Pasaules Psoriāzes dienā atgādina: Psoriāze nav tikai ādas slimība
29. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules Psoriāzes diena. Šogad psoriāzes dienas moto ir "Būt informētam" ("Be informed"). Tā ir bieži sastopama, smaga un hroniska autoimūnā saslimšana, no kuras cieš vairāk nekā 125 miljoni cilvēku visā pasaulē. Latvijā ar psoriāzi slimo 2–3% iedzīvotāju, un pacientu skaits turpina pieaugt.
Starptautiskās Psoriāzes federācijas sniegtā informācija liecina, ka 77% no psoriāzes slimniekiem piedzīvo noraidošu attieksmi no līdzcilvēkiem un sabiedrības kopumā, ko veicina dažādi mīti un pieņēmumi jeb nezināšana un aizspriedumi. Dalīborganizācijas 56 valstīs rīko sabiedrības informēšanas kampaņas, lai izglītotu iedzīvotājus, mazinātu sabiedrības stigmu, aizspriedumus, kā arī veicinātu psoriāzes pacientu iekļaušanos sabiedrībā.
Psoriāzei raksturīgie simptomi visbiežāk ir labi pamanāmi – tas var būt ādas iekaisums, plaisāšana, nieze vai zvīņēde, kā rezultātā veidojas sabiezējuši plankumi ar baltām plēksnēm, lokalizējoties galvas matainajā daļā, uz sejas, rokām, pēdām, ceļiem, elkoņiem un citviet. Slimības ārējo izpausmju dēļ pacienti cieš emocionāli, nereti kautrējas iziet sabiedrībā, jo viens no izplatītiem mītiem ir tāds, ka psoriāze ir lipīga. Taču tā nav infekciju slimība, un lai arī bojātie ādas laukumi vizuāli var šķist biedējoši, psoriāze nav lipīga – to nevar nodot tālāk ne sarokojoties, nedz lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus vai kāda cita fiziska kontakta ceļā.
Tomēr āda ir tikai slimības redzamā izpausme, psoriāze ir smaga slimība, kas skar visu organismu, tāpēc psoriāzes pacientiem ir augsts risks saslimt arī ar citām nopietnām kaitēm. Piemēram, psoriātisko artrītu (attīstās aptuveni 30% pacientu), dažādām acu slimībām, augstu asinsspiedienu, sirds asinsvadu saslimšanām, diabētu. Tas viss var būtiski ietekmēt cilvēka dzīves kvalitāti, kā arī izraisīt invaliditāti darbaspējīgā vecumā.
Slimības izraisītāji var būt dažādi – ģenētiski, imunoloģiski, apkārtējās vides izraisīti vai psiholoģiski. Psoriāze skar visu vecumu cilvēkus visā pasaulē. Kā liecina Pasaules Veselības organizācijas dati, psoriāzes izplatība dažādās pasaules valstīs svārstās no 0,09% līdz 11,4% no iedzīvotāju kopskaita. Psoriāze var parādīties jebkurā vecumā, vienādi vīriešiem un sievietēm, biežāk sastopama pieaugušajiem nekā bērniem.
Jārunā arī par tādu globālu problēmu kā iztrūkstoša slimības epidemioloģiskā uzraudzība. Saskaņā ar "Globālais Psoriāzes atlants" datiem epidemioloģisko psoriāzes uzraudzību veic tikai 19% no visām pasaules valstīm. Tāpēc ne mazāk būtisks Pasaules Psoriāzes dienas kampaņas mērķis ir mudināt likumdevējus un politikas veidotājus meklēt praktiskus risinājumus efektīvākai psoriāzes slimnieku veselības aprūpei, tostarp jaunāko un efektīvāko slimības ārstēšanas medikamentu pieejamību.
Šobrīd gan psoriāzes pacientiem, gan līdzcilvēkiem vairāk kā jebkad jābūt informētiem. Apstākļos, kad var būt apgrūtināta pieeja ārstniecības personālam dažādo ierobežojumu un baiļu dēļ, risks ielaist slimību palielinās. Tāpat jāatceras par psoriāzes slimnieku trauslo psihoemocionālo stāvokli, kas pandēmijas laikā var pasliktināties.
Lai arī no psoriāzes nav iespējams pilnībā izveseļoties, tā ir ārstējama, un mūsdienu medicīna piedāvā dažādas ārstēšanas iespējas, kas samazina simptomus un ievērojami uzlabo dzīves kvalitāti un dzīves ilgumu.
Avoti:
Global report on psoriasis, World Healt Organisation, 2016
https://globalpsoriasisatlas.org/
Global Psoriasis Atlas, Annual Report, Year 3: April 2019-March 2020