medicine.lv skaitļos

Lietotāji online63
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Pētījums: Katram trešajam Latvijas iedzīvotājam ilgstoša atrašanās mājās rada paaugstinātu nervozitāti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pētījums: Katram trešajam Latvijas iedzīvotājam ilgstoša atrašanās mājās rada paaugstinātu nervozitāti

Valstī noteiktie sociālās distancēšanās ierobežojumi nozīmē, ka iedzīvotāji izteikti vairāk laika pavada mājās. Tomēr ilgstoša izolēšanās un atrašanās četrās sienās varnegatīvi atsaukties uz cilvēka emocionālo un garīgo labsajūtu, kā arī tuvinieku savstarpējām attiecībām. "BENU Aptiekas" Stresa termometra rezultāti atklāj: 33% aptaujāto, ilgstoši atrodoties mājās kopā ar tuviniekiem, izjutuši paaugstinātu nervozitāti (6% kļuvuši krasi nervozāki, 27% nedaudz nervozāki nekā parasti), kamēr 61% īpašas izmaiņas pēdējā mēneša laikā nav novērojis. 

Psihoterapeits Dr. Andris Veselovskis skaidro, ka tie, kuriem pirms ārkārtas situācijas ir nācies daudz strādāt ar cilvēkiem, šobrīd šo laiku var izbaudīt tādā nozīmē, ka ir iespēja pabūt vieniem, atslābināties, palasīt un padomāt. Savukārt, ja komunikācijas pietrūcis jau pirms krīzes, tad šobrīd trauksmes un vientulības sajūta var pieaugt. Turklāt, atrodoties "iesprostojumā," cilvēkam parādās sajūta, ka tiek atņemta brīvība, un kontroli pār situāciju pārņem ārējie faktori. Tāpat speciālists norāda, ka vienatnē cilvēks satiekas ar sevi un savām domām. Ja cilvēkā dominē mīlestība, drošība, miers un radošums, tad šīs sajūtas cilvēks var attīstīt un nostiprināt vēl vairāk, savukārt gadījumos, kad cilvēkā valda bailes, dusmas, kauns un depresija, tad šīs emocijas saasinās un ir grūti pārvarēt atrašanos pašam ar sevi. 

Mājās vairāk uzturas sievietes

9% aptaujāto snieguši atbildi, ka ilgstoša atrašanās mājās ir viens no faktoriem, kas Covid-19 izplatības laikā viņiem rada vislielāko satraukumu. Tomēr pētījumā atklāts, ka biežāk par ilgstošu atrašanos mājās vairāk uztraucas vīrieši (10,4% pret 7,6%). Tāpat pētījumā secināts, ka sieviešu vidū viens no izplatītākajiem piesardzības pasākumiem Covid-19 laikā ir palikšana mājās un iziešana tikai īpašas nepieciešamības gadījumā (73,1%), savukārt vīriešu vidū tikai 56% atzinuši, ka maksimāli cenšas palikt mājās. Psihoterapeits skaidro, ka vīrietis jau vēsturiski vairāk ir realizējis sevi ārpus mājām, piemēram, dodoties medībās vai iekarojumos. Vīrieši ir bioloģiski aktīvāki un agresīvāki, līdz ar to viņiem ir sarežģītāk ilgstoši atrasties vienuviet. Tāpēc viņiem ieteicams iziet ārpusē – paskriet, pabraukt ar mašīnu, motociklu, doties makšķerēt, vienlaikus ievērojot sociālās distancēšanās ierobežojumus. Savukārt sievietes vēsturiski vairāk ir bijušas sasaistītas ar mājas dzīvi un bērniem, tāpēc viņas ir pacietīgākas, spēj izturēt atrašanos mājās un paciest lielākas sāpes.

Ilgstoša atrašanās mājās – attiecību ieguvumi un riski

Banner 280x280

Pētījuma dati atklāj, ka kopumā 66% respondentu snieguši atbildi, ka viņu vērtējumā Covid-19 izraisītā ārkārtas situācija un ilgstoša atrašanās mājās savstarpējās attiecības ar tuviniekiem īpaši neietekmēs un tās saglabāsies tādas kā līdz šim. 15% norādījuši, ka ilgstoša atrašanās mājās savstarpējās attiecības ietekmēs pozitīvi, savukārt 6% atzīmējuši, ka attiecības pasliktināsies, jo kopā tiks pavadīts pārāk daudz laika un tā rezultātā sāksies nesaskaņas. Speciālists skaidro, ka tas, cik ļoti ārkārtas situācija ietekmē attiecības ģimenē, atkarīgs no līdzšinējā ģimenes attiecību modeļa. Ja ģimenes locekļi viens otru atbalstījuši un stiprinājuši arī līdz šim, tad krīzes periodā kopā būšana būs produktīva un radošām atklāsmēm bagāta. Eksperts uzsver, ka tieši ģimene krīzes laikā var kļūt par patvērumu un izaugsmes avotu. Savukārt, ja ģimenē dominē dusmas, vainas sajūta un bailes, tad krīzes laikā savstarpējās attiecības un spriedze saasinās vēl vairāk. Slikti funkcionējoša ģimene var kļūt par ciešanu avotu. Turklāt jāatceras, ka krīžu laikā saasinās pašnāvības, vardarbība ģimenē, kā arī paaugstinās dažādu slimību riski. Ja krīzes laikā ģimenei izdodas pārvarēt grūtības, ģimene kļūst spēcīgāka un savstarpējās attiecības ciešākas.

Ieteikumi attiecību stiprināšanai Covid-19 laikā

Attiecības ir jāstiprina nepārtraukti, īpaši "labajos laikos" starp krīzēm, jo tieši spēcīgi satricinājumi rada lielākos attiecību pārbaudījumus. Noteikti jāturpina attīstīt ģimenes stiprās puses, kā arī meklēt jaunus veidus, kā radoši un pozitīvi pavadīt laiku kopā. Fiziski aktīva ģimene var doties pārgājienos. Muzikāla ģimene var apgūt jaunas dziesmas, iemācīties gatavot jaunus ēdienus, spēlēt galda spēles un veikt citas aktivitātes, kas ļauj kvalitatīvi izmantot laiku attiecību stiprināšanai. Tāpat eksperts uzsver, ka šobrīd pēc iespējas vairāk jārūpējas par "saglabāšanu" un taupīšanu, piemēram, lielāka uzmanība jāvelta veselībai, enerģijas taupīšanai, attiecību kvalitātei un finansiālajai drošībai. Krīze ir iespēja kļūt stiprākiem, iecietīgākiem un noturīgākiem pret nākotnes satricinājumiem.

Pētījums veikts sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju GEMIUS laika posmā no 26. līdz 29. martam aptaujājot 1709 respondentus. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...