Paramnēze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Paramnēze jeb nepareizas identifikācijas sindroms ir reti traucējumi, kas izraisa ļoti specifiskus atmiņas traucējumus jeb kļūdas. Slimība izpaužas kā iegaumēto faktu izkropļošana (kriptomnēze) un nepareiza atmiņa (konfabulācijas); slimnieks stāsta par faktiem, kādu attiecīgajā laikā vispār nav bijis. Paramnēze visbiežāk rodas neiroloģisku traucējumu gadījumā, tomēr tās cēloņi nav līdz galam izprasti.
Terminu "paramnēze" 1886. gadā ieviesa vācu psihiatrs Emīls Kraipelins, lai apzīmētu atmiņas kļūdas, kā arī izdalīja trīs galvenos paramnēzes veidus. Mūsdienās maldu klasifikācija ir daudz plašāka.
Cēloņi
Paramnēzes cēloņi līdz galam nav skaidri, to noteikšanai tiek veikti pētījumi. Tiek uzskatīts, ka slimību izraisa to smadzeņu daļu traucējumi, kuru pārziņā ir atmiņa un atpazīšana, piemēram, pieres daivu un labās puslodes bojājumi.
Reduplikatīvās paramnēzes gadījumā, lai arī tā ir reta, slimība visbiežāk ir saistīta ar gūtiem smadzeņu ievainojumiem, īpaši, ja traumēta ir vienlaikus gan labā smadzeņu puslode, gan abas pieres daivas. Reduplikatīvā paramnēze galvenokārt tiek konstatēta personām, kas cietušas smagas smadzeņu traumas vai kam ir neiroloģiski traucējumi, piemēram, asiņošana, audzēji, insulti, encefalopātija un demence.
Simptomi
Kriptomnēzes gadījumā saslimušais nevar atmiņā atšķirt īstenībā bijušus notikumus no nebijušiem, piemēram, slimnieks par lasīto, dzirdēto vai sapnī redzēto stāsta kā par paša piedzīvotu vai arī, gluži pretēji, par īstenībā bijušiem notikumiem stāsta kā par lasītiem, dzirdētiem, sapnī redzētiem. Arī veselam cilvēkam sapņi un realitāte dažkārt diferencējas neskaidri, tomēr lielus pārpratumus nerada.
Konfabulāciju gadījumā slimnieks piedēvē noteiktam laika posmam notikumus, kas īstenībā nav bijuši vai arī ir bijuši citā laikā. Konfabulācijas ir ļoti nepastāvīgas, mainīgas, pretrunīgas, bieži nesakarīgas. Dziļas plānprātības gadījumā var iestāties konfabulatīvais sajukums – slimnieks kļūdaini vērtē visu apkārtējo situāciju kopumā.
Reduplikatīvā paramnēze tiek novērota galvenokārt akūtas slimības gadījumā; piemēram, pacients var teikt, ka ir bijis vienā vai vairākās slimnīcās, kas ir ļoti līdzīgas tā pašreizējai medicīnas iestādei, un tām visām ir viens nosaukums. Iespējams, ka reduplikāciju rada atpazīšanas izjūtas zudums un nespēja atšķirt vienu vairākkārt redzētu objektu kā vienu un to pašu. Šāda veida reduplikācija parasti ir saistīta ar konfabulāciju, runas traucējumiem (parafāzija), dezorientāciju un slimības noliegšanu.
Ārstēšana
Ārstē pamatslimību. Reduplikatīvā paramnēze bieži var izzust spontāni, parasti pēc rehabilitācijas un pārorientēšanās perioda. Dažos gadījumos var līdzēt arī atmiņas trenēšanas vingrinājumi vai ārsta izrakstītu noteiktu medikamentu lietošana.