Pie Saeimas atkārtoti protestēs pret nepamatotu olšūnu ziedošanas ierobežojumu
Rīt, 16.jūnijā, plkst.8.30 pie Saeimas ēkas notiks jauna protesta akcija pret grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kas paredz, ka turpmāk tikai dzemdējušas sievietes drīkstēs ziedot savas olšūnas.
Protesta akcija pret grozījumiem minētajā likumā notika arī pagājušajā nedēļā, kad pie Saeimas ēkas pulcējās aptuveni 150 cilvēki.
Kā aģentūrai LETA norādīja "Feministu foruma" pārstāvji, nupat demisionējušā veselības ministra Gunta Belēviča priekšlikums aizliegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas ir "ne tikai neētisks, bet ir arī pretrunā ar nacionālajām, Eiropas Savienības (ES) un starptautiskajām tiesību normām, kā arī vienkārši veselo saprātu".
Tā kā Seksuālās un reproduktīvās veselības likums nenosaka līdzīgu ierobežojumu vīriešiem, likuma grozījumi diskriminē donorus pēc dzimuma, kas nav pieļaujami saskaņā ar Satversmi, ES un starptautiskajiem tiesību aktiem, pārliecināti "Feministu foruma" aktīvisti.
Viņi uzsvēra, ka arī tiesībsargs norādījis, ka veselības riski, uz kuriem norādīts vairākos starptautiskos pētījumos, attiecas gan uz dzemdējušām, gan nedzemdējušām sievietēm, un likumdošanā nav pieļaujams deklaratīvs un nepamatots dalījums.
No likuma anotācijas patlaban nav rodams pamatojums atšķirīgai attieksmei, nosakot ierobežojumu ziedot savas olšūnas tieši nedzemdējušām sievietēm. Veselības riski, uz kuriem norādīts vairākos starptautiskos pētījumos, var atteikties gan uz dzemdējušām, gan nedzemdējušām sievietēm. Tāpat Satversmes 96.panta aspektā jāņem vērā sievietes tiesības uz autonomiju, kas ietver tiesības pieņemt lēmumu par savu ķermeni.
Foruma aktīvisti uzsver, ka saprot grozījumu atbalstītāju mērķi pasargāt iedzīvotājus no neapdomīgiem lēmumiem, taču to nevar un nedrīkst darīt, nepamatoti ierobežojot cilvēktiesības, īpaši tad, ja pieejami daudz efektīvāki instrumenti.
Pirmkārt, lai nepieļautu atkārtotu olšūnu ziedošanu dažādās klīnikās, nepieciešams izveidot dzimumšūnu donoru reģistru, kura darbību saskaņā ar Seksuālās un reproduktīvās veselības likumu jānosaka Ministru kabineta noteikumiem. Neraugoties uz likumu un Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas ieteikumiem, vienots reģistrs joprojām nav izveidots.
Otrkārt, sievietes motivāciju ziedot olšūnas nosaka nevis viņas vecums vai ģimenes stāvoklis, bet gan psiholoģiskais briedums, par kuru var pārliecināties, ieviešot psihologu konsultācijas.
Treškārt, ja mērķis ir nepieļaut dzimumšūnu ziedošanu materiālās kompensācijas dēļ, minētais aizliegums neko neatrisinās, tikai samazinās pieejamo jau tā trūkstošo donoru olšūnu skaitu, turklāt procedūru joprojām varēs daudz izdevīgāk veikt ārvalstīs - Latvijā kompensācija ir 750 eiro, savukārt daudzās ES valstīs tā ir vairākas reizes lielāka. Iespējamais risinājums ir kompensācijas par vairākus mēnešus ilgā un sarežģītā donēšanas procesa laikā radītajiem zaudējumiem (piemēram, darba kavējumu, transporta izdevumiem) piesaistīšana reālajiem izdevumiem un negūtajiem ienākumiem.
Foruma dalībnieki norāda, ka grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kas aizliegs nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas, normalizē cilvēktiesību ignorēšanu, paviršu likumdevēja attieksmi pret nopietnām problēmām un indivīda atbildības.
"Mums visiem ir jāuzņemas atbildība par savām izvēlēm - gan dzīves izvēlēm, gan politiskām," uzsver viena no protesta akcijas organizatorēm Lolita Tomsone, piebilstot, ka "šī protesta akcija nav pret labiem nodomiem, bet pret pseidozinātniskiem pamatojumiem, valdības patvaļu un paviršību".
Šī protesta akcija ir par iespēju sievietei pašai lemt par savu ķermeni, par atbildīgāku sabiedrību, par sakārtotāku valsti, norādīja Tomsone.
LETA