5 padomi, kā novērst aknu darbības traucējumus
Foto: pixabay.com
Pārsteidzoši, bet mūsu organisms spēj funkcionēt pat tad, ja tikai viena ceturtā daļa aknu ir pietiekami veselas, lai darbotos. Pretēji vairākumam orgānu, aknas spēj pašas atjaunoties, audzējot jaunas šūnas, tomēr smagas slimības vai ļoti nopietnu bojājumu dēļ aknas var pārstāt funkcionēt. Tam lielākoties ir letāls iznākums.
Cilvēki, kam ir aknu darbības traucējumi, var ciest no ūdenī šķīstošo vitamīnu - folāta, niacīna un tiamīna - trūkuma, viņiem var būt arī nepietiekams taukos šķīstošā A un D vitamīna daudzums organismā. Visbiežāk vitamīnu trūkums novērojams alkoholiķu vidū, jo viņi ēdiena vietā bieži vien izvēlas alkoholu. Pat ja tiek uzņemta pārtika, izdzertais alkohols pārslogo aknas, jo pirms nozīmīgajām vielmaiņas funkcijām tām jāveic atindēšana. Aknu slimības tiek saistītas ar ogļhidrātu sagremošanas traucējumiem.
LIETOJIET UZTURĀ LIELĀ DAUDZUMĀ:
- Zivis, valriekstus, sojas pupiņas, pilngraudu produktus, kā arī linsēklas un rapšu eļļu, lai uzņemtu omega-3 taukskābes.
- Svaigus augļus un dārzeņus, lai uzņemtu vitamīnus, minerālvielas un fitovielas.
- Ieturiet nelielas maltītes un ēdiet uzkodas, ja šāds ēdienreižu dalījums šķiet pieņemamāks nekā trīs lielas maltītes.
NAV IETEICAMS:
- Alkohols jebkurā formā.
ĒŠANA PAREIZAI AKNU DARBĪBAI
➀ Ēdiet maz, bet bieži. Cilvēkiem, kas atveseļojas pēc aknu darbības traucējumiem, jācenšas tās nepārslogot - mazāk jāēd trekni ēdieni, jo tos ir grūti pārstrādāt. Bieži vien viņiem ir slikta ēstgriba, tāpēc kārtīgas maltītes vietā ieteicams vairākas reizes dienā ēst uzturvielām bagātas uzkodas.
➁ Ēdiet taukskābēm bagātus ēdienus. Omega-3 taukskābes atvieglo tauku pārstrādi aknās. Uzturs, kas satur ievērojami daudzumu šo taukskābju, paildzina procesu, kurā aknas saražo trtriglicerīdus, kuri savukārt ir nozīmīgi cilvēkiem ar sirds un asinsrites traucējumiem. Šīs nepiesātinātās taukskābes atrodamas lasī un citās zivīs, valriekstos, sojas pupās, pilngraudu produktos, linsēklās un rapšu eļļā.
➂ Uzņemiet daudz olbaltumvielu. Ļoti svarīgi lietot uzturā olbaltumvielām bagātu pārtiku. Pētījumos atklāts, ka aknu slimniekiem katru dienu uz katru ķermeņa kilogramu jāuzņem vismaz 0.8 g olbaltumvielu, taču ieteicamais daudzums ir 1.2-1.5 g uz katru ķermeņa kilogramu. Ir pierādīts, ka labi noder arī dārzeņos esošās olbaltumvielas, kas atrodamas sojā, pākšaugos, tas īpaši nozīmīgi ir cilvēkiem, kam attīstās aknu encefalopātija. Lai iegūtu pietiekamu enerģijas daudzumu, nepieciešami ogļhidrāti.
➃ Uzņemiet daudz D vitamīna. Aknu slimības var izraisīt kaulu blīvuma samazināšanos - osteoporozi, ja tiek izsmeltas D vitamīna rezerves, kas palīdz organismam absorbēt kalciju. Šādos gadījumos papildus jāuzņem kalcijs un D vitamīns. Lielāko daļu vitamīnu un minerālvielu tomēr vajadzētu uzņemt ar ēdienu, jo uztura bagātinātāju lietošana var izjaukt uzturvielu līdzsvaru, piemēram, pārmērīgs dzelzs daudzums var radīt nopietnus aknu bojājumus.
➄ Alkoholam - nē! No alkohola jāizvairās, līdz notikusi pilnīga atveseļošanās, taču dažos gadījumos nākas atteikties no alkohola uz visu mūžu.