Pīlinga procedūras mirdzošai ādai: Kā izvēlēties piemērotāko?
Lai āda būtu veselīga un mirdzoša, to nepieciešams rūpīgi kopt, pilnvērtīgi attīrot, mitrinot un aizsargājot no apkārtējās vides nelabvēlīgās ietekmes. Viens no svarīgākajiem soļiem ādas kopšanas rituālā ir pīlings – procedūra, kas ļauj atbrīvoties no atmirušajām ādas šūnām un netīrumiem, kā arī veicina ādas šūnu atjaunošanos. Kā darbojas dažāda veida pīlingi un kā starp tiem izraudzīties sev piemērotāko, stāsta "Apotheka" konsultante Arta Bogdānova.
„Āda ik mēnesi piedzīvo šūnu apmaiņas ciklu, kā ietvaros tā atbrīvojas no atmirušajām ādas šūnām un veido jaunas. Neveicot atbilstošas ādas kopšanas procedūras, atmirušās šūnas var krāties uz ādas virsējā slāņa, tādā veidā padarot ādu nespodru un pelēcīgu, aizsprostojot poras un traucējot ādas kopšanas produktu iedarbībai, proti, neļaujot to labvēlīgajām sastāvdaļām pilnvērtīgi uzsūkties. Pīlings jeb eksfoliācija palīdzēs noņemt atmirušās raga kārtas šūnas uz uzkrātos netīrumus no ādas virsmas, padarot ādu veselīgāku un starojošāku. Šī procedūra tāpat uzlabos arī dažādu kosmētisko produktu iedarbību, veicinot to uzsūkšanos ādā, savukārt regulāra eksfoliācija ļaus samazināt poras un novērst to aizsprostojumus, stimulēs kolagēna sintēzi ādā un izlīdzinās virspusējās krunciņas un grumbiņas,” skaidro speciāliste.
Pīlinga procedūras iespējams iedalīt divos pamata veidos – ķīmiskajā un mehāniskajā pīlingā. Veicot ķīmisko pīlingu, tiek izmantotas skābes vai enzīmi, kas izšķīdina proteīna saites starp atmirušajām ādas šūnām, tā ļaujot tām viegli nolobīties un stimulējot šūnu atjaunošanos. Ķīmiskais pīlings tāpat arī uzlabo ādas toni, attīra poras un sniedz mitrinošu efektu. Šāda veida procedūra ir piemērota visiem ādas tipiem, turklāt pīlinga skābes atrodamas visdažādākajos skaistumkopšanas produktos, tostarp serumos, sejas attīrīšanas līdzekļos, tonikos, sejas maskās un pat krēmos, tādējādi ļaujot ērti izvēlēties sev piemērotāko pīlinga līdzekli. Turpretī mehāniskais pīlings ir granulētas vielas, kas darbojas kā mikroskrubis, ļaujot noņemt atmirušās ādas šūnas ar berzes palīdzību. Mehāniskā eksfoliācija nav ieteicama cilvēkiem ar izteikti jutīgu ādu un to nedrīkst veikt gadījumā, ja āda ir iekaisusi.
Skābes un enzīmi: Atšķirīgi ķīmiskā pīlinga veidi
Starp visbiežāk sastopamajiem ķīmisko pīlingu veidiem ir alfa-hidroksi skābes (AHA) un beta-hidroksi skābes (BHA). Abi skābju veidi mijiedarbojas ar lipīdiem, kas atrodas ādas ārējā slāni, un izšķīdina tos, tā veicinot mirušo ādas šūnu atdalīšanos. Pēc līdzīga principa darbojas arī enzīmi – dabiski fermenti, ko iegūst, piemēram, no augļiem, – tomēr to iedarbība ir lēnāka un līdz ar to – maigāka un saudzīgāka.
- Alfa-hidroksi skābes iegūst no piena un augļu cukuriem. Tās ir dabīgas izcelsmes skābes, kas pilda eksfolianta funkciju, saudzīgi atdalot atmirušās šūnas no ādas virsmas. Produktiem, kuru sastāvā ir alfa-hidroksi skābes, piemīt mitrinošas, pretiekaisuma un antioksidantu īpašības, tie stimulē kolagēna sintēzi un stimulē šūnu atjaunošanos. Skaistumkopšanas produkti, kas satur tādas alfa-hidroksi skābes kā glikolskābi un pienskābi, īpaši piemēroti tad, ja novērojama viegla hiperpigmentācija, paplašinātas poras, nevienmērīgs ādas tonis, vecuma plankumi vai smalkas grumbiņas.
- Beta-hidroksi skābes, starp kurām populārākā ir salicilskābe, noņem atmirušās ādas šūnas, efektīvi darbojas pret iekaisumu un palīdz aknes ārstēšanā. Atšķirībā no alfa-hidroksi skābēm, kas šķīst tikai ūdenī, beta-hidroksi skābes šķīst eļļainā vidē un tādā veidā palīdz iztīrīt ar sebumu pildītās poras. Skaistumkopšanas produkti ar beta-hidroksi skābēm īpaši piemēroti cilvēkiem ar taukainu, problemātisku ādu, uz kuras bieži novērojami izsitumi.
- Enzīmi piemēroti gadījumos, kad āda ir izteikti jutīga, sausa un kuperoza. Enzīmi tiek iegūti no dabīgām sastāvdaļām, piemēram, tādiem augļiem kā ananasa un papaijas, un darbojas tāpat kā skābju eksfolianti, taču process ir lēnāks, līdz ar to pīlinga procedūra ir saudzīgāka.
Granulas un pērlītes: Mehāniskais pīlings
Mehāniskā eksfoliācija ir process, kura laikā atmirušās ādas šūnas un netīrumi tiek noņemti, izmantojot abrazīvas daļiņas – sīkas granulas vai pērlītes. Mehāniskajam pīlingam lielākoties pielieto skrubjus, piemēram, cukura vai sāls skrubi, kam ir želejas vai krēma tekstūra, kā arī speciālus cimdus. Tāpat iespējams izmantot dažādas palīgierīces, piemēram, speciālas birstītes. Šāds pīlings piemērots gan sejas, gan ķermeņa ādai, un to parasti uzklāj uz mitras ādas, viegli iemasējot. Ar mehāniskā pīlinga palīdzību iespējams attīrīt poras, uzlabot mikrocirkulāciju, sagatavot ādu mākslīgā iedeguma uzklāšanai, mazināt pigmenta plankumus un novērst izsitumus, tas ir piemērots cilvēkiem ar normālu vai taukainu ādas tipu, bet nav ieteicams sausai un jutīgai ādai – berze var kairināt ādu, tādējādi pasliktinot tās stāvokli.
„Eksfoliāciju ieteicams veikt ne biežāk kā vienu divas reizes nedēļā. Izmantojot mehānisko pīlingu, nedrīkst berzēt ādu pārlieku stipri – spiedienam jābūt pavisam nelielam. Jāņem vērā, ka ķīmiskie eksfolianti var padarīt ādu jutīgu pret sauli, tāpēc pēc šāda pīlinga veikšanas nevajadzētu aizmirst par saules aizsargkrēmu neatkarīgi no tā, vai laikapstākļi ir karsti, vēsi, saulaini vai mākoņaini, vai tobrīd atrodies ārā vai iekštelpās,” piekodina konsultante.