Patiesība par meliem
Meliem, kā izrādās, ir iedalīts savs diennakts laiks. Dienas otrajā pusē melot ir vieglāk, jo tad uz to ir lielāka nosliece. Par to stāstīts avīzes "Argumenti un fakti" lappusēs.
Amerikāņu zinātnieki novēroja, ka cilvēki parasti melo dienas otrajā pusē. Lai par to pārliecinātos, speciālisti nolēma savākt grupu, kura sastāvēja no divdesmit brīvprātīgajiem. Eksperimenta gaitā dalībniekiem bija nepieciešams atbildēt uz virkni jautājumu. Gadījumā, ja atbilde izrādījās nepatiesa, dalībnieks saņēma desmit dolārus.
Novēroja saistošu tendenci: ja atbildes tika sniegtas no astoņiem rītā līdz divpadsmitiem dienā, brīvprātīgie nolēma sacīt patiesību, neņemot vērā piedāvāto apbalvojumu. Savukārt, atbildot pēcpusdienā, 75% respondentu sameloja. Jo tuvāk nāca vakars, jo biežāk ļaudis teica nepatiesību.
Vienlaicīgi ir vērts atzīmēt, ka Ziemeļrietumu universitātes darbinieki pirms eksperimenta mēģināja noskaidrot, vai cilvēks var iemācīties melot patiesi. Noskaidroja, ka cilvēks ir spējīgs mānīties, bet ir nepieciešams laiks, lai to iemācītos. Problēma slēpjas tajā, ka ar laiku cilvēkam ir grūtības atšķirt melus no patiesības. Līdz ar to nepieciešams mazāk nopūlēties, lai melotu.
Nesen veiktie pētījumi, balstoties uz Londonas Zinātnes muzeju, pierādīja, ka vīrieši melo biežāk nekā sievietes. Vīrieši melo vidēji trīs reizes dienā. Tas vienādojas ar 1092 melīgiem gadījumiem gada laikā. Sievietes melo vidēji 728 reizes gadā, mānās ne biežāk kā divas reizes dienā.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Ellen Munro