Parūpējies par veselību menopauzes laikā
Menopauze ir dabiska sievietes dzīves cikla sastāvdaļa, tomēr pāreju uz jauno posmu nereti pavada dažādi nepatīkami simptomi. Lai atvieglotu sūdzības un spētu izbaudīt jauno brieduma periodu, neaizmirsti parūpēties par savu ķermeni un labsajūtu.
Menopauze jeb klimakss parasti piemeklē sievietes aptuveni 49–55 gadu vecumā, taču katrai šis laiks ir individuāls. Olnīcu funkcijām pamazām izsīkstot, menstruācijas parasti izzūd gada laikā. Šajā periodā lielāko daļu sieviešu piemeklē nepatīkamas sajūtas – menstruālā cikla traucējumi, karstuma viļņi, svīšana, sirdsklauves, galvassāpes, grūtības koncentrēties, trauksme, svara pieaugums un citas.
Ja simptomi kļūst apgrūtinoši un traucē tavu dzīves kvalitāti, ginekologs nozīmēs tev atbilstošus medikamentus. Taču arī tu pati vari mazināt nepatīkamos simptomus, lai justos labi un dzīvotu pilnvērtīgi.
Pareizs uzturs
Gluži tāpat kā ikdienā, arī menopauzes laikā ir īpaši būtiski uzņemt pilnvērtīgu uzturu. Pārliecinies, ka tavā ēdienkartē ir sabalansēts veselīgo tauku, ogļhidrātu un olbaltumvielu daudzums, kā arī nodrošini organismu ar pietiekamu daudzumu svaigu augļu un dārzeņu.
Tā kā hormonālo procesu ietekmē kļūst grūtāk saglabāt glikozes līmeni asinīs normas robežās, tavām ēdienreizēm jābūt regulārām – ēd trīs reizes dienā un neaizraujies ar našķiem. Tāpat ir būtiski neuzņemt pārlieku daudz neveselīgo ogļhidrātu – īpaši rafinētos ogļhidrātus un cukuru.
Nodrošini organismu ar visām tām nepieciešamajām uzturvielām. Konsultējies ar speciālistu – iespējams, tev nepieciešams uzņemt papildu devu vitamīnu vai uztura bagātinātāju. Samazinoties sievišķajiem hormoniem, var attīstīties osteoporoze – kaulu masas samazināšanās. Lai to novērstu, nepieciešams uzņemt D vitamīnu un kalciju.
Samazini alkohola un kofeīna patēriņu, kā arī izvairies no asiem ēdieniem.
Fiziskās aktivitātes
Dažādu hormonālu pārmaiņu rezultātā var mainīties arī tavs svars. Pirmsmenopauzes periodam raksturīgas ievērojamas estrogēna svārstības, kas var veicināt tauku uzkrāšanos, īpaši vidukļa apvidū. Lai gan sliktās pašsajūtas dēļ vari just kārdinājumu samazināt fiziskās aktivitātes, tās spēj būtiski uzlabot tavu veselību un mazināt menopauzes simptomus.
Psiholoģiskā labsajūta
Pastāvīgs stress spēj iedarboties uz tavu ķermeni, padarot menopauzes simptomus intensīvākus. Tas rada papildu hormonu nelīdzsvarotību, ietekmē vairogdziedzera darbību, gremošanas sistēmu, cukura līmeni asinīs, kā arī ietekmē tādus menopauzes simptomus kā karstuma viļņi un pazemināts libido. Atrodi laiku, lai parūpētos par sevi un relaksētos – tādējādi tu ne tikai kļūsi mierīgāka, bet arī ievērojami uzlabosi fizisko labsajūtu.
Uztver šo pārmaiņu laiku kā lielisku iespēju mainīt sevi – atbrīvojies no visa liekā –šī ir unikāla iespēja izveidot jaunu un labāku sevi. Noderīgs palīgs būs dienasgrāmata – tā palīdzēs tev izprast savas emocijas, ilgas un mērķus.