Pieci izplatīti aplami pieņēmumi par veselīgu uzturu
Pieņēmums Nr. 1: saldu produktu ietekme uz svaru
Cukurs pats par sevi nerada lieko svaru - cilvēki pieņemas svarā, uzņemot vairāk kaloriju nekā tiek patērēts. Mēreni aktīviem vīriešiem Eiropā ieteicams dienā uzņemt ap 2500 kilokaloriju, sievietēm - ap 2000. Uzņemtās enerģijas duadzums no uzturvielām pierāda, ka cukurs ne tuvu nav ar kalorijām bagātākā viela: olbaltumvielas un ogļhidrāti (to skaitā cukurs) 1 gramā vielas satur 4 kilokalorijas, savukārt gramā alkohola ir 7 kilokalorijas, bet gramā tauku - pat 9 kilokalorijas. Vērts atzīmēt, ka veselības un fiziskās formas uzlabošanai nepieciešamas biežākas fiziskās aktivitātes, savukārt cenšoties samazināt uzņemto kaloriju skaitu, ieteicams vispirms ierobežot organismam vismazāk labvēlīgo produktu (piemēram, alkohola) patēriņu.
Pieņēmums Nr.2: dzērieniem pievienotais cukurs
Amerikas Dietologu asociācija apgalvo, ka nav pierādījumu tam, ka cilvēka organisms spēj atšķirt pārtikai pievienotos cukurus no dabīgajiem cukuriem, kas ir, piemēram, augļu sastāvā. Tas nozīmē, ka, pievienojot cukuru kafijai, vai lietojot dzērienus, kuru sastāvā ir cukurs, organismam netiek nodarīts lielāks kaitējums kā ēdot, piemēram, saldus augļus. Pie tam jāatceras, ka vairāki augļu veidi (piemēram, banāni un vīnogas) satur ap 16% cukura, savukārt vairums bezalkoholisko dzērienu satur ap 11% cukura.
Pieņēmums Nr.3: fosfors un tā ietekme uz kauliem
Fosfors nelielā daudzumā var tikt izmantots atsevišķu pārtikas produktu un dzērienu sastāvā kā garšas pastiprinātājs. Parasti šādam nolūkam izmantotais fosfora daudzums ir pavisam neliels - būtu jāizdzer litrs bezalkoholiska dzēriena, lai uzņemtu tikpat daudz fosfora, cik apēdot vienu olu. Jāatceras, ka fosfors neizraisa osteoporozi - šīs slimības galvenie cēloņi ir nepietiekams kalcija daudzums, fizisku aktivitāšu trūkums un hormonālā nelīdzsvarotība.
Pieņēmums Nr.4: skābi dzērieni un to ietekme uz zobiem
Skābes, kas ir daudzu produktu sastāvā (piemēram, apelsīnu sulā un pat vīnā) var noārdīt daļu emaljas no zoba, kas dažas dienas turēts šajā šķidrumā. Dzerot šķidrums ātri plūst caur muti, un siekalas nekavējoties neitralizē skābes. Siekalas arī satur kalciju, fosforu un fluorīdu, kas var aizvietot zobu emaljas zaudētos minerālus. Skābi saturoši dzērieni var nodarīt kaitējumu zobiem tikai tad, ja tie tiek lietoti pārāk bieži. No zobu bojājumiem iespējams izvairīties, ievērojot mutes veselības procedūras. Arī cilvēka vēders var labi tikt galā ar skābēm, jo tā dabīgais pH līmenis ir augstāks kā vairumam dzērienu. Tomēr svarīgi atcerēties - ja jums ir problēmas ar vēderu, centieties nelietot dzērienus, kuri satur daudz skābju, kā, piemēram, apelsīnu vai ābolu sulu, vai vīnu.
Pieņēmums Nr.5: gāzētie dzērieni un gremošanas sistēma
Dzēriena karbonizācija neietekmē gremošanas traktu un neizraisa gāzu veidošanos vēderā, jo tā nav atkarīga no patērētā dzēriena veida, taču reizēm CO2 tiek asociēta ar sāta sajūtu, vai tieši pretēji - ar atvieglojuma sajūtu, īpaši reizēs, kad apēsts lielāks daudzums ēdiena. Šīs sajūtas katram cilvēkam var būt savādākas. Vēl viens izplatīts uzskats, ko būtu jāaizmirst: ne gāzētie dzērieni, ne jebkurš cits ēdiens vai dzēriens neizraisa celulītu.
Informāciju sagatavoja Evelin Ojamets, "Coca-Cola Baltic Beverages"Komunikācijas un sabiedrisko attiecību vadītāja.
Foto: Stock.XCHNG