Pētījums: elektroniskās cigaretes sirds veselībai nav kaitīgas
Grieķu pētnieki apgalvo, ka elektroniskās cigaretes jeb e-cigaretes - ar baterijām darbināmas metāla caurulītes, kas pārveido ar nikotīnu pildītu šķidrumu tvaikos - nerada kaitīgu ietekmi uz sirds darbību.
"Elektronisko cigarešu smēķēšana nav veselīga nodarbe, taču tās ir drošāka alternatīva tabakas cigaretēm," Eiropas Kardioloģijas biedrības ikgadējā sanāksmē Atēnās paziņoja Onasis Sirds ķirurģijas centra speciālists doktors Konstantins Farsalins.
"Salīdzinot ar lielo risku veselībai, ko rada cigarešu smēķēšana, šobrīd pieejamie dati liecina, ka elektroniskās cigaretes ir daudz mazāk kaitīgas un aizvietot tabaku ar elektroniskajām cigaretēm var būt labi veselībai," viņš sacīja.
Farsalins un viņa pētnieku komanda salīdzināja 20 jaunu smēķētāju sirdsdarbību pirms un pēc vienas tradicionālās tabakas cigaretes izsmēķēšanas ar 22 smēķētāju sirdsdarbību pirms un pēc elektroniskās cigaretes smēķēšanas septiņas minūtes bez pārtraukuma. Kamēr tabakas smēķētājiem tika konstatēta būtiska sirds disfunkcija, paaugstināts asinsspiediens un pulss, e-cigarešu smēķētājiem bija vērojams tikai viegls asinsspiediena paaugstinājums.
Grieķu veiktais klīniskais pētījums ir pasaulē pirmais mēģinājums izpētīt elektronisko cigarešu ietekmi uz sirds veselību.
Citā nelielā pētījumā, kas arī šogad tika veikts Grieķijā, tika secināts, ka elektronisko cigarešu smēķēšana atstāj tikai nelielu ietekmi uz smēķētāja plaušu darbību.
Farsalins atzina, ka ir nepieciešams veikt vēl nopietnākus pētījumus, lai varētu izvērtēt iespējamo ilgtermiņa ietekmi uz elektronisko cigarešu smēķētāju veselību.
Arī citi ārsti, kas sanāksmē Minhenē diskutēja par e-cigarešu ietekmi uz veselību, pagaidām piesardzīgi vērtēja iespēju e-cigaretes pasludināt par veselībai nekaitīgām.
"Ir acīmredzams, ka e-cigaretēm ir priekšrocības, jo tās nesatur tūkstošiem citu ķimikāliju, neskaitot nikotīnu, salīdzinot ar parastajām cigaretēm," norādīja Minesotas Universitātes pētnieks doktors Rasels Lepkers. "Es nedomāju, ka varam būt pilnīgi pārliecināti, tomēr nav nekādu šaubu, ka tad, ja mēs kādu pakļaujam mazākai bioaktīvu ķīmisko maisījumu ietekmei, kaitējums būs mazāks."
Atēnas, 27.aug., LETA--REUTERS.
Foto: Stock.XCHNG
Komentāri
-
ha, tiešām pētījums - izpētīti 42 subjekti...attiecināmi un izmantojami rezultāti....smieklīgi
-
ha, tiešām pētījums - izpētīti 42 subjekti...attiecināmi un izmantojami rezultāti....smieklīgi