medicine.lv skaitļos

Lietotāji online253
Aktīvie uzņēmumi12813
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
PĀRSĒJS : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

PĀRSĒJS

Galvenie pārsēja veidi ir nostiprinošais jeb parastais pārsējs, spiedošais pārsējs un nekustīgais jeb imobilizējošais pārsējs. Nostiprinošo jeb parasto pārsēju lieto pārsienamā materiāla nostiprināšanai uz brūces. Visērtākie un praktiskākie ir marles pārsēji, kas viegli stiepjas, labi piekļaujas saitējamai ķermeņa daļai, neaiztur gaisu, ir lēti, viegli piesūcināmi ar ārstnieciskām vielām, nav smagi un nekairina ādu. Izšķir pārsienamo materiālu - pārsēja daļu, kas tieši pieguļ brūcei un var būt sausa, mitra vai piesūcināta ar eļļu vai ziedi, un ārējo pārsēju, kurš paredzēts pārsienamā materiāla nostiprināšanai uz brūces. Par ārējo pārsēju izmanto marles vai audekla saites, parasti 5-10 cm platas. Visbiežāk lieto cirkulāro pārsēju - apakšdelmam vai apakšstilbam, kā arī galvai pieres vai pakauša apvidū. Saiti tin ap pārsienamo vietu tā, lai katrs saites tinums pārklātu iepriekšējo. Spirālveida pārsēju lieto ķermeņa daļām, kam nevienāds diametrs; pārsēju sāk tāpat kā cirkulāro pārsēju, bet pēc 2 vai 3 aptinumiem katra nākamā saites kārta par 2/3 pārsedz iepriekšējo saites kārtu. Lai saite labāk turētos, laiku pa laikam jāmaina tās virziens, to ielokot vai pagriežot. Krustveida jeb astoņnieka pārsējs piemērots roku un kāju locītavām, kā arī krūškurvim, galvai u.c. vietām, kur cirkulāro vai spirālveida pārsēju nevar lietot ķermeņa daļas formas dēļ. Ļoti grūti pārsienams kakla apvidus - pārsēja nostiprināšanai cirkulārais pārsējs jākombinē ar krustveida pārsēju, sienot saiti arī ap galvu vai krūškurvi. Pārsienot pleca un gūžas locītavas vai cirkšņu apvidu, cirkulāro augšdelma vai augšstilba pārsēju kombinē ar krustveida krūškurvja un vidukļa pārsēju. Atsevišķu ķermeņa daļu pārsiešanas paņēmieni parādīti 1. un 2. attēlā. Pārsienamo materiālu var nostiprināt arī ar lipigā plākstera pārsēju - uz nelielas brūces uzliek pārsienamo materiālu un pārliek tam pāri dažas sloksnes lipīgā plākstera; slokšņu galus piestiprina pie ādas. Pārsienamo materiālu var arī pārklāt ar marles gabalu, tā malas noziest ar kolodiju, kas izsūcas marlei cauri un pielipina to pie ādas. Biežāk lieto mastizola vai kleola pārsēju, mastizolu vai kleolu uztriepjot uz ādas ap brūci.

Uzliekot pārsēju, jāraugās, lai pārsienamā ķermeņa daļa (sevišķi ekstremitātes) atrastos tādā stāvoklī, kādā tās atradīsies pēc pārsēja uzlikšanas, piem., roku pirkstiem jābūt nedaudz saliektiem; elkoņa locītavai - saliektai taisnā leņķī; pleca locītavas apvidu pārsien, roku mazliet atceļot no ķermeņa; gūžas un ceļa locītavas apvidu pārsien, kāju nedaudz saliecot ceļa locītavā; pēdas locītavu pārsien, pēdu saliecot taisnā leņķī.

Spiedošo pārsēju lieto, lai radītu pastāvīgu spiedienu uz noteiktu ķermeņa daļu, piem., asiņošanas apturēšanai. Uzliekot spiedošo pārsēju, uz tampona, kas ievadīts brūcē, vai uz marles salvetes uzliek vēl vati, ko cieši piesaitē. Nekustīgos jeb imobilizējošos pārsējus, ar kuriem panāk pārsietā locekļa vai ķermeņa daļas noteiktu, cik iespējams, nekustīgu stāvokli (skatīt imobilizācija), lieto izmežģījumu un lūzumu gadījumā.

Nekustīgos pārsējus iedala šinu un sacietējošos pārsējos. Šinu pārsēja uzlikšanai bez marles vai audekla saitēm nepieciešams arī šinējamais materiāls - gatavas standarta šinas vai arī dažāda materiāla palīglīdzekļi, piem., dēļi, latiņas, lineāli. Pie sacietējošiem pārsējiem pieder ģipša pārsējs, kā arī mūsdienās reti lietotais cietes pārsējs. Sacietējoša pārsēja izgatavošanai var izmantot arī želatīna šķīdumu u.c. lēni sacietējošas vielas, uzliekot nekustīgos pārsējus, jāraugās, lai ķermeņa daļas atrastos pareizā stāvoklī un vietās, kur pārsējs spiež uz ādu tieši virs kaula, nerastos izgulējumi. Lūzuma gadījumā nekustīgajam pārsējam jāfiksē vismaz divas lūzumam tuvākās locītavas (viena - virs lūzuma, otra - zem tā). Pārsējs nedrīkst nospiest nervus un asinsvadus.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...