Pieredzes stāsts: Lai bērns apgūtu diabēta aprūpi, vecākiem jātiek galā ar savām bailēm

Raksta autore: Landa Jaunzema, Latvijas Bērnu un jauniešu diabēta biedrības vadītāja

Manam dēlam Robertam 1. tipa diabētu konstatēja 2018. gadā, kad viņam bija vien seši gadi. Tolaik par šo slimību nezinājām pilnīgi neko, it īpaši, ka tā skar bērnus un nav izārstējama. Tagad zinām, ka ģimenēm, kuras saskaras ar šo diagnozi, ļoti svarīga ir atbalstoša vide. Iemācoties lūgt un pieņemt palīdzību no līdzcilvēkiem, kā arī apzinoties savas emocijas un bailes, diabēta uzraudzība kļūst nedaudz vieglāka.

Diagnoze skar visu ģimeni

Pirmo informāciju par diagnozi ieguvām Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS), kur ikvienai ģimenei ir paredzētas apmācības par diabētu un tā aprūpi. Vienlaikus veicu izpēti pati un meklēju informāciju arī internetā, galvenokārt dažādās ārvalstu vietnēs, jo tolaik Latvijā šādas informācijas bija samērā maz. Pēc diagnozes uzstādīšanas diabēts ietekmēja pilnīgi visu ģimenes locekļu ikdienu – mēs dzīvojām nemitīgās bailēs par bērna veselību. Ņemot vērā, ka glikozes līmenis asinīs svārstās visu laiku, arī naktīs, viena no izteiktākajām pārmaiņām noteikti bija negulētas naktis. Par dzīvi to bija grūti nosaukt.

Valdīja liela neziņa – nebija skaidrs, vai dēls varēs atgriezties bērnudārzā, iet parastā skolā un es – atgriezties darbā. Izdevumu pieaugums mainīja plānus par īpašuma iegādi, jo jutāmies finansiāli nestabili, nezinot, kādi līdzekļi būs nepieciešami, aprūpējot bērnu ar diabētu. Protams, ļoti mainījās arī ēdienkartes paradumi. Nemitīgi valdīja stress par ikvienu apēsto kumosu, jo sapratām, ka uzturs tiešā veidā ietekmē glikozes līmeni asinīs un paredz papildu insulīna ievadi. Tobrīd tā tika veikta, durot pirkstā ar adatu, kas ir sāpes ne tikai bērnam, bet arī vecākam. Nezinājām, vai tas neatstās psiholoģiskās rētas dēla attīstībā.

Banner 280x280
Banner 280x280

Sākotnēji diagnoze arīdzan ierobežoja pārvietošanās neatkarību, ņemot vērā, ka ceļošana un izbraukumi parasti tiek pavadīti ar kādu ēdienreizi vai uzkodu, kas veicina paaugstinātu glikozes līmeni. Lai to novērstu, mēs kā vecāki mēģinājām izvairīties no došanās ārpus mājas vai ņēmām ēdienu līdzi. Pat šķietami ikdienišķa došanās uz kafejnīcu radīja daudz neskaidru jautājumu par porciju lielumu un ogļhidrātu sastāvu. Tāpēc droši varu apgalvot, ka pēc diagnozes "diabēts” noteikšanas pirmie trīs mēneši ir visgrūtākie, jo iztrūkst socializēšanās un cilvēciskā kontakta, kaut gan tobrīd vissvarīgākais ir nebūt vienam ar šo jauno dzīvi. 

Bērnam jāļauj pieņemt savus lēmumus

Sākumā vecāks uzņemas uzraudzīt bērna diagnozi visu diennakti. Izlemj, kādu uzturu un cik bieži uzņemt,  pielāgo insulīna devas. Līdz astoņu gadu vecumam es ļoti sekoju līdzi visam, ko dēls dara un ēd, centos dažādot ēdienkarti un labāk izprast diabētu. Diemžēl tā bija liela cīņa.

Manuprāt, bērnam var iemācīt patstāvību tikai tad, ja vecāks spēj tikt galā pats ar savām bailēm un saprot, ka pieredze rodas darot. Bērns nevar iemācīties par sevi parūpēties, ja vecāki nemitīgi kontrolē atvases rīcību un neļauj darīt pašam. Mēs ģimenē mēģinām nevis pamācīt, bet atbalstīt un pieņemt dēla lēmumu attiecībā uz diabēta aprūpi, pat ja tas var šķist nepareizs. Piemēram, kad dēls izlemj apēst konfekti un tikai pēc tam ievadīt insulīnu, kā rezultātā glikozes līmenis asinīs paaugstinās. Tās ir viņa izvēles sekas – atliek vien gaidīt, kad glikozes līmenis samazināsies vai varēs ievadītu atkārtotu insulīna devu. Svarīgi atkal un atkal skaidrot apkārtējo apstākļu ietekmi uz rezultātu un vienkārši būt blakus un atbalstīt. Bērns neizvēlas paaugstinātu glikozes līmeni asinīs, viņš izvēlas gardu konfekti un smieklus ar draugiem, bieži vien neaizdomājoties par savu diagnozi.

Trūkst atbalsta un izpratnes par pacientiem un ģimenēm nepieciešamo

Kas attiecas uz valsts sniegto atbalstu, manuprāt, vecāki noteikti novērtētu garāku apmācību periodu par diabēta aprūpi, kas turpinātos arī pēc iznākšanas no BKUS. Slimnīcā ir pieejams profesionāls medicīnas personāls, kas liek justies drošībā, bet, tiklīdz ģimene nonāk mājās, valda neziņa un lielas bailes. Tāpēc atbalsta persona, kas palīdzētu gan ar ikdienas diabēta aprūpes izaicinājumiem, gan attiecībām ar izglītības iestādi un pabalstu nokārtošanu, kā arī sniegtu bērna vecumam piemērotas apmācības par diabētu un atelpas brīdi vecākiem, vismaz pirmo trīs mēnešu periodā būtu ļoti nepieciešama. Noteikti svarīga ir arī mūsdienīgu tehnoloģiju un medikamentu, kas samazina komplikāciju risku  un uzlabo ikdienas aprūpi, kompensēšana bērniem un jauniešiem arī pēc 18 gadu sasniegšanas, jo diabēts ģimenei ir smags finansiāls slogs.

Tāpat valstiskā līmenī nepieciešams uzlabot sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām, lai labāk izprastu, kas nepieciešams diabēta pacientiem un kā valsts var palīdzēt biedrībām veidot atbilstošu vidi, iegūt starptautiskas zināšanas diabēta aprūpes uzlabošanai un efektīvāk izmantot valsts kompensējamās iekārtas. Šobrīd nevalstisko organizāciju darbība lielākoties balstās uz brīvprātīgo pleciem, kuri strādā, laba mērķa vadīti, līdztekus dzīvei ar diabētu un citiem ikdienas pienākumiem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Dabīgu smaržu izgatavošana senatnē un mūsdienās

Dabīgu smaržu izgatavošana senatnē un mūsdienās

Aromātiem jau kopš sendienām cilvēku dzīvē ir bijusi liela loma. Uzzināsim vairāk par to, kā augi un citas dabas dotās aromātiskās vielas tika izmantoti sendienās un kā mūsdienās var izgatavot smaržas no dabīgām ēteriskajām eļļām! 

Aktuālie piedāvājumi

Hammamas rituāls: sena tradīcija Rīgas centrā

Hammamas rituāls: sena tradīcija Rīgas centrā

Rīgas centrā Inlux Spa Hammam rituāls piedāvā mierīgu atpūtu no ikdienas steigas un burzmas. Hammam, kas sakņojas senos turku rituālos, ir gan attīroša, gan atjaunojoša procedūra. Uzzināsim vairāk par Inlux Spa sejas kopšanas un SPA procedūrām!

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

LABRAINS Skin-perfecting pīlinga maska

LABRAINS Skin-perfecting pīlinga maska

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijā radītās dabiskās dermokosmētikas uzņēmumu LABRAINS aicina pieteikties Skin-perfecting pīlinga maskas testēšanai.

ARKANA attīrošās putas sejas ādas mitrināšanai un mikrobioma regulēšanai un krēms ar sejas ovāla “pacelšanas” efektu

ARKANA attīrošās putas sejas ādas mitrināšanai  un mikrobioma regulēšanai un krēms ar sejas ovāla “pacelšanas” efektu

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ARKANA A-QS Hacker Balance Foam 30 ml – putas efektīvai sejas ādas attīrīšanai, mikrobioma regulēšanai un mitrināšanai, un ARKANA V Zone Reconstructor 10 ml – rekonstrukcijas krēmu sejas ādai ar modelējošu peptīdu.

Testa rezultāti: FITODROGA DERMACOSMETIC kolagēna veidošanos aktivizējošs sejas krēms LIFTACTIVE

Testa rezultāti: FITODROGA DERMACOSMETIC kolagēna veidošanos aktivizējošs sejas krēms LIFTACTIVE

Jūlijā un augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Fitodroga" piedāvāja testēt liftinga sejas krēmu LIFTACTIVE, kas aktivizē kolagēna veidošanos.

CLARIWELL® NERVOKLER – dabas veltēs un zinātnē balstīts dabīgs produkts nervu sistēmai

CLARIWELL® NERVOKLER – dabas veltēs un zinātnē balstīts dabīgs produkts nervu sistēmai

Augustā un septembrī Medicine.lv sadarbībā ar CLARIWELL piedāvā testēt NERVOKLER.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.