medicine.lv skaitļos

Lietotāji online55
Aktīvie uzņēmumi12830
Nozares raksti1644
Ekspertu atbildes21477
Parūpējies par savu kaulu veselību : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Parūpējies par savu kaulu veselību

Foto: Grace Evangeline / flickr.com

Pasargāt savus kaulus no slimībām ir vienkāršāk, nekā tev šķiet. Uzzini, kā uzturs, fiziskās aktivitātes un citi dzīvesveida faktori var ietekmēt tavu kaulu masu.

Kauliem organismā piešķirtas daudzas nozīmīgas lomas – ķermeņa struktūras nodrošināšana, orgānu aizsardzība, muskuļu piesaistes vietas nodrošināšana, kalcija rezervju uzglabāšana. Neskatoties uz to, ka īpaši svarīgi rūpēties par stipriem un veseliem kauliem ir tieši bērnībā un pusaudžu gados, arī pieaudzis cilvēks var rīkoties tā, lai pasargātu kaulus no slimībām.

Kāpēc svarīgi uzturēt kaulus labā formā?

Tavi kauli nepārtraukti mainās – rodas jauni kaulaudi, savukārt vecie kaulaudi noārdās. Kamēr esi jauns, jauni kaulaudi organismā veidojas ātrāk nekā noārdās vecie, tādējādi ķermeņa masa palielinās. Vairums cilvēku ap 30 gadu vecumu sasniedz maksimālo kaulu masu. Pēc tam pārmaiņas kaulos joprojām turpinās, taču cilvēka kaulu masa drīzāk sarūk nekā pieaug.

Banner 280x280

Tas, vai tev attīstīsies osteoporoze – saslimšana, kurai raksturīgs tas, ka kauli kļūst vāji un trausli, – atkarīgs no tā, cik liela kaulu masa tev bijusi pirms 30 gadu vecuma sasniegšanas un tā, cik ātri tu to vēlāk pazaudēsi. Jo lielāka bijusi tava maksimālā kaulu masa, jo lielākas ir tavas kaulaudu rezerves un mazāka iespējamība vēlāk saslimt ar osteoporozi.

Kas ietekmē kaulu veselību?

Kaulu veselību ietekmē virkne faktoru, piemēram:

- ar uzturu uzņemtais kalcija daudzums. Mazs kalcija saturs uzturā izraisa kaulu blīvuma samazināšanos, priekšlaicīgu kaulaudu zudumu, palielinātu kaulu lūzumu veidošanās risku.
- fiziskās aktivitātes. Fiziski mazaktīvākiem cilvēkiem ir lielāks risks saslimt ar osteoporozi, salīdzinājumā ar fiziski aktīviem vienaudžiem.
- tabakas un alkohola patēriņš. Pētījumu rezultāti liecina par to, ka tabakas smēķēšana vājina kaulus. Līdzīgi – ja dienā regulāri izdzer vairāk nekā divus alkoholiskus dzērienus, palielinās risks saslimt ar osteoporozi. Iespējams, tas tāpēc, ka alkohols izmaiņa ķermeņa spējas absorbēt kalciju.
- dzimums, svars un vecums. Ja esi sieviete, esi pakļauta lielākam osteoporozes riskam, jo sievietēm ir mazāk kaulaudu nekā vīriešiem. Arī tad, ja esi ļoti tievs/-a (ar ķermeņa masas indeksa vērtību, kas vienāda vai mazāka par 19) vai neliela auguma, esi pakļauts/-a lielākam riskam, jo, iespējams, ka tev ir salīdzinoši mazākas kaulu masas rezerves vecumdienām.
- rase un ģenētiskais mantojums. Ja esi baltās rases pārstāvis vai aziātiskas izcelsmes, tev ir lielāka iespēja saslimt ar osteoporozi. Ja kādam no taviem vecākiem vai brāļiem un māsām ir osteoporoze, arī tad esi paaugstināta riska grupā, īpaši tad, ja ģimenes locekļi piedzīvojuši arī kaulu lūzumus.
- hormonu līdzsvars. Pārāk intensīva vairogdziedzera hormona sintēze var būt par iemeslu kaulaudu zudumam. Sievietēm kaulu masa dramatiski samazinās estrogēna līmeņa nokrišanās ietekmē menopauzes laikā. Arī ilgstoši menstruāciju trūkuma periodi (amenoreja) pirms menopauzes iestāšanās palielina osteoporozes risku. Vīriešiem kaulu masas zudums var rasties pazemināta testosterona līmeņa ietekmē.
- ēšanas traucējumi un citas saslimšanas. Kaulu masas zudums var piemeklēt ar anoreksiju un bulīmiju sirgstošos. Turklāt kuņģa izoperēšana (gastrektomija), svara samazināšanas nolūkos veiktas operācijas un tādas saslimšanas kā Krona slimība, celiakija un Kušinga sindroms arī var ietekmēt tava ķermeņa spējas absorbēt kalciju.
- daži medikamenti. Kauliem kaitē ilgstoša tādu kortikosteroīdus saturošu medikamentu kā prednizons, kortizons, prednizolons, deksametazons lietošana. Citu osteoporozes risku potenciāli paaugstinošu zāļu vidū ir aromatāzes inhibitori, ko izmanto krūts vēža ārstēšanā, selektīvie serotonīna atpakaļsaistīšanās inhibitori, metotreksāts, dažas zāles lēkmju novēršanai un protonu sūkņu inhibitori.

Ko varu darīt, lai uzturētu savu kaulu veselību?

Lai aizkavētu vai palēninātu kaulu masas zudumu, vari veikt dažas vienkāršas lietas. Piemēram:

- uzturā lieto daudz kalcija. Pieaugušajiem vecumā no 19 līdz 50 gadiem un vīriešiem vecumā no 51 līdz 70 gadiem ieteicamā dienas deva ir 1000 miligramu kalcija ik dienas. Sievietēm pēc 50 gadu vecuma un vīriešiem pēc 70 gadu vecuma sasniegšanas ieteicamā dienas deva sasniedz 1200 mg dienā. Daudz kalcija ir piena produktos, mandelēs, brokoļos, kacenkāpostos, laša konservos, sardīnēs un sojas produktos, kā tofu. Ja īsti nespēj nodrošināt pietiekamu kalcija uzņemšanu ar uzturu, apjautājies ārstam par uztura bagātinātāju lietošanas iespējām.
- pievērs uzmanību D vitamīna uzņemšanai. Tavam organismam D vitamīns nepieciešams, lai organisms spētu absorbēt kalciju. Pieaugušajiem vecumā no 19 līdz 70 gadiem, ieteicamā D vitamīna dienas deva ir 600 starptautiskās vienības (IU) dienā. 71 gadu vecumu sasniegušiem pieaugušajiem ieteicamā dienas deva sasniedz 800 starptautisko vienību (IU). Daudz D vitamīna ir treknās zivīs, piemēram, tuncī un sardīnēs, olu dzeltenumos un vitamīniem bagātinātā pienā. Arī uzturēšanās saules gaismā ir faktors, kas ietekmē organisma spējas sintezēt D vitamīnu. Ja raizējies par to, vai uzņem gana daudz D vitamīna, konsultējies ar ārstu par uztura bagātinātāju lietošanas iespējām.
- ikdienā nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm. Tādi vingrojumi kā staigāšana, lēna skriešana, teniss un kāpšana pa kāpnēm var palīdzēt stiprināt tavus kaulus un aizkavēt kaulu masas zudumu.
- izvairies no pārmērībām dažādu vielu uzņemšanā. Nesmēķē un nedzer vairāk kā divus alkoholiskos dzērienus vienas dienas laikā.

Neatsakies no ārsta palīdzības

Ja esi neziņā par savu kaulu stāvokli un par to, kādi osteoporozes riska faktori tev jāņem vērā, konsultējies ar savu ārstu. Ārsts, iespējams, ieteiks veikt kaulu blīvuma testu. Tā rezultāti ļaus ārstam izvērtēt tavu kaulu blīvumu un noteikt kaulu masas samazināšānās ātrumu. Ņemot vērā šo informāciju un riska faktorus, ārsts novērtēs to, vai tev nepieciešama palīdzība, kas ļautu aizkavēt kaulu masas samazināšanos.
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvāja testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Testa rezultāti: "Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Testa rezultāti:

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvāja testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un KERELAST 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.