Pēdu kopšanas padomi mājas apstākļos
Pēdas jutīsies labi un būs veselas, ja tās mazgāsiet vismaz vienu reizi dienā, izmantojot kādu mazgāšanās līdzekli un ūdeni, kura temperatūra ir pietuvināta ķermeņa temperatūrai. Ja dienas laikā nodarbojaties ar sportu, tad pēc šīm nodarbībām kājas arī noteikti būtu jāmazgā un, ja tas ir iespējams, tad remdenā ūdenī. Pēc mazgāšanas pēdas ir kārtīgi jānosusina un kāju pirkstu starpas kārtīgi jāizslauka. Kad pēdas ir sausas, uz tām vajadzētu uzklāt kāju krēmu, it sevišķi ziemā, kad āda ir pastiprināti sausa. Kāju pirkstu starpās kāju krēmu nevajadzētu klāt, jo tas var veicināt izsutumu rašanos. Uz nagiem vajadzētu uzklāt arī nagu eļļu, kas mīkstinās gan ādu ap nagiem, gan arī padarīs nagus elastīgākus. Ja Jūs apmeklējat baseinus, ūdens atrakciju parkus, sabiedriskās pirtis vai dušas sabiedriskās vietās, tad pēdu higiēnai vajadzētu pievērst papildus uzmanību, jo šajās vietās ir labvēlīgi apstākļi dažādu mikroorganismu attīstībai. Apmeklējot iepriekš minētās iestādes noteikti līdzi būtu jāņem un jāvalkā savas pludmales čībiņas. Dušā noteikti vajadzētu mazgāties ar ziepēm. Ja ir iespējams, tad pēc pēdu nosusināšanas vajadzētu lietot arī ādas dezinfekcijas vai kādu antiseptisku līdzekli.
Zeķes būtu jāmaina pēc iespējas biežāk vai reizi dienā tā, lai pēdas vienmēr būtu sausumā un siltumā. Vajadzētu izvēlēties kokvilnas zeķes, jo šis materiāls ļauj pēdu ādai elpot. Zeķes, tāpat kā čības, ģimenē vajadzētu valkāt katram savas. Starp podologiem klīst tāds joks, ka tie saimnieki, kas piedāvā savas čības ciemiņiem, noteikti nav tie labākie. Ejot ciemos vajadzētu ņemt līdzi ne tikai ciema kukuli, bet arī savas čības.
Pēdas jutīsies labi un būs veselas arī tad, ja ikdienā atradīsies Jums ērtos, pietiekami platos un gadalaikam piemērotos apavos, kuriem papēža augstums ir aptuveni četri centimetri. Noteikti nevajadzētu ilglaicīgi staigāt vienos apavos. Apavus pēc iespējas biežāk ir jāmaina, piemēram, darbā vai skolā vajadzētu izmantot maiņas apavus.
Vienmēr aktuāls ir bijis jautājums par kāju nagu pareizas formas veidošanu jeb nagu griešanu. Pareiza nagu forma ir tāda, kas atgādina pirksta formu. Nagu vajadzētu griezt vismaz ar trim piegājieniem no stūrīša līdz stūrītim to arī nedaudz noapaļojot un aplīdzinot, lai naga malas pēc griešanas nepaliktu asas, un naga garumu atstājot vienu līdz divus milimetrus garu. Nedrīkst izgriezt nagu sānu malas un ar asiem priekšmetiem atbīdīt kutikulu, jo tādējādi var tikt bojāta naga sakne.
Vesels nags ir caurspīdīgs ar rozā nokrāsu, plāns un ar gludu virsmu. Vesela pēdu āda ir bez izteiktiem ādas sabiezējumiem, tā nelobās, un tajā nav izteiktu, redzamu izmaiņu. Ja Jūsu nagos vai pēdu ādā ir kādas izmaiņas, tad pēc palīdzības vai padoma Jūs varat griezties pie podologa, dermatologa vai sava ģimenes ārsta. Nekādā gadījumā mājas apstākļos nevajadzētu pašrocīgi ārstēt savas pēdas un mēģināt koriģēt sāpošus nagus.
Farmaceits Aptiekā vienmēr Jums var palīdzēt ieteikt un izvēlēties kādu kāju kopšanas līdzekli vai krēmu, taču profesionālu pēdu kopšanu Jums var veikt Podologs, kas ir ārstniecības persona ar 1. līmeņa augstāko izglītību medicīnā un piedalās pacientu veselības veicināšanas, izglītošanas, ārstniecības un rehabilitācijas procesā.
Kā kopt pēdas mājas apstākļos?
1.Pēdu vīlēšana/pulēšana
Ādas sabiezējumu vīlēšanai/pulēšanai vēlams izmantot abrazīvās vīles, kas ir smalkākas par pumeku un labāk nopulē pēdas. Pumekā ir nevienmērīgi caurumi, kas pēdu var saskrāpēt, kas var radīt plaisas, ādas lobīšanos. Svarīgi ir neaizrauties ar ādas sabiezējumu likvidēšanu, jo pastāv iespēja savainot ādas dziļākos slāņus, kas savukārt var padarīt pēdas jutīgākas, vieglāk ievainojamas, uzņēmīgākas pret infekcijām. Tāpat pārāk aktīva un bieža pēdu ādas vīlēšana var veicināt pretēju efektu – āda sabiezēs vēl vairāk.
2.Pēdu vannošana
Pēc pēdu vīlēšanas, tās nomazgājiet vai varat veikt aptuveni 10 minūšu ilgu pēdu vannošanu. Ūdenim nevajadzētu pārsniegt 35°-37°C grādus. Karstāks ūdens sausinās ādu. Vannojot pēdas, ieteicams pievienot kādu speciālu kāju vannošanas līdzekli. Vēlams izvairīties no ziepju un dušas želeju izmantošanas, jo arī tās sausina ādu.
3.Nagu apgriešana, apvīlēšana.
Nagus vajadzētu atstāt ne mazāk kā milimetru garus, lai tie neieaugtu un izskatītos labi. Ja nagus tikai apvīlē, tad to labāk veikt sausiem nagiem. Ja nagus griež, tad var gan sausus, gan arī pēc vannošanas.
4.Pēdu skrubēšana.
Kopjot pēdas mājas apstākļos, var izmantot arī skrubi. Tā lietošana ieteicama ne biežāk kā reizi divās nedēļās.
5.Krēma lietošana.
Lai pēdas būtu ilgāk maigas un gludas, svarīgi tajās ikdienas ieziest krēmu.
Ja Jūsu pēdu āda ir raupja, alkst intensīvas aprūpes, tad ieteicams lietot CCS Foot Care Cream 175ml – bagātīgi mitrinošu un dziedinošu krēmu, kas satur 10% urīnvielu, pienskābi un eikaliptu ēteriskās eļļas. Pie izteiktiem ādas sabiezējumiem, ļoti sausas ādas, ieteicams ieziest krēmu masējošām kustībām, uzvilkt zeķes un ļaut tam iedarboties visas nakts garumā.
Ja vēlaties uzturēt savu pēdu ādu maigu un to mitrināt, tad ieteicams CCS Foot Cream 100ml – pēdu krēms pēc dušas un peldēm, kas satur 7% unrīnvielu, pienskābi un patīkami atsvaidzina.
6.Pēdu atsvaidzināšana.
Ja Jūs ciešat no traucējošas pēdu svīšanas, ieteicams lietot CCS Foot Spray 100ml – atsvaidzošu pretsviedru izsmidzināmu līdzekli. Tā sastāvā ir alumīnija hidrohlorīds, kas mazina sviedru izdalīšanos. Piemērots ikdienas lietošanai, jo īpaši pirms sporta treniņiem.
Laima Meldere, Podologs
Jūrmalā, Bulduros, Vidus prospektā 36/38
Tālr. 26823173
www.psk.lu.lv
Īss skaidrojums par precēm, kas redzamas foto:
CCS foot care cream - bagātīgs un dziedinošs kāju krēms ar 10% urea, 175ml
CCS foot cream – mitrinošs kāju krēms pēc dušas un kāju peldēm ar 7% urea, 100ml
CCS foot spray - atsvaidzinošs pretsviedru izsmidzināms līdzeklis kājām, 100ml
CCS Heel Balm - intensīvas iedarbības krēms ļoti saplaisājušiem papēžiem, 50ml
Publicitātes foto