medicine.lv skaitļos

Lietotāji online42
Aktīvie uzņēmumi12830
Nozares raksti1644
Ekspertu atbildes21477
Pasaules zināšanas palīdz augt pašiem un palīdzēt citiem : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pasaules zināšanas palīdz augt pašiem un palīdzēt citiem

Par godu 28 pastāvēšanas gadiem SIA „Latvijas Amerikas acu centrs" (LAAC) š. g. 26. novembrī rīko tiešsaistes konferenci par jaunākajām aktualitātēm oftalmoloģijā “Aktualitātes oftalmoloģijā  par onkoloģiju un ne tikai”. LAAC valdes locekle Una Brūna stāsta plašāk par šajos gados pieredzēto un atklāj centra nākotnes plānus.


Latvijas Amerikas acu centram šogad paliek 28 gadi. Cilvēkam tas ir pieaugšanas laiks, turklāt esat līdzīgā vecumā ar atjaunoto neatkarīgo Latviju. Kāds jums ir bijis šis laiks?
Ārkārtīgi liela entuziasma, enerģijas un mērķtiecības pilns laiks, ko raksturo izteikta līderība būt pirmajiem un vadošajiem, lai palīdzētu pacientiem un veicinātu oftalmoloģijas nozares attīstību Latvijā kopumā.

Mēs apzināmies, ka viss, kas ir saistīts ar redzi vai tās zudumu, ietekmē dzīves kvalitāti. Redzam, ka cilvēki nāk ne tikai risināt konkrētu problēmu, bet arī pēc atbalsta  informācijas vai cilvēciska mierinājuma, baidoties no ārstēšanas procesa vai iespējas kļūt par nastu citiem, redzi zaudējot. Tādēļ rūpējamies, lai mūsu ārsti būtu ne tikai savas jomas profesionāļi, bet arī atbalsts un sadarbības partneris pacientam, kas sasaucas ar Džona Džozefa* cēlo mērķi, centru veidojot. Mūsu vērtības kopš klīnikas dibināšanas brīža ir izcilība, aprūpe un izglītība.


Vai ir kādas īpašas atmiņas par to, kā viss sākās?
Latvijas Amerikas acu centra dibinātājs Džons Džozefs Makdermots, acu ārsts no Kalifornijas, Los Anželosas, ASV, studēja kopā ar mūsu tautieti Ansi Muižnieku un bija nonācis izvēles priekšā  braukt uz Afganistānu vai 1990. gadā vēl Padomju Savienības sastāvā esošo Latviju. Pirms tam viņš bija strādājis daudzās citās pasaules valstīs, tādās kā Vjetnama, Indonēzija, Indija un tobrīd, Anša Muižnieka ieinteresēts, izvēlējās doties uz Latviju. Viņu virzīja avantūrista un filantropa gars un cēls mērķis  apmācīt ārstus, kuru pienākums būtu savās zināšanās dalīties ar citiem kolēģiem. Apmācību programmas noslēgumā, Latvijas ārstos saskatot nākotnes potenciālu, Džons Makdermots nodibināja klīniku, jo bez piemērotām telpām, instrumentiem un iekārtām apgūtās prasmes nebūtu lietojamas praksē un pieejamas pacientiem. 

Daktere Ruta Anete Stabiņģe bija pirmā ārste ķirurģe, kura 1993. gadā pateica skaidru NĒ darbam toreizējā valsts slimnīcā un iesaistījās privātās acu klīnikas veidošanā. Tas bija pārdrošs solis, jo privātā medicīna tolaik bija pavisam kas jauns. Dr. Stabinģes piemērs, ticība pārmaiņām un profesora Makdermota harizma pārliecināja arī pārējos, ka ceļš ir jāturpina.

Vai atceraties savu pirmo pacientu?
Tikko sākām strādāt Tallinas ielā 93, viena no mūsu pirmajām pacientēm vēlējās veikt operāciju. Viņai toreiz Amerikas vārds centra nosaukumā un pieejamās tehnoloģijas bija radījušas interesi, turklāt bija nepieciešams atrisināt redzes problēmu. Paciente vēlējās, lai viņu operē, taču daktere Ruta Anete Stabinģe, veicot izmeklējumu, secināja un pūlējās sievieti pārliecināt, ka operācija viņas gadījumā nav jāveic. Paciente ar to nebija mierā, turpināja uzstāt, jo par varītēm gribēja izmantot modernāko tehnoloģiju iespējas. Nāca pie mums uz centru pat vairākas reizes. Tad nu situāciju glāba tam laikam unikāls palīglīdzeklis  acs anatomijas mulāža, ar kuras palīdzību uzskatāmi bija iespēja parādīt slimības raksturu un gaitu. Tajā brīdī paciente iesaukusies, ka "tad jau neesot jēgas operēt"! 

Šis piemērs rāda, ka caur izglītošanu un pacietību var panākt sapratni ar pacientu un radīt pakalpojuma vērtību. 

Pakalpojumi attīstās ap pacienta pieredzi
Klīnikai augot profesionāli un tehnoloģiski, varam sniegt un nodrošināt augstāka līmeņa pakalpojumus pacientiem. Jaunie ārsti to redz un mācās, pārņem šo attieksmi. Turklāt, paaudzēm mainoties, notiek zināšanu pārmantošana. Sadarbībā ar RSU arvien vairāk jauno ārstu vēlas iestāties Latvijas Amerikas acu centra un P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kopīgi veidotajā rezidentūras programmā, kur ikdienā darbs notiek, strādājot kopā ar Latvijā vadošajiem acu ārstiem, tā veicinot bagātīgu pieredzes apmaiņu. 

Pakalpojumu ziņā nodrošinām personalizētu “vienas pieturas” pakalpojumu sniegšanas principu, kas pakārtots pacientu ērtībām, cienot viņu laiku, vajadzības un iespējas. Veicot pierakstu pie ārsta, jau reģistratūrā tiek izzinātas pacienta sūdzības, lai pēc iespējas precīzāk piemeklētu speciālistu. Papildus izmeklējumu vai pakalpojumu gadījumā tie ir pieejami turpat klīnikā pacienta vizītes dienā. Ja nepieciešama cita acu ārsta konsultācija, kolēģi savstarpēji sazinās un konsultējas. Ārstniecības atbalsta personāls palīdz orientēties klīnikas telpās, palīdz organizēt pierakstu, rast risinājumus dažādās sadzīves situācijās. Pacientus aktīvi iesaistām arī pakalpojumu sniegšanas kvalitātes veicināšanā un pakalpojumu groza veidošanā, aicinot izteikt viedokli un ieteikumus. 

Esam sasnieguši to profesionalitātes un tehnoloģiskā nodrošinājuma pakāpi, kad pakalpojumus jau varam piedāvāt starptautiskā līmenī. Personāls brīvi pārvalda tādas svešvalodas kā krievu un angļu un seko Džona Džozefa Makdermota iedibinātajam pricipam runāt vienā valodā ar pacientu, neatkarīgi no tautības, reliģiskās piederības, ādas krāsas vai citiem kritērijiem. Medicīniskā palīdzība sniedzama katram, kuram tā nepieciešama. 


Vai dalāties zināšanās arī ar konkurentiem?
Zināšanas ir vērtība, ko saskatām valsts mērogā, tāpēc dalāmies, kļūstam gudrāki un kopā ceļam oftalmoloģijas līmeni. Mēs uzskatām, ka egoistiska, savtīga un uz sevi orientēta pieeja ir strupceļš sabiedrībai un visai nozarei. Ārstēšanas procesā neskatāmies viens uz otru kā konkurentu, bet rodam labākos risinājumus pacienta veselības interesēs. Viens no veidiem ir konferenču, tostarp starptautisku konferenču, organizēšana – tiekamies, diskutējam, vērtējam, salīdzinām un analizējam. Šīs sadarbības rezultātā oftalmoloģija Latvijā spēj konkurēt ar Eiropas valstīm. 

No kurām valstīm pie jums brauc pacienti?
Pacienti pie mums brauc no visas pasaules, taču starptautiskā uzticība Latvijas medicīnai veidojas lēnām. Par tehnoloģiju pieejamību un profesionālo kvalitāti rūpējas medicīnas iestādes, taču kopējā kā medicīnas galamērķa tēla veidošanā nepieciešams valsts atbalsts un vienota stratēģija medicīnas pakalpojumu eksporta popularizēšanā.

Kas šobrīd ir aktuālākais acs veselībā?
Dzīvojam izcilā laikmetā, kad iespēju palīdzēt ir daudz vairāk nekā iepriekš. Cilvēka mūžam pagarinoties, vairāk runājam par kvalitatīvi un pilnvērtīgi nodzīvotiem dzīves gadiem, un talkā nāk zinātnes sasniegumi. Mūsdienu oftalmoloģijā ir pieejamas iekārtas, kas agrīni, precīzi un detalizēti diagnosticē dažādas saslimšanas, un, to ārstēšanu uzsākot savlaicīgi, tiek nodrošināts maksimāli labākais rezultāts. Diagnostikā un ārstēšanā arvien lielāku lomu ieņem datortomogrāfija, ultraskaņa, lāzertehnoloģijas un mazinvazīvas tehnoloģijas, kas ārstēšanu padara ātrāku, efektīvāku un pacientam nesāpīgāku. Svarīgi tas ir īpaši tādēļ, ka vērojama tendence acu saslimšanām izpausties arvien jaunākā vecumā. 

Tehnoloģiju attīstībai ir milzīga nozīme visās jomās, arī medicīnā. Kas jauns oftalmoloģijā?
Tehnoloģijas diagnostikas un ārstēšanas procesos ienāk arvien straujāk. Izmantojot robotus un mākslīgo intelektu, ķirurģija attīstās uzlabotu algoritmu, ātruma, precizitātes un funkcionalitātes virzienā. Piemēram, redzes korekcijas gadījumā pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, papildus tādiem tradicionāliem korekcijas veidiem kā brilles un kontaktlēcas, redzi iespējams koriģēt gan ar dažādu veidu lāzeriem, gan izmantojot koriģējošu lēcu implantāciju, kas nodrošina skaidru redzi vairākos attālumos. Lai gan ārstēšanas iespējas un rezultāti arvien uzlabojas, joprojām ir saslimšanas, kuras pilnībā izārstēt nevar, piemēram, dažādu retu un ģenētisku saslimšanu gadījumos. Vecuma mākulas deģenerācija vēl joprojām ir saslimšana, kas noved pie daļēja vai pilnīga redzes zuduma, un ārstēšanas galvenais uzdevums ir pēc iespējas ilgāk uzturēt redzes kvalitāti. Taču zinātne aktīvi strādā pie risinājumiem, un arī mēs, Latvijas Amerikas acu centrs, piedalāmies starptautiskos klīniskos pētījumos, kuri vieš cerības, ka šobrīd neārstējamām slimībām tiks radīti efektīvi risinājumi.


Allaž pirmie un drosmīgie
Esam allaž bijuši tādi kā pionieri  pirmie, kuri apgūst un ievieš jaunākās metodes un tehnoloģijas, piemēram, bijām pirmie, kuri uzsāka kataraktas ekstrakciju ar feikoemulsifikācijas metodi, radzenes slāņaino transplantāciju, izveidojām dienas stacionāru oftalmoloģijā, bijām pirmie, kuri uzsāka starptautisku konferenču rīkošanu oftalmologiem. 

Tas ir tas, kas mūs atšķir no citiem. 

Jauns klīnikas attīstības posms sākās 2018. gadā, kad Latvijas Amerikas acu centrs kļuva par Medicīnas firmas Dziedniecība grupas uzņēmumu, investīcijām pārsniedzot miljons eiro jaunāko ķirurģisko iekārtu iegādei, telpu paplašināšanai un jauna koncepta filiāļu atvēršanai. Filiāles “Redzes ekselences centrs” sevī ietver un atspoguļo klīnikas nākotnes vīziju – profesionāls, augstas kvalitātes, tehnoloģiski nodrošināts pilns pakalpojuma spektrs ir pieejams ikvienam cilvēkam viņam ērtā un pieejamā vietā Latvijā.

Ko spējat piedāvāt, ņemot vērā vienreizējo pieredzi, pārejot no padomju medicīnas uz pasaules līmeņa kvalitāti?
Uzticību, uzņēmību un neatlaidību, nerimstošu degsmi pēc zināšanām un rūpes par pacientu. Mūs nebaida grūtības un sarežģītas situācijas, protam rast risinājumus, izmantojot dažādos laikos gūto pieredzi un paaudžu sadarbību. Taču pāri visam mūsu ārstos mājo mīlestība uz savu darbu, iejūtība un cieņa pret pacientu. Vēlos pateikties tiem drosmīgajiem ārstiem, kuri Atmodas laikā noticēja “eksperimentam” privāta oftalmoloģijas klīnika, uzdrīkstējās tajā veidot savu profesionālo karjeru un līdz ar to veicināja klīnikas izaugsmi un sabiedrības uzticību privātai medicīnai. Vēlos pateikties jaunajai ārstu paaudzei, kura izvēlas Latvijas Amerikas acu centru par savu darbavietu un mūsu klīnikas pacientiem par uzticību.  

Konferenci rīko SIA „Latvijas Amerikas acu centrs" (LAAC)  pirmā privātā acu klīnika Baltijas valstīs, kura šogad svin savas pastāvēšanas 28. darbības gadu. Līdzīgas konferences sadarbībā ar Latvijas un ārvalstu vadošajiem speciālistiem LAAC rīko jau 20 gadus ar mērķi vairot ieguldījumu Latvijas medicīnā, kā arī paplašinātu oftalmoloģijas speciālistu zināšanas Latvijā. 

Kopš 2018. gada Latvijas Amerikas acu centrs ir viens no MFD Veselības grupas dalībniekiem.

 

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvāja testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Testa rezultāti: "Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Testa rezultāti:

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvāja testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un KERELAST 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.