medicine.lv skaitļos

Lietotāji online206
Aktīvie uzņēmumi12748
Nozares raksti12100
Ekspertu atbildes21477
Pētījums: 75% iedzīvotāju ar gremošanas traucējumu novēršanu saistītus preparātus lieto, izjūtot diskomforta vai smaguma sajūtu pēc maltītes : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pētījums: 75% iedzīvotāju ar gremošanas traucējumu novēršanu saistītus preparātus lieto, izjūtot diskomforta vai smaguma sajūtu pēc maltītes

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Diskomforts vai smaguma sajūta pēc maltītes ir biežākais iemesls gremošanas fermentu lietošanai – lielākā daļa sabiedrības jeb 75% pētījumā* atzīst, ka šos preparātus ir lietojuši, izjūtot diskomforta vai smaguma sajūtu pēc maltītes. Katrs trešais iedzīvotājs (33%) ir norādījis, ka tos lietojis gāzu un vēdera uzpūšanās dēļ, savukārt katrs piektais iedzīvotājs (22%) – sajūtot sāpes kuņģī pēc maltītes. Puse jeb 50% respondentu arī norāda, ka nekad nav apmeklējuši gastroenterologu, visbiežāk to atzīst tieši gados jaunākie iedzīvotāji (18–24 gadus veci).

Pētījums apliecina, ka gremošanas traucējumus Latvijas iedzīvotāji uztver kā privātu un arī gana delikātu problēmu, cilvēki reti runā par vēdera sāpēm, caureju, diskomfortu vai spiedošu sajūtu vēderā, pārmērīgu gāzu veidošanos vai citiem simptomiem, bet vienlaikus dzīves laikā tos ir izjutis gandrīz ikviens.

“Cilvēkiem bieži vien šķiet, ka gremošanas traucējumi nav nekas nopietns un bīstams, dažkārt dzīvojot ar apziņu – ja problēma īpaši neietekmē dzīves kvalitāti, tad tas nav nekas īpašs un par to var neuztraukties, iedzeršu kādu tabletīti vai tēju, un viss pāries. Tomēr bieži vien, īpaši cilvēki pēc 50 gadu vecuma, nepamana pārmaiņas ķermenī un organismā, piemēram, svara zudumu, vēdera izejas un citas izmaiņas, kas patiesībā liecina, ka kaut kas nav kārtībā un ir jāvēršas pēc palīdzības pie speciālista,” norāda gastroenterologs, endoskopists dr. Hosams Abu Meri.

Visbiežāk iedzīvotāji preparātus, kas novērš gremošanas traucējumus, mēdz iegādāties konkrētai vajadzībai, un tas notiek neregulāri. Šādu atbildi ir norādījuši 45% no respondentiem. Tāpat pētījums parāda – jo nesenāk bijusi pēdējā vizīte pie gastroenterologa, jo regulārāk (vismaz reizi 6 mēnešos) iedzīvotāji mēdz iegādāties šos preparātus. Lai gan lielākā daļa jeb 75% Latvijas iedzīvotāju, kuri ir lietojuši kādu no gremošanas traucējumu novēršanas preparātiem, tos iegādājas paši sev, 31% tomēr norādījuši, ka iegādājušies tos citiem pieaugušiem ģimenes locekļiem. Biežāk preparātus sev, citiem pieaugušiem ģimenes locekļiem vai bērniem iegādājas sievietes, savukārt vīrieši biežāk šos preparātus paši neiegādājas, tos viņu vietā nopērk kāds cits. Pētījuma dati liecina arī, ka, pieaugot preparātu iegādāšanās biežumam sev, pieaug respondentu īpatsvars, kuri ir apmeklējuši gastroenterologu vai nu pēdējo 12 mēnešu laikā vai pirms viena diviem gadiem.

Jautājumā par to, kam iedzīvotāji uzticas par gremošanas traucējumu risinājumiem, pārliecinošs vairākums uzticētos ģimenes ārsta ieteikumiem – kopumā tiem uzticētos 97%, gastroenterologa ieteikumiem – 96%, bet farmaceita ieteikumiem aptiekā – 95%.

Banner 280x280

“Gremošanas traucējumi ir viens no biežākajiem iemesliem, kuru dēļ iedzīvotāji ierodas pēc palīdzības aptiekā, jo tieši farmaceita konsultācija nereti ir visātrāk un ērtāk pieejama. Ir gadījumi, kad pēc izvaicāšanas par novērotajiem simptomiem uzreiz kļūst skaidrs, kas tos būtu varējis izraisīt un kuri no aptiekas produktiem izmantojami to novēršanai. Tomēr ir arī tādas situācijas, kad iesakām nekavējoties vērsties pie ārsta vai speciālista. Novērojams, ka daļa iedzīvotāju arī profilaktiski domā par ar gremošanas traucējumu novēršanu saistīto preparātu iekļaušanu mājas aptieciņā. Dažkārt tas ir saistīts ar ceļojumiem vai sezonāliem svētkiem,” skaidro “Mēness aptiekas” farmaceite un aptiekas vadītāja Ieva Virza.

Pārliecinošs vairākums iedzīvotāju jeb 93% respondentu norādījuši, ka zina tādu ar gremošanas traucējumu novēršanu saistīto preparātu formu kā tabletes. Gandrīz puse respondentu (49%) zina par pulvera formu, savukārt 14% – minitabletes, bet tikai 9% – minimikrosfēras. Vairākums jeb 62% iedzīvotāju kopumā zina, ar ko iedarbības ziņā atšķiras dažādu preparātu formas. Savukārt aptuveni trešdaļa respondentu (31%) norādījuši, ka neko par to nezina. Kā liecina pētījums, labākas zināšanas par dažādu formu preparātu atšķirību iedarbības ziņā novērojamas gados vecāku respondentu grupā (55–63 gadi, 64 gadi un vairāk). Tāpat novērojams, ka, pieaugot preparātu iegādāšanās biežumam, pieaug zināšanu līmenis par preparātu iedarbību.

Katrs otrais Latvijas iedzīvotājs, kurš ir lietojis kādu no gremošanas traucējumu novēršanas preparātiem, ir apmeklējis gastroenterologu. 8% to pēdējo reizi ir apmeklējuši pēdējo 12 mēnešu laikā, 12% – pirms līdz 2 gadiem, bet 27% – senāk. Biežāk gastroenterologu nekad nav apmeklējuši gados jaunākie iedzīvotāji (18–24 gadus veci), ģimenē latviski runājošie respondenti un ārpus Rīgas dzīvojošie respondenti.

*Par pētījumu

SIA “Mylan Healthcare” (“Viatris” grupas uzņēmuma) veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja par preparātu, kas novērš gremošanas traucējumu simptomus, iegādi un lietošanu tika veikta sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru “SKDS”. Šī gada janvārī tika aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits, proti, 1048 cilvēki, vecumā no 18 gadiem, kuri ir lietojuši ar gremošanas traucējumu novēršanu saistītus preparātus.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.