Pētījums: Pēdējā gada laikā katrs piektais Latvijas iedzīvotājs samazinājis sāls daudzumu uzturā
Rīga, 23.aug., LETA. Pēdējā gada laikā savā uzturā sāls daudzumu samazinājuši 20,4% jeb katrs piektais Latvijas iedzīvotājs, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums par 2018.gadu.
Teju 25% jeb katra ceturtā aptaujas dalībniece vecumā no 55 līdz 64 atzinusi, ka pērn savā uzturā samazināja izmantoto sāls daudzumu. Arī apmēram 16% vīriešu vecumā no 25 līdz 34 gadiem norādīja, ka pagājušā gada laikā ir samazinājuši uzņemto sāls daudzumu.
Pēc pētījuma datiem, visbiežāk Latvijas iedzīvotāji uzturā izmanto parasto rupjo vārāmo sāli, taču katrs piektais respondents arī norādīja, ka uzturā izmanto parasto smalko vārāmo sāli. Bez parastās rupjās un smalkās vārāmās sāls, aptaujas dalībnieki aptaujā atklājuši, ka mēdz arī izmantot jodēto un fluorizēto sāli, kā arī citus mazāk zināmus sāls veidus.
SPKC dati liecina, ka 35,7% iedzīvotāju nekad nepievieno sāli gatavam ēdienam. Šādu atbildi aptaujā norādīja apmēram 45% sieviešu un 25,2% vīriešu. Vienlaikus vairāk nekā 79% vīriešu un 59% sieviešu vecumā no 35 līdz 44 gadiem minēja, ka mēdz pievienot sāli gatavam ēdienam, ja ēdiens nav pietiekami sāļš.
Vienlaikus 4,6% aptaujāto mēdz sāli pievienot ēdienam pat pirms tā pagaršošanas. Pēc SPKC datiem, papildu sāli pirms ēdiena pagaršošanas pievieno 6,2% vīriešu un 3,2% sieviešu.
SPKC pētījuma tapšanas laikā notika apmēram 3500 intervijas ar iedzīvotājiem vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Pētījumā analizēta Latvijas pieaugušo iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu izplatība, tostarp smēķēšana, alkohola lietošana, uzturs, fiziskās aktivitātes, mutes higiēna, vakcinēšanās, satiksmes drošība, kā arī iedzīvotāju vēlme mainīt uzvedību, iesaistīties veselības veicināšanas pasākumos. Tas ietver arī datus par Latvijas pieaugušo iedzīvotāju veselības pašnovērtējumu un veselības aprūpes pakalpojumu izmantošanu.