Piecas izsargāšanās metodes no nevēlamas grūtniecības
Pēdējā laikā kontraceptīvās un reproduktīvās tehnoloģijas panākumi ir radījuši veselu virkni strīdīgu problēmu, kuras daudzi gribētu neredzēt. Bet tas vairs nav iespējams, džins ir izlaists no pudeles. Līdz ar to minēšu piecas kontracepcijas metodes, kā sievietes var izsargāties no nevēlamās grūtniecības.
Spermicīdi
Spermicīdi ir ķīmiskas vielas, kas, ievadītas makstī, inaktivē un iznīcina spermatozoīdus. Modernie spermicīdi ir virsmas aktīvas vielas, kas bojā spermatozoīdu šūnu membrānu un inhibitē to fermentu darbību, kā arī maina dzemdes kakla pH. Biežāk lietotās ķīmiskās vielas ir nonoksinols-9, oktoksinols-9, menfegols un benzalkonija hlorīds.
Veidi
Spermicīdi var būt krēma, svecītes, putojošās tabletes, tampona, sūklīša vai plevītes (filmiņas) veidā. Arī prezervatīvi dažkārt ir apstrādāti ar spermicīdu vielu.
Indikācijas - norādījums par to, kādos gadījumos ieteicams attiecīgais terapeitiskais paņēmiens, ārstēšanas veids, medikaments. Perla indekss ir 3-5.
Lietošana
Spermicīdus ievieto makstī pirms dzimumakta. Krēmi un želejas uzreiz pēc to ievadīšanas nodrošina kontraceptīvo efektu. Dažiem līdzekļiem - tabletēm un plēvītēm - jāgaida lietošanas pamācībā norādītais ekspozīcijas aiks, līdz tie izšķīst.
Blaknes
Dažiem cilvēkiem var būt alerģija pret spermicīdu. Tādā gadījumā jālieto cits kontracepcijas veids.
Latvijā pieejamie spermicīdi
- Pharmatex (bezalkonija hlorīds) - vagināla krēma, tablešu, lodīšu, sūklišu - tamponu veidā.
- C-Film lucchini (nonoksinols-9) - vagināla lodīte.
- Pantex oval N (nonoksinols-9) - vagināla lodīte.
Subdermālā implantu kontracepcija (Norplant)
Sešu silikona kapsulu (viena kapsula satur 36 mg levonorgestrela) ievadīšana zemādā augšdelma iekšējā virsmā uz pieciem gadiem. Kapsulās esošais gestagēns lēni nonāk sievietes asinsritē un nodrošina kontraceptīvo efektu.
Maksts diafragma
Tā ir sēkla, kupolveida gumijas uzmava ar elastīgu apmali, ko ievada makstī pirms dzimumakta, iepildot diafragmas kupolā spermicīdu - krēmu vai želeju. Diafragma ir lietojama atkartoti, atbilstoši to kopjot un uzglabājot.
Dzemdes kakla uzmava
Tā ir gumijas uzpirksteņveida vai zvanveida ierīce, kas uzliekama uz dzemdes kakla pirms dzimumakta, uzmava nosprosto dzemdes kaklu un neļauj spermai nokļūt dzemdes dobumā. Uzmavā iespējams iepildīt spermicīdu, lai paaugstinātu kontraceptīvo efektu.
Sterilizācija
Tā ir ķirurģiska kontracepcija, kas ir neatgriezeniska - pēc operācijas veikšanas reproduktīvā spēja zūd. Sterilizācija neietekmē veselību, seksualitāti, menstruālo ciklu sievietei.
Šķir sievietes un vīriešu sterilizāciju. Sievietei ķirurģiski veic olvadu nosiešanu vai pārdalīšanu, vīrietim - sēklas vadu pārdalīšanu.
Latvijā ķirurģiska kontracepcija veselai sievietei ir atļauta pēc 35 gadu vecuma, ja viņai ir ne mazāk kā trīs bērni, un pēc 40 gadu vecuma neatkarīgi no bērnu skaita.
Šī kontracepcijas metode ieteicama, ja sievietei ir medicīniskas kontrindikācijas citu metožu lietošanai vai blaknes ir ļoti spilgtas. PI sieviešu sterilizācijas metodei ir 0.04, vīriešu - 0.15.
Miljoniem vīriešu, galvenokārt pusmūžā, kuriem jau ir kāds bērns, ir veikuši sterilizāciju (vazektomiju), un viņu skaits turpina augt. Šī operācija vīriešiem ir daudz vienkāršāka nekā sievietēm.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors kaybee07