Pieejams kalendārs savlaicīgas medicīniskas aprūpes veicināšanai grūtniecības laikā
Latvijas sievietēm pieejams īpašs kalendārs, kas palīdzēs ievērot savlaicīgu un regulāru medicīnisku aprūpi grūtniecības laikā.
Kalendāra atklāšanas sarīkojumā veselības ministrs Guntis Belēvičs pauda, ka Roche akadēmija izdotais grūtniecības kalendārs būs nozīmīgs atbalsts sievietēm brīdī, kad jārūpējas ne tikai par savu, bet arī gaidāmā bērna veselību.
"Latvijas likumdošana paredz iespēju grūtniecēm izmantot vairākus bezmaksas medicīnas pakalpojumus, tai skaitā ultrasonogrāfijas izmeklējumus. Apsveicami, ka Roche ir izstrādājis kalendāru, kas tā lietotājām kalpos kā atgādinājums, ka laiks doties vizītē pie ārsta vai speciālista, lai sekotu līdzi savlaicīgai un regulārai medicīniskai aprūpei grūtniecības laikā un mazuļa attīstībai," uzsvēra ministrs.
Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dr. Dace Matule uzsvēra pozitīvās tendences perinatālajos un neonatālajos veselības rādītājos, atzīmējot, ka pēdējos piecos gados dzemdību skaits ik gadu ir pieaudzis vidēji par 600 dzemdībām. Tāpat ik gadu samazinās antenatāli neaprūpēto dzemdētāju īpatsvars, tas ir, arvien vairāk sievietes savlaicīgi, līdz 12.nedēļai, uzsāk grūtniecības aprūpi. D.Matule atzina, ka, skatoties uz rādītāju reģionālo sadalījumu, pastāv atšķirības, tāpēc nepieciešams veidot ciešāku sadarbību ar lauku reģionu dzemdniecības speciālistiem.
Reģionālās atšķirības rādītājos uzsvēra arī SPKC veselības aprūpes statistiķe Irisa Zīle, atzīmējot, ka Rīgā un Pierīgā vairāk dzemdētāju savlaicīgi uzsāk antenatālo aprūpi salīdzinājumā ar lauku reģioniem. Tāpat lauku reģionos ir lielāks pusaudžu un gados jaunu sieviešu grūtniecību īpatsvars salīdzinājumā ar pilsētām. Lauku reģionos ir arī lielāks īpatsvars dzemdētāju ar novēlotu pirmo antenatālo vizīti, nepilnīgu antenatālo aprūpi un kaitīgiem dzīvesveida faktoriem (smēķēšana, alkohola un psihoaktīvo vielu lietošana). Sekojoši jaundzimušo veselības rādītāji lauku reģionos ir sliktāki nekā pilsētā. I.Zīle norādīja, ka nepieciešams uzlabot sabiedrības zināšanas ar veselību saistītajos jautājumos, lai veicinātu indivīda līdzatbildību. Speciālistiem būtu jāpievērš lielāku uzmanību reproduktīvā vecuma sievietēm, tās izglītojot.
Grūtniecības kalendāra autore Dr. Astrīda Tirāne pauda, ka ar prieku ir piedalījusies projektā, kura rezultātā tapis grūtniecības kalendārs ar latvisku mentalitāti. "Pēc kalendāra var redzēt un plānot grūtniecību, dekrēta atvaļinājumu un dzemdību laiku. Tas mūsdienu aizņemtajām sievietēm ir īpaši svarīgi," atzina A.Tirāne.
Ārste uzsvēra 1.trimestra skrīninga lielo nozīmi grūtniecības veiksmīgā iznākumā, kas jāveic 11. līdz 13.grūtniecības nedēļā. "Tas ir noteicošais skrīnings, kurā parādās informācija par to, kāda būs grūtniecība un dzemdības," pauda A.Tirāne. Ņemot vērā skrīninga nozīmīgumu, kalendāra autore nāca klajā ar iniciatīvu sniegt nedēļā divām topošām māmiņām no lauku reģioniem 1.trimestra skrīningu - ultrasonogrāfiju ar dopleru bez maksas.
Kalendāru sagatavojusi un izdevusi Roche akadēmija sadarbībā ar Slimību un profilakses kontroles centru (SPKC). Kalendārs tapis ar projekta "Izglābsim 100 bērnus" gādību, kura galvenais mērķis ir veicināt perinatālās mirstības samazināšanu un veselu bērnu dzimstību Latvijā.
Grūtniecības kalendārs izgatavots 20 000 eksemplāros. 2015.gada martā ar SPKC starpniecību tas bez maksas būs pieejams pašvaldību atbildīgajos dienestos un SPKC un Nacionālā veselības dienesta reģionālajās filiālēs.