Pareizas elpošanas ietekme uz veselību
Pareizas elpošanas ietekme uz sejas-žokļa attīstību bērnībā
Lai arī par to tiek maz runāts – pareizai elpošanai ir būtiska ietekme uz bērna sejas un žokļa attīstību, kas var ietekmēt cilvēka vispārējo veselību visa mūža garumā. Mutes, sejas un žokļu muskulatūras traucējumi ietver nepareizu elpošanu, sakodiena un zobu rindas patoloģijas, sejas un žokļu muskulatūras disbalansu, nepareizu mēles pozīciju un izrunas traucējumus. Pētījumi rāda, ka vairāk nekā trešā daļa bērnu saskaras ar mutes, sejas un žokļu muskulatūras traucējumiem jeb miofunkcionālajiem traucējumiem, un visbiežākais iemesls šiem traucējumiem ir nepareiza elpošana – bērns elpo nevis caur degunu, bet muti. Lai arī dažkārt vecākiem tas nešķiet nekas nopietns, tomēr mēs aicinām pievērst uzmanību bērna elpošanai un pārliecināties, vai bērns elpo pareizi, lai novērstu dažādas veselības problēmas, ko var izraisīt miofunkcionālie traucējumi.
Kādas sekas uz zobu veselību var atstāt nepareiza elpošana?
Normāls mutes stāvoklis ir tad, kad mute elpojot ir pilnībā ciet. Ja jūsu bērnam lūpas regulāri dienas laikā vai miegā ir viegli pavērtas, tā ir viena no galvenajām pazīmēm, ka bērns elpo nepareizi. Caur muti bērns var elpot vien tad, kad viņam ir iesnas un elpošana caur degunu ir apgrūtināta, bet, ja bērnam iesnu nav un viņš tāpat pamīšus elpo caur muti – tam ir jāpievērš uzmanība. Par miofunkcionālajiem traucējumiem var norādīt arī vairāki citi faktori – izmainīts piena zobu sakodiens, zobu griešana, nepareiza mēles pozīcija mutē, šļupstēšana, kā arī sejas un žokļu muskuļu disbalanss. Ikdienā visbiežāk šos traucējumus pamana zobārsti un ortodonti. Bērni tiek vesti pie zobārsta, lai noskaidrotu iemeslu, kādēļ bērniem ir saspiesta zobu rinda, nav vietas jaunajiem zobiem vai ir nepareizs sakodiens, un uzzina, ka iemesls šīm problēmām ir meklējams ārpus zobārsta kabineta.
Elpošana caur degunu veicina normālu žokļa un sejas kaulu attīstību, kas pozitīvi ietekmē zobu sakņu augšanu un zobu izkārtojumu zobu rindā. Pareizai žokļa un mēles muskulatūras attīstībai ir tieša ietekme uz zobu rindas veidošanos. Elpojot ar muti, mēlei un lūpām netiek nodrošināts pareizs miera stāvoklis, tādēļ veidojas muskuļu disbalanss, kas var novest pie sejas skeleta nepareizas attīstības. Ir svarīgi ārstēšanu uzsākt jau agrīnā vecumā, kad bērna žoklis vēl tikai attīstās, jo pieaugušo vecumā, kad žoklis ir pilnībā attīstījies, izmainīt tā formu un novērst deformācijas vairs nebūs iespējams. Lai panāktu labāku efektu zobu rindas taisnošanā, paralēli ortodontiskajai ārstēšanai ir nepieciešams veikt arī miofunkcionālo terapiju, lai panāktu līdzsvaru muskuļu funkcijās. Pretējā gadījumā jūs varat nonākt situācijā, ka ortodontiskā ārstēšana ir jāatkārto, jo panāktais efekts ar laiku samazināsies, un zobu rinda atkal būs jātaisno.
Nepareizas elpošanas ietekme uz bērnu un pieaugušo dzīves kvalitāti kopumā
Sakodiens un nepareiza izruna nebūt nav vienīgās veselības problēmas, ko var izraisīt nepareiza elpošana. Elpojot caur muti, bērnam netiek nodrošināts pietiekami kvalitatīvs miegs, kā rezultātā organisms pastiprināti izdala adrenalīnu, lai kompensētu miegainību un neizgulēšanos. Regulārs miega trūkums bērnam var izraisīt hiperaktivitāti, kas savukārt var pazemināt viņa mācīšanās spējas, veicināt liekā svara veidošanos un samazināt imunitāti. Kā arī, elpojot caur muti, bērna smadzenes saņem mazāk skābekļa, kas negatīvi ietekmē vispārējo veselību un garastāvokli.
Kā jau iepriekš minējām, elpošana caur muti izraisa sejas un žokļu muskuļu disbalansu, kā rezultātā bērnam var veidoties galvaskausa izmaiņas – sejas forma var kļūt garāka un šaurāka, bet žoklis būs ievilkts un mazāk izteikts. Vizuāli pamanāmas izmaiņas sejas formā var radīt neapmierinātību ar savu ārējo izskatu, nepārliecinātību un garīga rakstura problēmas, jo īpaši pusaudžu gados, kad ir īpaši svarīgi iekļauties vienaudžu vidū un būt pieņemtam.
Arī pieaugot nepareiza elpošana turpina atstāt negatīvas sekas uz veselību – elpojot caur muti, naktī cilvēks krāc, tiek nosprostoti elpceļi un tiek novērota īslaicīga elpošanas apstāšanās jeb miega apnoja, kas var atstāt neatgriezeniskas sekas uz cilvēka veselību. Nekvalitatīvs miegs un regulāra īslaicīga elpošanas apstāšanās nakts laikā var novest pie skābekļa koncentrācijas pazemināšanās asinīs, neizgulēšanās, koncentrēšanās problēmām, kas savukārt veicina galvassāpes, aptaukošanos, sirds, asinsvadu un daudzu citu slimību veidošanās risku. Šādos gadījumos, kad elpošana caur muti ir veicinājusi miega problēmu veidošanos, pacientam ir jādodas pie miega apnojas speciālistiem, kas palīdzēs novērst miega traucējumus.
Ja jums ir jautājumi par pareizas elpošanas ietekmi uz bērna sejas-žokļu attīstību, piesakieties uz konsultāciju Dr.Mālmanes zobārstniecībā, un mūsu zobārsti ar prieku atbildēs uz visiem jūsu jautājumiem!