Periostīts: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Periostīts ir kaula vai kaula plēves iekaisums. Retos gadījumos tā ir patstāvīga slimība, jo parasti ir saistīta ar citām kaulu vai mīksto audu slimībām, galvenokārt sastrutojumiem. Periostīts var rasties arī pēc traumām, līdztekus audzējiem; tas var būt gan akūts, gan hronisks. Dažkārt periostīts var pāriet uz kaulu un izraisīt osteomielītu.
Ja esi skrējējs, iespējams, esi pazīstams ar lielā liela kaula stresa sindromu, kas ir periostīta paveids. Atkārtots stress uz liela kaulu ir šī sindroma izraisītājs; to ir iespējams ārstēt ar miera režīma ievērošanu un atpūtu, tomēr tas var izraisīt hronisku diskomfortu un sāpes.
Simptomi
Akūtam periostītam raksturīga paaugstināta temperatūra, galvassāpes, slikta pašsajūta. Iekaisuma apvidū parādās sāpes, reizēm pietūkums. Ir iespējama arī reģionāro limfmezglu palielināšanās. Kaula plēve ir sabiezināta, tūskaina, hiperemēta, un zem tās uzkrājas šķidrums (strutas, eksudāts), kas to atslāņo no kaula.
Iekaisums var uzsūkties bez jebkādām paliekošām sekām, taču tas var pāraugt arī hroniskā iekaisumā. Hronisku periostītu var izraisīt arī specifiski (piemēram, tuberkolozes, sifilisa, aktinomikozes) ierosinātāji. Hroniska periostīta gadījumā veidojas fibrīna uzslāņojumi un var notikt pārkaulošanās jeb osifikācija.
Cēloņi
Akūta periostīta ierosinātāji var būt dažādas infekcijas citās ķermeņa daļās, piemēram, urīnceļu infekcija vai seksuāli transmisīva infekcija (sifiliss). Tāpat cēlonis var būt arī nedzīstošs griezums, kas kļūst dziļāks, galu galā sasniedzot kaulu.
Arī cilvēkiem, kam ir hroniskas čūlas, var biežāk attīstīties periostīts, it īpaši gadījumā, ja čūla netiek ārstēta vai tai ļauj attīstīties. Arī atsevišķas autoimūnās slimības var izraisīt akūtu periostītu. Tāpat par cēloni var būt leikēmija un dažāda veida vēži, un asins slimības.
Osteomielīts, kura cēlonis parasti ir stafilokoks un citas līdzīgas baktērijas, ir viens no kaulu infekcijas veidiem. Ja osteomielītu laikus neārstē, strutas pa kaula smadzeņu kanālu var izplatīties ļoti plaši, vienlaikus sabiezē kaulplēve, radot periostītu. Augšminētās baktērijas var izraisīt arī ādas infekcijas, īpaši cilvēkiem, kam ir novājināta imūnsistēma vai hroniskas pamatslimības.
Atkārtots spiediens uz kauliem var izraisīt hronisku periostītu. Sportistiem un cilvēkiem, kuri bieži lec, asi pagriežas vai ceļ svaru, ir lielāks risks iedzīvoties lielā liela kaula stresa sindromā. Atkārtots spiediens, ko šīs aktivitātes rada kauliem, var izraisīt iekaisumu, kas ir atbildīgs par periostītu.
Ārstēšana
Akūta periostīta gadījumā tiek noteikts miera un gultas režīms, antibiotikas, pretsāpju līdzekļi, spirta vai Višņevska ziedes kompreses; fizioterapija. Strutojošo periostītu ārstē ķirurģiski. Hroniska periostīta gadījumā tiek ārstēta pamatslimība.