Pasaulē veiktais pētījums liecina par nepieciešamību izglītot redzes veselības jautājumos
LU Optometrijas centrs, www.optika.lv
Starptautisks pētījums uzsver redzes kvalitātes jautājumu svarīgumu un atklāj iedzīvotāju neinformētību par faktoriem, kuri ietekmē veselīgu redzi.
Starptautiskās Optometrijas un oftalmologu izstādes MIDO laikā Transitions Optical paziņoja pasaules mēroga pētījuma rezultātus par iedzīvotāju zināšanām redzes veselības jautājumos. Pētījums atklāja, ka iedzīvotāji neapzinās ultravioleto staru un citu riska faktoru ietekmi uz redzi, kā arī norāda uz nepieciešamību izglītot iedzīvotājus par acu veselības profilaksi. Pētījumā piedalījās vairāk nekā 10 000 respondentu Brazīlijā, Francijā, Vācijā, Itālijā, Portugālē, Singapūrā, Spānija, Dienvidāfrikā, ASV, Austrālijā un Japānā. "Redzes veselība nozīmē optimizēt esošo redzes kvalitāti un saglabāt acu veselību un labsajūtu arī nākotnē," sacīja Transitions Optical viceprezidents Bets Zarets. Transitions Optical veica šo pasaules pētījumu, lai atklātu iedzīvotāju informētību redzes veselības jautājumos un uzzinātu, kādi profilakses pasākumi tiek veikti, lai saglabātu veselīgu redzi."
Svarīgākie pētījuma rezultāti par veselīgu redzi
Preses konferences laikā izstādē MIDO Transitions Optical vadošā ārste Sūzena Stensone, M.D., sacīja: "Šis pētījums atklāja, ka iedzīvotāji lielākoties neapzinās nelabvēlīgos faktorus, kas ietekmē redzi – UV starojuma iedarbība, dažu medikamentu iedarbība. Iedzīvotāji neveic visus profilaktiskos pasākumus, lai aizsargātu savu redzes kvalitāti vai ilgtermiņā redzes veselību, piemēram, izvēloties lēcas ar aizsardzību pret UV starojumu.
Dr. Stensone atklāja galvenos pētījuma secinājumus:
Apzinās un saprot galvenos veselīgas redzes riskus
• Lielākā daļa cilvēku neapzinās, ka ilgstoša UV starojuma iedarbība var radīt nopietnus bojājumus acīm ( 1.tabula )
• Lielākā daļa cilvēku neapzinās, ka ikdienā lietojami medikamenti var ietekmēt redzes kvalitāti un / vai ilgtermiņā redzes veselību
• Neliela daļa iedzīvotāju kļūdaini uzskata, ka UV starojuma bojājumi ir atgriezeniski
Rūpes par redzes kvalitāti
• Vairākums cilvēku apgalvo, ka apkārtējā vidē viņiem žilbst acis un ir liela jutība pret gaismu ( 2.tabula )
• Daudzi cilvēki sūdzas, ka dienas beigās acis ir nogurušas
Veselīgi paradumi un profilaktiski līdzekļu lietošana
• Mazāk kā puse iedzīvotāju pieprasa UV starojuma aizsardzību briļļu lēcās
• Mazāk kā puse iedzīvotāju apliecina, ka viņiem ir piedāvātas lēcas ar UV starojuma aizsardzību
1. tabula
Apzinās ilgstošas saules iedarbības kaitīgo ietekmi
Spontānā informētība Kaitīgi ietekmē ādu Kaitīgi ietekmē acis
ASV 88% 9%
Francija 92% 4%
Apvienotā Karaliste 90% 5%
Vācija 94% 2%
Itālija 86% 9%
Spānija 90% 5%
Portugāle 90% 9%
Dienvidāfrika 68% 16%
Brazīlija 88% 3%
Singapūra 94% 6%
Japāna 87% 12%
Austrālija 87% 15%
2. tabula
Piekrīt, ka žilbinoša gaisma ietekmē redzi apkārtējā vidē
ASV 83%
Francija 91%
Apvienotā Karaliste 87%
Vācija 87%
Itālija 84%
Spānija 86%
Portugāle 60%
Dienvidāfrika 88%
Brazīlija 88%
Singapūra 96%
"Šis pētījums sniedz svarīgu informāciju un apliecina, ka ir nepieciešama kompleksa pieeja redzes veselībai. Optometristiem , strādājot ar katru indivīdu un izrakstot briļļu recepti , jāņem vērā gan iedzimtības, medicīniskie aspekti, gan arī klienta dzīves stils. Tādējādi mūsu dienās optometristiem ir jārisina ne tikai redzes korekcijas jautājumi, bet arī redzes kvalitātes un acu veselības jautājumi ilgtermiņā," papildināja Dr. Stensone. "Optometristiem un pārdevējiem konsultantiem ir jāuzņemas veselīgas redzes padomdevēja loma un jāpalīdz saglabāt iedzīvotājiem saglabāt veselīgu redzi visa mūža garumā. Šis pētījums parāda, cik svarīgs ir iedzīvotāju izglītošanas jautājums."
"Šis pētījums parāda, ka optometrijas nozarei ir daudz darba iedzīvotāju izglītošanā, lai pievērstu uzmanību redzes veselības jautājumiem," teica Bets Zarets.
Pētījuma par veselīgu redzi rezultāti: pētījums tika veikts telefoninterviju veidā ar minimālo atlasi 1000 iedzīvotāji vecumā no 18 un vairāk gadiem katrā valstī pēc Transitions Optical pasūtījuma. Eiropā un Dienvidāfrikā pētījumu pārraudzīja IPSOS Health.