni) maigi nomierinās ādu, savukārt medus kā dabisks antiseptiķis palīdzēs samazināt iekaisumu un pasargās no infekcijas. Ēdamkarote sodas ar ūdeni, uzklāta uz koduma, palīdzēs normalizēt ādas pH un mazinās niezi. Ātru atvieglojumu sniegs arī alvejas gēls vai sula, kas veicina ādas dziedēšanu un remdē kairinājumu. Tējas koka eļļa, kas atšķaidīta ar kokosriekstu eļļu, palīdz pret niezi un iekaisumu, savukārt ābolu sidra etiķis dezinficē un mazina kairinājumu. Atcerieties – ja parādās stipra tūska, izsitumi vai apgrūtināta elpošana, nekavējoties meklējiet ārsta palīdzību!
Kā pasargāt sevi no kukaiņu kodumiem?

Autors: Shutterstock.com
Lai pasargātu sevi no kukaiņu kodumiem, vasarā izvēlieties gaišu, vieglu apģērbu ar garām piedurknēm un biksēm, lai samazinātu atklātās ādas laukumu. Izmantojiet kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus (repelentus) uz ādas un apģērba, īpaši, ja uzturaties mežā, pie ūdens vai dārzā. Tirgū pieejami dažādi repelentu veidi – gan ar ķīmiskām aktīvajām vielām, gan dabīgāki varianti ar citronzāles, lavandas vai eikalipta eļļām. Tāpat ieteicams izvairīties no uzturēšanās pie stāvoša ūdens, grāvjiem un dīķiem, kur bieži ir vislielākā kukaiņu koncentrācija. Mājās izmantojiet moskītu tīklus logiem un durvīm, kā arī, ja iespējams, uz balkona vai terases. Vakara stundās, kad kukaiņu aktivitāte ir vislielākā, vēlams uzturēties telpās vai iekārtot ārā atpūtas vietas ar kukaiņu atbaidītājiem, piemēram, ar aromātiskām svecēm ar citronellas smaržu. Īpaši jāparūpējas par bērniem, kuru āda var pastiprināti reaģēt uz kukaiņu kodumiem, tādēļ bērnu gultiņām un ratiem ieteicams izmantot kukaiņu aizsargtīklus.
Lai šī vasara ir piedzīvojumiem pilna un odi jums met līkumu!
Komentāri
-
Oskars 08.07.2025 10:22 Parbaudīts līdzeklis ir orginala Vjetnamas Zvaigznīte. Nejaukt ar ķīniesu pakaļdarjnajumu.