medicine.lv skaitļos

Lietotāji online218
Aktīvie uzņēmumi12744
Nozares raksti12099
Ekspertu atbildes21477
Pasaulē trūkst septiņi miljoni ārstu un medmāsu: Kā tehnoloģijas var palīdzēt? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pasaulē trūkst septiņi miljoni ārstu un medmāsu: Kā tehnoloģijas var palīdzēt?

Šodien, 7. aprīlī, tiek atzīmēta Pasaules Veselības diena, lai atgādinātu cilvēkiem par veselības nozīmi, aktualizējot ikviena tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus. Saskaņā ar "Huawei" Globālās savienojamības indeksa (GCI) ziņojumu, pasaulē pašlaik trūkst septiņi miljoni ārstu un medmāsu. Pēc ekspertu domām, ātrākais un efektīvākais veids problēmu risināšanai medicīnā ir tehnoloģiju attīstība. Tādu inovatīvu tehnoloģisko risinājumu kā lietu internets (IoT), mākslīgais intelekts un viedās savienojamības ieviešana veselības aprūpes iestādēs ir viens no risinājumiem gan attālinātas palīdzības nodrošināšanai, gan ārstu un medmāsiņu atslogošanai no, piemēram, administratīvo darbu procesa, ļaujot vairāk laika veltīt pacientu konsultācijām un ārstēšanai.

Inovatīvas tehnoloģijas padara medicīnas personāla darbu efektīvāku

Autors: inovacijas_medicina
Autors: inovacijas_medicina

Aptuveni pēdējās desmitgades laikā milzīgs tehnoloģiskais izrāviens noticis daudzās jomās, piemēram, finanšu sektorā, viedās mobilitātes lauciņā un enerģijas risinājumos. Tomēr medicīnā tas vēl ir tikai priekšā – ārsts un medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmuma "Vigo Health" līdzdibinātājs Dr. med. Jānis Šlēziņš norāda, ka nākamie pieci līdz 15 gadi būs jauna tehnoloģiskā izrāviena gadi dabas zinātnēs, īpaši medicīnā, kur tehnoloģijas ieviesīs straujas izmaiņas un padarīs veselības aprūpi labāku un pieejamāku. "Medicīnā ir daudz izaicinājumu, kurus nevar atrisināt tradicionālā veidā un ir jāņem talkā tehnoloģijas. Piemēram, veselības aprūpes dārdzība ir milzīga problēma visā pasaulē, bet tehnoloģijas nākotnē spēs būtiski mazināt izmaksas uz automatizācijas, agrīnas diagnostikas, kļūdu novēršanas un citu faktoru rēķina, vienlaikus paaugstinot kvalitāti. Problēma ir arī milzīgais jaunas informācijas apjoms par slimībām un to ārstēšanu – šobrīd ir kļuvis praktiski cilvēciski neiespējami medicīnas speciālistam pārzināt visu jaunāko informāciju, lai piedāvātu pacientam labāko iespējamo ārstēšanu tieši viņa unikālajā gadījumā. Arī šeit talkā nāk tehnoloģijas – lēmumu atbalsta sistēmas (decision support systems), kas apvieno sevī visas iespējamās zināšanas un informāciju par slimībām, un to ārstēšanu, tādējādi palīdzot speciālistam pieņemt pēc iespējas labāku lēmumu pacienta ārstēšanai," stāsta J. Šlēziņš.

Turpmāko gadu attīstība prasīs arī ievērojamu iesaisti no lielākajiem tehnoloģiju ražotājiem pasaulē – uzņēmumiem jārada risinājumi, kas uzlabos ne tikai diagnostiku un ārstēšanu, bet arī komunikācijas un informātikas vadības procesus. "Mākslīgais intelekts un viedā savienojamība (intelligent connectivity) būtiski uzlabos veselības aprūpes pakalpojumus, atvieglojot un papildinot kvalificētu medicīnas speciālistu darbu," norāda Rikijs Čeņs, "Huawei Technologies" vadītājs Baltijā. "Ārsti un citi veselības aprūpes speciālisti saskaras ļoti dažādiem izaicinājumiem. Te, piemēram, varētu minēt kaut vai administratīvo slogu – liela dokumentu apjoma pārvaldība, kas paņem laiku, ko varētu pavadīt, uzklausot un konsultējot pacientus. Tādas inovatīvas tehnoloģijas kā virtuālās medmāsiņas, veselības aprūpes asistenti, mākslīgā intelekta kameras, automatizēti diagnostikas procesi un ārstēšana, būtu neatsverams palīgs ikvienam ārstam un medmāsai." Tāpat lielas cerības tiek liktas uz lielajiem datiem (big data), jo, pieaugot skaitļošanas jaudai, tehnoloģijas spēs analizēt cilvēkam neaptveramu informācijas apjomu un atrast tajā jaunas likumsakarības, saistības starp gēniem, to kombinācijām un noteiktām saslimšanām, paverot ceļu uz efektīvāku ārstēšanu.

Banner 280x280

Jau šobrīd IT tehnoloģiju ieviešana veselības aprūpes nozarē palīdz ārstiem papildināt un uzlabot pacientu diagnozes ar uz datiem balstītiem lēmumiem. Tāpat arī iespējams ātrāk un precīzāk analizēt lielu skaitu medicīnisko attēlu. Pateicoties tehnoloģijām un jauniem veselības aprūpes programmatūras risinājumiem, ārsti var labāk sagatavoties operācijām un vairāk laika veltīt pacientu ārstēšanai. Izcili tehnoloģiskie risinājumi medicīnā tiek radīti arī Latvijā – viens no veiksmīgākajiem pēdējo gadu piemēriem ir programmatūra "Vigo". "Tā ir programmatūra – medicīnas ierīce, kas darbojas uz algoritmu un mākslīgā intelekta pamata, un katram lietotājam izveidot individuāli pielāgotu digitālo rehabilitācijas programmu pēc insulta. Daļēji automatizējot un radikāli uzlabojot insulta rehabilitācijas pieejamību, "Vigo" uzlabo insulta ārstēšanas rezultātus un, paredzēts, ka ietaupa milzu līdzekļus sabiedrībai uz rehabilitācijas procesa un turpmākās aprūpes palētināšanās rēķina," stāsta uzņēmuma līdzdibinātājs J. Šlēziņš. Arī uzņēmums "Huawei" ir spēris nozīmīgu soli medicīnas tehnoloģiju attīstības virzienā, izstrādājot mākslīgā intelekta risinājumu datortomogrāfijas attēlu analizēšanai. Tas ievērojami saīsina Covid-19 diagnostikas procesu – ārstam attēlu analīzei vidēji nepieciešamas 12 minūtes, taču izstrādātā programma diagnozi spēj noteikt vien 10 sekunžu laikā, ļaujot ārstam savu laiku veltīt pacienta aprūpei.

Telemedicīna jau pierādījusi savu efektivitāti

Autors: telemedicina
Autors: telemedicina

Telemedicīna jeb veselības aprūpe, ko nodrošina speciālists ar attālinātas tehnoloģijas palīdzību (video vai telefona zvans), ir lielisks risinājums daudzās situācijās, kur nav nepieciešama pacienta fiziska izmeklēšana konsultācijas laikā. Ārsts Jānis Šlēziņš norāda, ka šāds risinājums vislabāk der jau zināmu hronisku slimību aprūpē, kur konsultācijas laikā ārsts var izvērtēt datu bāzēs pieejamās analīzes un noskaidrot pacienta pašsajūtu. "Telemedicīna ietaupa pacientam laiku un līdzekļus, kas tiktu patērēti braukšanai pie ārsta, kā arī pandēmijas laikā mazina gan pacienta, gan ārsta inficēšanās risku. Telemedicīna jau šobrīd tiek plaši izmantota – pandēmija šāda risinājuma ieviešanas procesu paātrināja, un turpmāk tā tiks izmantota arvien biežāk," uzskata J. Šlēziņš.

Nākotnē lietu interneta (IoT) tehnoloģijas arvien vairāk būs ienākušas mūsu ikdienā un ar īpaši ātrās savienojamības palīdzību dažāda veida medicīnas aprīkojumu un ierīces varēs savienot ar serveri vai mākoni. Tādējādi telemedicīnas tehnoloģija iegūs reāllaika datus, lai nodrošinātu augstas kvalitātes attālināto veselības aprūpi. Tomēr, kā norāda eksperts, vēl nākotnē paredzams, ka arvien lielāku nozīmi ieņems arī digitālā medicīna, proti, kad veselības aprūpi nodrošinās nevis cilvēks – speciālists, bet gan datorprogramma. Tas radikāli paaugstinās veselības aprūpes kvalitāti, pieejamību un padarīs to lētāku – un tas viss sasniedzams, turpinot tehnoloģiju attīstību un to aktīvu integrēšanu mūsu ikdienā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.