Piektā slimība: Cēloņi, simptomi, ārstēšana
Piektā slimība ir Parvovīrusa B19 infekcijas ierosināta vīrusu slimība, kuras rezultātā bieži parādās sarkani izsitumi uz rokām, kājām un vaigiem. Šī iemesla dēļ piektā slimība ir pazīstama arī kā "iepļaukāto vaigu slimība", un ar to vieglā formā diezgan bieži slimo bērni, savukārt smagāka slimības gaita var būt grūtniecēm vai ikvienam, kam ir novājināta imūnsistēma.
Cēloņi
Infekcijas avots ir saslimušā elpceļu izdalījumi jeb sekrēti – siekalas, krēpas, deguna gļotas – līdz brīdim, kad parādās izsitumi, kā arī tiešs kontakts ar saslimušā lietotiem traukiem un citiem sadzīves priekšmetiem. Visaktīvākais vīruss ir ziemas beigās, pavasarī un vasaras sākumā, tomēr tas var izplatīties jebkurā laikā un jebkura vecuma cilvēku vidū.
Šis vīruss izplatās no cilvēka uz cilvēku, līdzīgi kā saaukstēšanās vīrusi, tāpēc inficēšanās var notikt, kontaktējoties ar citiem cilvēkiem. Slimība ir lipīga nedēļā pirms izsitumu parādīšanās; kad parādās izsitumi, tā vairs netiek uzskatīta par lipīgu.
Daudzi pieaugušie (apmēram 50%) jau bērnībā ir izslimojuši piekto slimību, un to imūnsistēma ir izstrādājusi antivielas, kas neļauj tiem saslimt atkārtoti. Saslimstot pieaugušā vecumā, simptomi var būt smagi. Parvovīrusa infekcija var izraisīt arī smagu anēmiju cilvēkiem, kuriem ir novājināta imūnsistēma.
Parvovīrusa infekcija grūtniecības laikā dažkārt ietekmē augļa sarkanās asins šūnas. Lai arī reti, tas var izraisīt smagu anēmiju, kas var novest pie spontānā aborta. Vislielākais risks ir tieši grūtniecības pirmajā pusē.
Simptomi
20% bērnu un pieaugušo pārslimo šo infekciju bez simptomiem. Ja simptomi ir, tie var ievērojami atšķirties atkarībā no tā, cik vecs ir cilvēks.
Agrīnas parvovīrusa infekcijas pazīmes un simptomi bērniem var būt drudzis, kuņģa darbības traucējumi, galvassāpes un iesnas. Vairākas dienas pēc agrīno simptomu parādīšanās uz bērna sejas var parādīties izteikti spilgti sarkani izsitumi – parasti uz abiem vaigiem. Laika gaitā mežģīņveida izsitumi var parādīties uz ekstremitātēm un pārējā ķermeņa, kā arī tie var būt niezoši – īpaši uz pēdām.
Ja ar piekto slimību slimo pieaugušais, retākos gadījumos tie var būt izsitumi uz sejas, uz ķermeņa un ekstremitātēm, biežāk – pietūkušas un sāpīgas locītavas (parasti plaukstu, roku vai ceļu locītavas). Locītavu pietūkums un sāpes izzūd vienas divu nedēļu laikā, retāk – dažu mēnešu laikā.
Ārstēšana
Ja ir notikusi inficēšanās ar parvovīrusu, tiek iegūta imunitāte visa mūža garumā. Infekcijas risku var samazināt, bieži mazgājot rokas un izvairoties no kontakta ar slimiem cilvēkiem. Ārstēšanā parasti izmanto medikamentus, lai novērstu tādus simptomus kā drudzis, sāpes un nieze.
Deviņdesmito gadu beigās pret parvovīrusa B19 infekciju tika radīta vakcīna, tomēr, ņemot vērā slimības vieglo gaitu un vakcīnas izmaksas, tā netika ieviesta.