Pareiza zobu tīrīšana: noderīgi padomi
Ikviens no mums sapņo par veselīgu smaidu un lielisku pašsajūtu, taču ceļš uz to sākas ar vienkāršu, bet ārkārtīgi svarīgu paradumu – pareizu zobu tīrīšanu. Lai gan šis process šķiet pašsaprotams, realitātē daudzi to neveic pietiekami rūpīgi. Piemērotākā zobu suka, laba zobu pasta un vēl – šajā rakstā aplūkosim, kādas kļūdas cilvēki bieži pieļauj zobu tīrīšanā, kā izvēlēties piemērotus produktus un kādus soļus iekļaut ikdienas mutes dobuma kopšanā, lai saglabātu zobus tīrus, smaganas veselīgas un elpu svaigu.
Cik bieži un kā tīrīt zobus?
Pamatu pamats ir regularitāte – zobus nepieciešams tīrīt divas reizes dienā, no rīta un vakarā, vismaz divas minūtes katrā reizē. Daudzi cilvēki apstājas pēc minūtes vai pat ātrāk, taču šāds laiks bieži vien nav pietiekams, lai noņemtu aplikumu no visām zobu virsmām. Lai nodrošinātu pilnvērtīgu attīrīšanu, ieteicams zobus sadalīt četrās zonās un katrai veltīt aptuveni 30 sekundes.
Tīrīšanas laikā zobu birste jānovieto 45 grādu leņķī pret smaganu līniju un jāveic slaukošas kustības no smaganām uz zobu virsmu. Svarīgi neaizmirst arī par zobu iekšpuses virsmām un košļājamām zonām, kur aplikums uzkrājas visbiežāk.
Zobu birstes izvēle – manuāla vai elektriskā?
Viens no biežākajiem jautājumiem, ar ko saskaras cilvēki – kādu zobu birsti izvēlēties? Ir pieejamas trīs galvenās kategorijas: manuālās, elektriskās un ultraskaņas birstes. Katrai no tām ir savas priekšrocības.
- Manuālās zobu birstes ir plaši pieejamas un finansiāli pieejamākas, taču to efektivitāte atkarīga no lietotāja izmantotās tehnikas.
- Elektriskās zobu birstes, piemēram, tās, kas aprīkotas ar rotējošām vai vibrējošām kustībām, nodrošina vienmērīgāku aplikuma noņemšanu un ir lielisks risinājums gan bērniem, gan senioriem.
- Soniskās un ultraskaņas birstes, piemēram, Philips Sonicare, piedāvā augstu tīrīšanas precizitāti un ir īpaši piemērotas cilvēkiem ar zobu jutīgumu vai smaganu problēmām. Šīs birstes bieži ir aprīkotas ar sensoriem un taimeriem, kas palīdz kontrolēt tīrīšanas kvalitāti bez piepūles.
Kāda ir ideālā zobu birstes cietība un galviņas izmērs?
Zobu birstes sari mēdz būt dažādas cietības pakāpes, un tas ir viens no svarīgākajiem faktoriem, izvēloties sev piemērotu zobu birsti. Parasti sari tiek iedalīti četrās kategorijās: īpaši mīksti (ultra soft), mīksti (soft), vidēji cieti (medium) un cieti (hard).
Lielākajai daļai cilvēku vislabāk piemērotas ir mīkstās vai īpaši mīkstās birstes, jo tās tīra zobus pietiekami efektīvi, vienlaikus saudzējot zobu emalju un nebojājot smaganas. Šādas birstes ir ieteicamas gan bērniem, gan pieaugušajiem, īpaši tiem, kuriem ir jutīgi zobi vai nosliece uz smaganu iekaisumu.
Papildus saru cietībai, svarīgs ir arī zobu birstes galviņas izmērs. Tā nedrīkst būt pārāk liela, jo tad būs grūti iztīrīt attālākās zobu vietas, piemēram, pēdējos dzerokļus. Savukārt pārāk maza galviņa var prasīt vairāk laika un kustību, lai iztīrītu visus zobus kvalitatīvi. Ideālā gadījumā zobu birstes galviņa vienlaikus spēj tīrīt 2 līdz 3 zobus.
Piemērota zobu pasta
Izvēloties zobu pastu, svarīgi pievērst uzmanību ne tikai zīmolam vai garšai, bet galvenokārt tās sastāvam un lietojuma mērķim. Lielākajai daļai cilvēku ieteicama zobu pasta ar fluoru, kas stiprina emalju un palīdz novērst kariesu. Ja ir jutīgi zobi, piemērotākas būs pastas ar maigu sastāvu, kas samazina jutīgumu bez papildu kairinājuma. Balinošās pastas jāizvēlas uzmanīgi – pārāk abrazīvas var bojāt emalju, tāpēc vēlams izvēlēties tādas, kurām ir zems RDA līmenis.
Galvenais – zobu pastai ir jāatbilst jūsu individuālajām vajadzībām, nevis tikai reklāmas solījumiem.