Pērn 61% Austrumu slimnīcā nogādāto pacientu smagas traumas guva ceļu satiksmes negadījumos
Rīga, 31.janv., LETA. Lielākā daļa jeb 61% no Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā nogādātajiem pacientiem ar politraumām šos smagos un dzīvībai bīstamos vairāku ķermeņa daļu savainojumus guvuši ceļu satiksmes negadījumos, secināts, apkopojot pagājušā gada datus par slimnīcā ārstētajiem politraumas pacientiem.
Kopumā 2018.gadā Austrumu slimnīcā nonākuši 184 pacienti ar politraumām, kas gūtas dažādos negadījumos, savukārt šogad līdz 30.janvārim stacionēti jau 17 šādi pacienti.
Kā norādīja Politraumu vienības vadītājs Alvis Melderis, biežākais smagu un dzīvībai bīstamu traumu gūšanas iemesls pērn bijis ceļu satiksmes negadījumi, kuros 31% gadījumu cietuši transportlīdzekļu vadītāji, 18% gadījumu - gājēji, bet 12% gadījumu - pasažieri.
"Tuvojoties gājēju pārejai, autovadītājiem vienmēr jābūt gataviem apturēt automašīnu, taču dažs ļoti steidzas, cits nav gana uzmanīgs, kāds vispār uzskata, ka viņam ir svarīgākas darīšanas, un gājēji var pagaidīt. Arī gājēji nav bez vainas - zinot, ka viņiem ir priekšroka, bieži vien iet pāri ceļam, neskatoties ne pa labi, ne pa kreisi. Tomēr ir jāpārliecinās, vai šķērsot ceļu ir droši, tostarp cik tuvu ir automašīnas un ar kādu ātrumu tās brauc. Ja gājējs strauji iznāk uz pārejas, vadītājs var nepagūt laikus apturēt auto," norāda Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas vadītājs Andris Vikmanis.
Gājēji bieži tiekot notriekti ne tikai slikti apgaismotos ceļa posmos, bet arī uz labi apgaismotām gājēju pārejām, kur apkārtne grimst tumsā, un pārejām, kas šķērso ceļu ar divām vai vairākām viena virziena braukšanas joslām. Vikmanis uzsver, ka gājēji ir mazāk aizsargātie ceļu satiksmes dalībnieki. "Gūtās traumas, pakļūstot zem auto riteņiem, ir ļoti smagas - kāju un ribu lūzumi, nopietnas galvas traumas un iekšējo orgānu sasitumi. Atveseļošanās process - ilgs un grūts -, jo īpaši sarežģīta ārstēšanās ir gados vecākiem cilvēkiem, kuriem nereti ir jau dažādas blakus saslimšanas," sacīja ārsts.
Tikmēr Gerontoloģijas klīnikas vadītājs Jāni Zaļkalns aicina seniorus un viņu līdzcilvēkus atbildīgāk izturēties pret drošību ceļu satiksmē. "Attieksme pret likumdošanu un kārtību ir ļoti dažāda - ir cilvēki, kuri no jaunības līdz sirmam vecumam pret šiem jautājumiem izturas bezatbildīgi vai vienaldzīgi. Der atcerēties, ka šādā veidā mēs apdraudam ne tikai sevi, bet arī citus ceļu satiksmes dalībniekus. Turklāt novecošanās gaitā var zust paškritika savu spēju novērtēšanai, kā arī maņas kļūst arvien vājākas, bet domas reizēm ir ātrākas par kāju veiklību. Brīdī, kad nepieciešams strauji reaģēt, notiek negadījums," sacīja Zaļkalns.
Otrs biežākais politraumu gūšanas iemesls pērn bijuši kritieni no augstuma. Ja pērn tādi bija 26%, tad šogad cietušo skaits pieaudzis līdz 33%. Austrumu slimnīcas ārsti izsaka minējumu, ka tam par iemeslu ir lielāka aktivitāte celtniecības nozarē un darba drošības neievērošana. Savukārt trešais biežākais politraumu iemesls - dažādi konflikti. Pērn slimnīcā ārstējušies 13 pacienti, kuri bija ļoti smagi piekauti, un viens pacients ar īpaši smagām durtām brūcēm.