medicine.lv skaitļos

Lietotāji online163
Aktīvie uzņēmumi12859
Nozares raksti12103
Ekspertu atbildes21477
Pētījums: 32 % Latvijas iedzīvotāju nekad nav veikuši zobu higiēnu, ģimenes ārstu apmeklē retāk : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pētījums: 32 % Latvijas iedzīvotāju nekad nav veikuši zobu higiēnu, ģimenes ārstu apmeklē retāk

Freepik.com/ wavebreakmedia_micro
Foto: Freepik.com/ wavebreakmedia_micro

Saskaņā ar "Mana Aptieka & Apotheka" 2022. gadā veiktā Veselības indeksa pētījuma rezultātiem lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju jeb 71 % uzskata, ka pietiekami rūpējas par savu veselību, tomēr vienlaikus pētījuma dati rāda, ka cilvēki pēdējo divu gadu laikā savu ģimenes ārstu apmeklējuši retāk. Turklāt zobu higiēnistu nekad savā dzīvē nav apmeklējis katrs trešais Latvijas iedzīvotājs.

Aicinot iedzīvotājus atbildēt uz jautājumu: “Cik lielā mērā jūs preventīvi rūpējaties par savu veselību?” Veselības indeksa pētījumā tikai 15 % aptaujāto atzina, ka dara to regulāri, bet 56 % respondentu atbildēja, ka par savu veselību rūpējas, bet ne regulāri. Lai arī kopumā pārliecinošs iedzīvotāju vairākums (71 %) uzskata, ka pietiekami gādā par savu veselību un tās profilaksi, analizējot sīkāk pētījuma datus, izkristalizējas patiesā aina – pēdējo gadu laikā ārstus un speciālistus iedzīvotāji sākuši apmeklēt arvien retāk. Piemēram, divu gadu laikā par 3 % samazinājies to iedzīvotāju skaits, kuri apmeklējuši savu ģimenes ārstu. Salīdzinājumam – 2020. gada pētījumā 73 % respondentu atzīmēja, ka pēdējā gadā ir vērsušies pie sava ģimenes ārsta, bet 2022. gadā šis skaits sarucis līdz 70 %.

“Iespējams, ka ģimenes ārstu apmeklējuma skaita samazinājums pēdējo divu gada laikā ir saistīts arī ar Covid-19 pandēmijas laikā daļēji ierobežotu ģimenes ārstu pieejamību. Vienlaikus iedzīvotājiem būtu jāņem vērā, ka rūpes par savas veselības profilaksi nozīmē ne tikai veselīga uztura paradumu ievērošanu, regulāras fiziskās aktivitātes un slikto ieradumu mazināšanu, bet arī regulāras profilaktiskās apskates, izmeklējumus, tai skaitā laboratoriskos, lai pārliecinātos par saviem veselības rādītājiem, kā arī ļoti būtiska ir regulāra visu ārsta izrakstīto zāļu pareiza lietošana. Regulārai veselības profilaktisko pasākumu veikšanai ir liela nozīme savlaicīgu veselības problēmu identificēšanā, tāpēc veselības problēmu gadījumā ģimenes ārsts jāapmeklē tik bieži, cik nepieciešams, bet no 40 gadu vecuma reizi gadā katram iedzīvotājam būtu ieteicams apmeklēt savu ģimenes ārstu, lai veiktu profilaktisko apskati, izvērtētu vispārējo veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā ģimenes ārsts varētu ieteikt papildu izmeklējumus vai konsultācijas pie citiem speciālistiem. Mums pašiem jābūt proaktīviem, ja vēlamies saglabāt labu veselību un labsajūtu, un savlaicīgai ārstu apmeklēšanai un pareizai izrakstīto zāļu lietošanai tajā ir ļoti būtiska nozīme,” norāda aptieku apvienības “Mana aptieka” farmaceite “Tukuma Centra aptieka” vadītāja Agnese Ritene.

Ģimenes ārstu biežāk apmeklē sievietes un seniori

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem ģimenes ārstu pēdējā gada laikā sievietes apmeklējušas salīdzinoši biežāk, nekā vīrieši. Vismaz vienu reizi ģimenes ārstu pēdējā gada laikā apmeklējuši 75 % no aptaujātajām sievietēm, savukārt vīrieši – 63 %. Vienlaikus gan jāatzīmē, ka, raugoties uz situāciju retrospektīvi, redzams, ka salīdzinājumā ar 2020. gada pētījuma rezultātiem arī sieviešu skaits, kuras vismaz reizi pēdējā gada laikā apmeklējušas savu ģimenes ārstu, ir samazinājies par 7 %.

Banner 280x280

Ņemot vērā, ka gados vecākiem cilvēkiem biežāk nepieciešams lietot dažādus medikamentus un veikt izmeklējumus, attiecīgi likumsakarīgi ir arī Veselības indeksa pētījuma rezultāti, kas apliecina, ka tieši gados vecāki cilvēki, salīdzinot ar citām vecuma grupām, ir tie, kuri visbiežāk konsultējas ar savu ģimenes ārstu. Ja iedzīvotāju vecuma grupā 18-24 gadi savu ģimenes ārstu pēdējā gada laikā apmeklējis vien katrs otrais iedzīvotājs jeb 56 %, vecuma grupā 45-54 gadi to darījuši 72 % iedzīvotāju, tad vecuma grupā 64-75 gadi savu ģimenes ārstu pēdējā gada laikā vismaz reizi apmeklējuši 83 % aptaujāto respondentu. Vienlaikus gan jāatzīmē, ka salīdzinājumā ar 2020. gada pētījuma rezultātiem arī vecuma grupā 64-75 gadi par 6 % samazinājies iedzīvotāju skaits, kuri pēdējā gada laikā apmeklējuši savu ģimenes ārstu, bet tas varētu būt saistīts ar ierobežotu ģimenes ārstu pieejamību Covid-19 pandēmijas laikā, tai skaitā ar to, ka ārsti pandēmijas laikā daļēji savus pacientus konsultēja arī attālināti. 

Katrs trešais iedzīvotājs ne reizi nav apmeklējis zobu higiēnistu

2022. gadā veiktā Veselības indeksa pētījuma rezultāti rāda, ka zobārstu pēdējā gada laikā apmeklējis vien katrs trešais Latvijas iedzīvotājs, 28 % pie zobārsta bijuši vienu līdz divus gadus atpakaļ, savukārt teju 40 % iedzīvotāju zobārstu apmeklējuši pirms trīs vai vairāk gadiem. Raugoties uz 2019. gada pētījuma datiem, redzams, ka iedzīvotāju skaits, kuri zobārstu apmeklējuši pēdējā gada laikā, ir samazinājies par 7 %. Sievietes salīdzinoši biežāk nekā vīrieši – attiecīgi 45 % un 33 % - pēdējā gada laikā vismaz reizi apmeklējušas zobārstu. Vienlaikus ir saskatāma arī likumsakarība – iedzīvotāji, kuri kopumā savu dzīvesveidu vērtē kā veselīgu un vairāk rūpējas par savu veselību, salīdzinoši biežāk arī apmeklējuši zobārstu pēdējā gada laikā.

Satraukumu raisa fakts, ka katrs trešais jeb 32 % no aptaujātajiem respondentiem norādījuši, ka ne reizi nav apmeklējuši zobu higiēnistu. Turklāt to respondentu skaits, kuri pēdējā gada laikā apmeklējuši zobu higiēnistu, salīdzinot ar 2019. gada pētījuma datiem, samazinājies no 19 % līdz 16 %. 

Pētījuma rezultāti liecina, ka zobārsta un zobu higiēnista apmeklētībai ir vistiešākā saistība ar iedzīvotāju ienākumiem un maksātspēju. To iedzīvotāju vidū, kuri pēdējā gada laikā apmeklējuši zobārstu vai zobu higiēnistu, ir teju divas reizes vairāk iedzīvotāju ar augstiem vai vidēji augstiem ienākumiem salīdzinājumā ar iedzīvotāju grupu, kuriem ir vidēji zemi vai zemi ienākumi. Šis fakts, iespējams, apliecina to, ka salīdzinoši augstās zobārstniecības pakalpojumu izmaksas nevar nosegt visi iedzīvotāji.

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” ir daudzveidīgs Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un dzīvesveida tendenču mērījums, kas tiek veikts jau septiņus gadus. Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits, proti, 1016 cilvēki, vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Pētījuma mērķis ir veicināt sabiedrību aizdomāties par savu veselības stāvokli un mudināt vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Pētījums veikts 2022. gada aprīlī – maijā.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.