Pētījums: tikai 6 % sieviešu uzskata, ka ievēroti visi cieņpilnas dzemdību aprūpes standarti
2025. gada 26. martā Rīgas Stradiņa universitātes RSU Zinātnes nedēļas konferencē "Knowledge for Use in Practice" Mātes un bērna veselības sekcijā asoc. prof. Annas Miskovas un prof. Daces Rezebergas vadībā par pacientu pieredzi kā dzemdniecības kvalitātes rādītāju tika prezentēti rezultāti, kas iegūti iespaidīgā starptautiskā pētniecības projektā "IMAgiNE Global" (iepriekš – "IMAgiNE EURO").
Sekciju iesāka profesore Marzia Lazzerini no Itālijas ar projekta apskatu un šī brīža iegūto datu tendencēm par cieņpilnu grūtnieču un dzemdētāju aprūpi 22 valstīs pēdējo trīs gadu laikā. Projekta laikā tiek vērtēti 80 kvalitātes standarti pēc Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām divās anketās: mātēm un veselības aprūpes darbiniekiem. Tam sekoja šī paša pētījuma četru valstu – Latvijas, Lietuvas, Polijas un Itālijas – datu salīdzinājums dažādos mātes un bērna veselības aprūpes aspektos: Elizabetes Ārgales (Latvija) prezentācija par dzemdību aprūpi, Barbaras Baranovskas (Polija) – par pēcdzemdībām, Alinas Liepinaitienė (Lietuva) – par pacienta tiesībām, Valērijas Rakšas (Latvija) – par psihisko veselību. Sekcijas darbu noslēdza Beāte Sārta (Latvija) ar datiem par Latvijas dzemdētāju pieredzi saistībā ar dzemdību indukciju un Irisas Zīles-Velikas (Latvija) pētījumu par dzemdību pieredzi pirmdzemdētājām un atkārtotām dzemdētājām Latvijā.
Kopumā Latvija pētījumu datos daudzviet izceļas ar pozitīvu tendenci gan vaginālo dzemdību statistikā, gan manipulāciju minimālā lietojumā, kā arī pacienta tiesību ievērošanā un atbalsta nodrošināšanā dzemdību laikā un zīdīšanas sākšanā. Tomēr rezultāti no visām valstīm uzrāda lielas atšķirības dzemdniecības praksēs dažādu valstu vidū un pašu valstu rezultātos, kas norāda uz akūtu uzlabojumu nepieciešamību. Tikai 6,1 % sieviešu no visām pētījuma valstīm atzīmē, ka tika ievēroti pilnīgi visi cieņpilnas aprūpes punkti, kā, piemēram, emocionālais atbalsts, personāla pieejamība, informētā piekrišana u. c. Savukārt veselības aprūpes darbinieki ziņo, ka nepieciešamas papildu prasmes pacientu aprūpē, īpaši par pacientu tiesībām un mātes un bērna aprūpi, un efektīvāka darba organizācija, lai veiktu šos pienākumus. Lai arī datus sāka ievākt Covid-19 pandēmijas laikā un viens no mērķiem bija pārbaudīt veselības aprūpes kvalitātes saistību ar šiem apstākļiem, šāda korelācija nav apstiprināta.
“Darba patiešām ir daudz, un mēs visi strādājam vienam kopīgam mērķim – labākai mātes un bērna aprūpei visā pasaulē,” atzīmē projekta koordinatore Marzia Lazzerini.
Šī bija vērtīga pieredze pētniekiem tikties klātienē un turpināt darbu pie projekta nākamajiem soļiem: jaunām publikācijām, veselības aprūpes darbinieku anketas uzlabošanas un nospraust tālākos mērķus pētījuma attīstībā.

Foto: RSU; foto no projekta arhīva
Par projektu "IMAgiNE Global"
"IMAgiNE Global" (Improving Maternal Newborn Care) ir vairāk nekā 34 valstu pētnieku komanda, kas sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju jau kopš 2020. gada apkopo jauno vecāku un veselības aprūpes darbinieku pieredzi saistībā ar mātes un bērna veselības aprūpes kvalitāti. Tas ir unikāls projekts, kas pirmo reizi aplūko tieši pacienta pieredzi, kas bieži izpaliek ierastajā medicīniskajā statistikā un līdz ar to sabiedrības veselības mērķos. Šobrīd jau ir aptaujātas vairāk nekā 46 tūkstoši māšu un četri tūkstoši darbinieku, kā arī sagatavoti vai publicēti 28 raksti zinātniskajos žurnālos un 17 publikācijas ir sagatavošanās procesā. Pētījumā nepārtraukti tiek aicinātas piedalīties gan mātes, gan veselības aprūpes darbinieki un meklēti jauni partneri pētījuma paplašināšanai.