Pilna spektra redzes korekcija vienuviet
Sabiedrībā bieži vien jēdzienu “redzes korekcija” saprot kā sinonīmu redzes lāzerkorekcijai, bet patiesībā redzes korekcija ir jebkāda veida darbības vai palīglīdzekļi, kas palīdz uzlabot mūsu redzes kvalitāti. Pilna spektra redzes korekcijas iespējas ir brilles un kontaktlēcas, nakts lēcas, redzes lāzerkorekcija, intraokulāras kolamēra lēcas vai multifokālas lēcas implantācija. Pilna spektra redzes korekcija ietver sevī plašu redzes korekciju iespēju klāstu, un svarīgākais šajā procesā ir izvēlēties pacientam vispiemērotāko risinājumu, lai panāktu maksimālu redzes uzlabošanu. Redze ir viena no mūsu svarīgākajām maņām, kas ietekmē mūsu dzīves kvalitāti, labsajūtu un darbaspējas. Bez ievērības atstāta redzes pasliktināšanās var kļūt par iemeslu acu saslimšanai, tādēļ pacientam ir svarīgi savlaicīgi vērsties pie speciālista, lai izprastu redzes izmaiņu iemeslu un rastu piemērotāko risinājumu redzes kvalitātes uzlabošanai.
Lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotājiem iespējami ātrā laikā un vietā pieejamu kvalitatīvu acu speciālista pakalpojumu, SIA “Latvijas Amerikas acu centrs” ir izveidojis jauna koncepta filiāļu tīklu – Redzes ekselences centrus. Vairāk nekā 28 gadu darba pieredze un profesionālais, augstas klases aprīkojums Redzes ekselences centros ļauj nodrošināt pasaules līmeņa acu un redzes veselības aprūpi ikvienam Latvijas iedzīvotājam neatkarīgi no viņa vecuma.
Redzes korekcijas iespējas ikvienā vecuma posmā
Redzes korekcijai nav vecuma ierobežojumu, bet katram cilvēka vecuma posmam ir savas redzes veselības uzlabošanas īpatnības.
Ja piedzimstot jaundzimušajam nav konstatētas novirzes actiņu attīstībā, pirmā vizīte pie acu ārsta parasti tiek plānota, bērnam sasniedzot 1 gada vecumu. Ja bērnam netiek konstatētas redzes problēmas, nākamā vizīte tiek plānota 3–4 gadu vecumā un pēc tam pirmsskolas vecumā. Bērni bieži vien nesūdzas par redzes problēmām, jo viņiem nav, ar ko salīdzināt, kā ir redzēt skaidri, tādēļ nereti rodas situācijas, kad vecāki pat nenojauš, ka bērnam ir redzes problēmas. Vecumā līdz 7 gadiem bērna redzi ir iespējams koriģēt ar briļļu palīdzību.
Sasniedzot 8 gadu vecumu, bērna redze ir pilnībā attīstījusies. Ja netiek novērotas redzes problēmas, pusaudžu vecumā profilaktisko redzes pārbaudi pie speciālista ieteicams veikt reizi gadā vai divos. Ņemot vērā to, ka šobrīd ir būtiski palielinājies laiks, kuru pusaudži un jaunieši pavada pie ekrāniem (telefona, datora, televizora u.c.), vecākiem ir rūpīgi jāseko līdzi, lai viņu bērni regulāri atpūtinātu acis un viņiem tiktu nodrošināts pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs, kā arī viņi veiktu regulāras fiziskās aktivitātes. Pārmērīga slodze redzei var veicināt sausās acs sindromu, ar kuru bērnam nāksies sadzīvot visa mūža garumā. Šajā vecuma posmā piedāvātās redzes korekcijas iespējas ir brilles, kontaktlēcas un naktslēcas. Redzes lāzerkorekcija ir pieejama, sākot no 18 gadu vecuma.
Ir jāuzsver, cik būtiski ir jauniešiem un jauniem cilvēkiem līdz 40 gadu vecumam veikt regulāras profilaktiskas redzes pārbaudes reizi 2–3 gados. Bieži vien, paši nejūtot, arī pieaugušie gan darbā, gan brīvajā laikā pavada ievērojami vairāk laika pie ekrāniem, nekā to vajadzētu, un rezultātā var tikt ietekmēta arī redzes kvalitāte.
Sasniedzot 40 gadu vecumu, profilaktiskās redzes pārbaudes ir jāveic reizi gadā, pat ja cilvēkam nav nekādu sūdzību. Profilaktiskajām redzes pārbaudēm ir būtiska nozīme savlaicīgā redzes saslimšanu atklāšanā, jo ne vienmēr simptomi ir pamanāmi un izjūtami.
Vecuma posmā no 21 līdz 55 gadiem redzes korekciju ir iespējams veikt ar brillēm, kontaktlēcām, nakts lēcām, lāzerkorekciju un intraokulāras kolamēra lēcas implantāciju.
Laika gaitā acs, tāpat kā organisms kopumā, sāk novecot. Kādam agrāk, kādam vēlāk, bet, pārsniedzot 40–50 gadu slieksni, var parādīties nepieciešamība pēc brillēm lasīšanai vai kādu smalku darbu veikšanai (adīšanai, izšūšanai, tamborēšanai u.tml. darbiem). Ja vecākiem vai vecvecākiem ir bijušas redzes saslimšanas, noteikti ir jāpievērš pastiprināta uzmanība regulārai savas redzes pārbaudei, kā arī ikgadējās vizītes pie acu ārsta ir jāieplāno, ja cilvēkam ir tādas hroniskas saslimšanas kā cukura diabēts vai sirds un asinsvadu slimības.
Senioru vecumā redzes korekcijai izvēlas brilles, nakts lēcas vai lēcas implantāciju, jo bieži vien ir izveidojusies acs dabīgās lēcas apduļķošanās jeb katarakta, kā rezultātā to aizstāj ar mākslīgo intraokulāro lēcu. Jāpiebilst, ka mūsdienās ir iespēja izvēlēties ne vien monofokālu, bet arī multifokālu lēcu, kas pēc procedūras ļauj redzēt gan tuvumā, gan tālumā, kā arī vidējā redzes attālumā bez brillēm.
Redzes korekcija – rūpīgi pārdomāta izvēle
Redzes ekselences centra darbības pamatā ir pasaules līmeņa tehnoloģijas un iekārtas, inovatīvas metodes un profesionāls personāls, kas ir pamatnosacījums veiksmīgai ārstēšanai vai efektīvākā risinājuma piemeklēšanai redzes korekcijas gadījumā. Tikai tad, ja ir pieejamas pilna spektra redzes korekcijas iespējas, pilnībā izprastas pacienta nepieciešamības, speciālists var ieteikt labāko risinājumu.
Lai pacients būtu pārliecināts par tieši viņam piemērotākās redzes korekcijas metodes izvēli, noteikti būtu jānoskaidro acs kā orgāna parametri un to piemērotība izvēlētajam redzes korekcijas veidam.
Redzes ekselences centros tiek piedāvāta iespēja bezmaksas skrīninga konsultācijai, kuras laikā speciālisti veiks pamatmērījumus, lai noteiktu piemērotāko redzes korekcijas virzienu, un izrunās ar pacientu iespējamos risinājumus.
Plašāk par redzes korekcijas iespējām un Redzes ekselences centra pakalpojumiem uzzini, apmeklējot mājaslapu www.manaredze.lv.