medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12106
Nozares raksti1572
Ekspertu atbildes21477
Patoloģiskas bailes no vientulības – autofobija. Simptomi un ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Patoloģiskas bailes no vientulības – autofobija. Simptomi un ārstēšana

Autofobija ir psiholoģisks traucējums, ko izraisa domas par vientulību vai tās pieredzēšana. Tāpat kā citi trauksmes radīti traucējumi, autofobija rada gan psiholoģisku, gan fizisku kaitējumu. Ja to laicīgi neatklāj un neārstē, autofobija var negatīvi ietekmēt visu cilvēka dzīvi.

Izpratne par to, kas īsti ir autofobija un kā to ārstēt, var krietni palīdzēt tās kontrolēšanā. Šajā rakstā izskatīsim autofobijas definīciju, tās galvenos simptomus un iespējamās ārstēšanas metodes.

Kas ir autofobija?

Autofobija ir specifisks baiļu veids, ko izraisa trauksme. To raksturo noturīgas, neracionālas un pārmērīgas bailes.

Banner 280x280 Banner 280x280

Fobija liek cilvēkam izvairīties no baiļu izraisītāja, savukārt saskarsme ar to noved pie intensīvas trauksmes. Cilvēkam, kuram diagnosticēta autofobija, laika pavadīšana vienatnē var izraisīt spēcīgu trauksmi.

Jēdziens autofobija radies no vārda "auto" (pats) un "fobija" (bailes). Būtībā, autofobija nozīmē bailes pašam no sevis.

Kāda ir atšķirība starp autofobiju un vientulību?

Daudzi cilvēki jūtas vientuļi, ja tiem nav bijusi pietiekama socializācija ar apkārtējiem. Justies skumji šādā situācijā ir dabīgi. Autofobija, savukārt, ir neracionāla, spēcīga trauksme, kas rodas vienatnē pavadīta laika dēļ, kas traucē cilvēkam normāli veikt savus ikdienas darbus.

Vienatne pat tādā drošā vidē kā mājas var izraisīt spēcīgu trauksmi. Tā kā tie ir garīgās veselības traucējumi, bailēm nav reāla riska faktora vai draudu.

Cilvēki, kam ir autofobija, dažreiz mēdz izprast, ka viņu sajūtas ir neracionālas, taču nespēj to kontrolēt.

Autofobijas rašanās iemesli nav skaidri noteikti. Tie var būt saistīti ar negatīvām bērnības pieredzēm, piemēram, vecāku šķiršanos vai tuvinieka nāvi.

Ikvienam, kurš izjūt autofobijas simptomus, ir jāvēršas pie ārsta, kas vajadzības gadījumā nosūtīs pacientu pie psihologa vai psihoterapeita. Tad speciālists uzdos jautājumus par cilvēka uzvedību un izjūtām, kas palīdzēs novērtēt cilvēka prāta stāvokli un diagnosticēt iespējamos garīgos traucējumus.

Autofobijas simptomi

Autofobija liekizjust trauksmi, esot vienatnē vai bez kāda noteikta cilvēka. Vēl viens simptoms ir bailes, ka cilvēka tuvinieki viņu pametīs vienatnē. Pacienti bieži vien jūtas izolēti un vientuļi arī citu cilvēku klātbūtnē.

Esot vienatnē, cilvēki ar autofobiju var izjust:

•    Nedrošību
•    Intensīvu trauksmi
•    Grūtības elpot
•    Sajūtu, ka tuvojas ģībonis
•    Nāves bailes
•    Neskaidru domāšanu
•    Vēlmi atrast jebkādu kompāniju

Autofobija var radīt arī fiziskus simptomus, piemēram:

•    Reiboni
•    Paātrinātu elpošanu
•    Nelabumu
•    Palielinātu asinsspiedienu
•    Pastiprinātu svīšanu
•    Trīcēšanu

Autofobija var izraisīt šādus uzvedības veidus:

•    Cenšanās atrast kompāniju tikko paliekot vienatnē
•    Nevēlēšanās, lai cilvēki aiziet prom pat tad, ja tas viņus apgrūtina
•    Neatkarības trūkums attiecībās
•    Visa iespējamā darīšana, lai izvairītos no vientulības

Ārstēšanas metodes

Metodes autofobijas novēršanai nosaka psihoterapeits. Parasti to ārstē, izmantojot kognitīvi biheiviorālo terapiju, ekspozīcijas terapiju vai lietojot medikamentus.

Kognitīvi biheiviorālā terapija

Šis terapijas veids sniedz pacientam praktiskas metodes, kā tikt galā ar trauksmi, kas rodas, esot vienatnē. Atsaucoties uz Nacionālo Garīgās veselības institūtu, aptuveni 75% no cilvēkiem, kas sirgst ar kādu fobiju, ir to novērsuši ar kognitīvi biheiviorālās terapijas palīdzību.

Ekspozīcijas terapija

Autofobijas pacientu bailes no vientulības liek tiem izvairīties no laika pavadīšanas vienatnē. Katru reizi, kad tie no tās izvairās, domas par saskaršanos ar šādu situāciju izraisa vēl lielāku trauksmi nekā iepriekš. Ekspozīcijas terapija kontrolētā un atkārtotā veidā liek cilvēkam saskarties ar savu fobiju, tā palielinot pacienta toleranci pret to.

Medikamenti

Dažreiz ārstēšanai būs nepieciešama ne tikai psihoterapija, bet arī medikamenti. Parasti tiek izmantoti beta-blokatori, kas bloķē trauksmes brīdī radušos adrenalīnu. Visai efektīvi ir arī benzodiazepīni, kam ir nomierinošs efekts. Taču medikamentus ārsti parasti izraksta tikai īpaši smagos saslimšanas gadījumos, jo tie var izraisīt atkarību.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

EVOLU nano AIR MINI – tas ir inovatīvs risinājums rūpēm par jūsu un jūsu tuvinieku veselību. Uzzināsim par šī inhalatora priekšrocībām, kas padarīs ārstēšanas procesu efektīvāku un ērtāku!

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Ādas kopšanas līdzekļu izvēle nav jābūt cīņai pret ādas novecošanos, bet drīzāk rūpēm par ādu. Hialuronskābe ir viens no svarīgākajiem un spēcīgākajiem mitrinātājiem. Noskaidrosim, kāpēc ieteicams iekļaut hialuronskābes serumu savā ikdienas rutīnā!

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Intīmā higiēna – atklāj saaudzīgu ikdienas intīmās higiēnas kopšanu un aizmirsti par kairinošu sajūtu savā intīmajā zonā!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Griffonia" nervu sistēmas atbalstam

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu “Griffonia”.

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt dabīgas un saudzīgas ziepes intīmajai higiēnai.

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Ginkovital®" perifērās asins cirkulācijas un kognitīvo funkciju veicināšanai.

"BestBerry" BIO Irbeņu mizas ekstrakts veselības atbalstam

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvā testēt BIO Irbeņu mizas ekstraktu veselības atbalstam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Ārsts osteopāts, ķirurgs Andris Zemītis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ārsts osteopāts, ķirurgs Andris Zemītis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kas ir osteopātija? Osteopātija ir medicīniskās diagnostikas un ārstēšanas sistēma. Tās pamatā ir filozofija par struktūras (anatomiskā uzbūve) un funkcijas (fizioloģija) vienotību, kā arī cilvēka ķermeņa spēju pašatjaunoties un pašdziedināties.

Aprūpes skola: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Aprūpes skola: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Rūpes par citiem – gan profesionāli, gan ģimenē – paņem ļoti daudz spēka. Cilvēkiem, kas to dara, ir nepieciešams stiprs atbalsts, lai viņi varētu turpināt rūpēties par citiem. Aprūpes skola ir tapusi, lai sniegtu šo atbalstu.