Pēta fiziskas slodzes labvēlīgo ietekmi uz krūts vēža pacienšu veselību

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sporta un uztura izpētes laboratorijā norit nozīmīgi pētījumi par fizisko aktivitāšu labvēlīgo ietekmi uz krūts vēža pacienšu fizisko veselību un dzīves kvalitāti. Pētījumu rezultāti jau tagad liecina par personalizētas terapijas nepieciešamību, lai nodrošinātu efektīvāku pacientu aprūpi un ārstēšanu. RSU Zinātnes nedēļā, kas norisinājās šā gada 24.–28. martā, laboratorijas zinātnieki iepazīstināja ar aktualitātēm un sasniegumiem šajā jomā sporta zinātnes, sporta medicīnas un rehabilitācijas sesijā.
RSU Sporta un uztura izpētes laboratorija ir pirmā zinātniskā laboratorija Latvijā, kas starpdisciplināri pēta fiziskās aktivitātes un uztura ietekmi uz veselību un labsajūtu. Laboratorija kalpo kā platforma studentiem un pētniekiem, tādējādi veicinot RSU zinātniskās izcilības attīstību un starptautisko sadarbību.
Viens no laboratorijas nozīmīgākajiem pētniecības projektiem, kas rit jau gadu un noslēgsies 2026. gada pirmajā pusē, ir par fizisko aktivitāšu ietekmi uz veselības rādītājiem un vēža šūnu augšanas uzvedību laboratorijas apstākļos (lasīt vairāk). Pētnieki analizē, kāda veida fiziskās aktivitātes var nomākt krūts vēža šūnu augšanu, kas varētu kalpot par pamatu jaunām terapijas metodēm.
Rokrokā ar šo pētījumu iet arī projekts Cancerbeat-2, kas skata fizisko aktivitāšu lomu terapijas laikā, analizējot iekaisuma procesus raksturojošus biomarķierus. “Veseliem cilvēkiem atbildes reakcija uz fizisko slodzi ir līdzīga – tiek novērota iekaisuma marķieru palielināšanās pēc vienas treniņu sesijas, kam seko to samazinājums ilgstoša treniņu procesa laikā. Savos pētījumos atklājām, ka akūtas fiziskas slodzes rezultātā daļai pacienšu iekaisuma biomarķieri krasi palielinās, savukārt otrai grupai samazinās. Tātad fiziskā slodze uz katru krūts vēža pacienti iedarbojas atšķirīgi, un tas liecina, ka jāattīsta personalizēta terapija. Turpmākos pētījumos mēģināsim noskaidrot, kāpēc pacientēm ir tik atšķirīga reakcija un kā tā ietekmē viņu vispārējo veselību,” par pētījuma gaitu un atklājumiem stāsta laboratorijas vadītāja Dace Reihmane.
Pētījumi tiek veikti RSU un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) konsolidācijas grantu, Valsts pētījumu programmas Sports un citu projektu ietvaros.