Pieaugusi saslimstība ar difteriju
Šogad Latvijā pieaugusi saslimstība ar difteriju, liecina Latvijas Infektoloģijas centra apkopotā informācija.
Tā šā gada aprīlī saslima trīs pieaugušie, kas nebija vakcinēti pret difteriju. Tāpat difterijas izraisītāja nēsāšana šogad atklāta diviem vakcinētiem bērniem. Salīdzinoši, 2010.gadā kopumā reģistrēti divi saslimšanas gadījumi ar difteriju pieaugušajiem.
Difterija ir ļoti lipīga un dzīvībai bīstama infekcijas slimība, kuru izraisa baktērija. Slimības pazīmes ir vispārējs savārgums, temperatūras paaugstināšanās, kakla sāpes, rīkles apsārtums, tūska, rīšanas grūtības, klepus, balss aizsmakums un apgrūtināta elpošana, kā arī iespējamas galvassāpes un apetītes zudums.
Vienlaicīgi ar citām pazīmēm difterijas toksīni ar asins plūsmu izplatās visā organismā. Tie iedarbojas uz sirds muskuli, radot muskuļu iekaisumu jeb miokardītu, skar nervu sistēmu, bojājot nervu šķiedras, kā arī rada nieru, aknu un virsnieru audu bojāeju. Ja cilvēks savlaicīgi negriežas pēc medicīniskās palīdzības vai ārstēšana tiek uzsākta pārāk vēlu, difterija rada nopietnas veselības problēmas, invaliditāti, bet smagākos gadījumos var beigties ar nāvi.
Difterijas infekcijas avots var būt gan ar difteriju slims cilvēks, gan arī vesels cilvēks, kurš neslimo ar difteriju, bet ir tās baktērijas nēsātājs.
Infektoloģijas centra speciālisti skaidro, ka ar difteriju var inficēties, ieelpojot gaisu, kas satur mikroskopiskus pilienus, ar baktērijām, kuras runājot, klepojot vai šķaudot izplata difterijas slimnieks vai difterijas izraisītāja nēsātājs. Tādā veidā var inficēties darbavietā, veikalā, sabiedriskā transportā, kafejnīcā, deju zālē, kinoteātrī, u.c. sabiedriskās vietās. Visbiežāk ar difterijas baktēriju tiek inficēti elpceļi, retāk – dzimumorgānu gļotāda, acu gļotāda un āda.
Slimības inkubācijas periods ir no 2 līdz 5 dienām, bet dažos gadījumos var būt pat līdz 10 dienām. Dažkārt slimības sākumā var novērot nedaudz paaugstinātu temperatūru, nespēku, svīšanu. Šie simptomi pakāpeniski progresē un attīstās difterijai raksturīgās pazīmes.
Lai nesaslimtu, bērni ir jāvakcinē pret difteriju. Vakcināciju pret difteriju veic divu, četru, sešu un 12-15 mēnešu vecumā, bet pēc tam 7 un 14 gadu vecumā. Imunitāte nesaglabājas visu mūžu, tāpēc revakcināciju ieteicams veikt ik pēc 5 gadiem.
Pieaugušajiem, kas pret difteriju nav potēti, jāsaņem potēšanās kurss - trīs potes. Pēc pirmās potes jāpaiet pusotram mēnesim, tad jāsaņem otrā pote. Trešā pote jāsaņem pēc sešiem mēnešiem. Arī pieaugušie vakcināciju pret difteriju var saņemt bez maksas pie sava ģimenes ārsta, vai ārsta norādītā vakcinācijas kabinetā.
Ilze Mežniece